• Innowacja pedagogiczna

Innowacja pedagogiczna w klasach gimnazjalnych "Każdy uczeń jest zdolny"

Więcej zdjęć - kliknij w obrazek:

W naszym gimnazjum, dzięki wsparciu Wójta Gminy Długołęka, Pani Iwony Agnieszki Łebek, oraz pozytywnemu zaopiniowaniu przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, funkcjonują klasy objęte innowacją pedagogiczną o nazwie "Każdy uczeń jest zdolny". Są to mniej liczne klasy, w których innowacyjne metody realizowania zadań dydaktyczno-wychowawczych oraz ocenianie uwzględniające możliwości i zdolności ucznia, pozwalają na otrzymanie bardziej efektywnych rezultatów nauczania.

Organizacja współpracy z tak małą grupą wyzwala w niej większą aktywność, a dzięki temu koordynacja działań w różnych obszarach edukacji staje się o wiele łatwiejsza.

W klasach tych nacisk położony jest na rozpoznawanie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz stymulowanie rozwoju ich mocnych stron.

W innowacji pedagogicznej przyjęto koncepcję łączenia środków programowych, metodycznych i organizacyjnych, w których dominować będą metody aktywizujące uczniów, różnorakie formy łączenia teorii z praktyką, uczenia się przez odkrywanie (metody problemowo – poszukujące), działanie (metody praktyczne), przeżywanie (metody ekspresyjne).

Innowacja w tych klasach przewiduje dobór grup pod względem rodzaju zdolności i zainteresowań. Metody pracy w klasach objętych innowacją pedagogiczną polegają w znacznej mierze na stawianiu pytań problemowych, pobudzających myślenie twórcze i krytyczne, wskazywaniu dodatkowych źródeł wiedzy i inspirowaniu do korzystania z nich, a także umiejętnym wykorzystywaniu zdobytej wiedzy w działaniu praktycznym.

Zajęcia z pedagogiem szkolnym dodatkowo rozwijają kompetencje prospołeczne i komunikacyjne uczniów, w tym zdolności rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem i emocjami, eliminowania zachowań negatywnych, budowania poczucia własnej wartości, uczenia się technik autoprezentacji oraz technik uczenia się.

Uczniowie prezentują swoje talenty i osiągnięcia podczas cyklicznych pokazów, występów artystycznych na forum klasy, szkoły oraz gminy.

Działania w klasach "Każdy uczeń jest zdolny" - tutaj