• Mother's Day

• 25 maja 2023 r. grupa uczniów klasy 2a wzięła udział w warsztatach dla młodzieży „Mother’s Day” American English Club. Warsztaty odbyły się w American Corner we Wrocławiu (przedstawicielstwo Ambasady Amerykańskiej w Polsce). Uczniowie spotkali się z Native Speakerem Caitlyn Marsolek, która opowiedziała o początkach święta, przedstawiła prezentacje, poprowadziła konwersację oraz przygotowała quiz tematyczny. Uczestnicy aktywnie brali udział w spotkaniu doskonaląc nie tylko wszystkie umiejętności języka angielskiego, ale także wzbogacając wiedzę dotyczącą świata i zmian w nim zachodzących.

Agnieszka Raczkowska, nauczyciel języka angielskiego

• World Water Day

• W środę 22 marca 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.

W tym roku pod hasłem „Be the change you want to see in the world” (Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie). Dzień ten miał na celu przypomnieć o ogromnym znaczeniu WODY w naszym codziennym życiu. Każde nawet najmniejsze działanie chroniące wodę  ma sens.

Uczniowie przygotowali plakat promujący tegoroczne hasło, wyszukali aż 100 faktów o wodzie oraz mieli możliwość dokonania  wpisu, odpowiadając na pytanie „Why do you need water”?

Projekt przygotowany przez uczniów klas licealnych przyciągnął uwagę także uczniów szkoły podstawowej. Integracja międzyszkolna to świetny sposób promowania tego, co w życiu najistotniejsze. Tym razem była to WODA.

Agnieszka Raczkowska, nauczyciel języka angielskiego

• Ze szkolnej rzeczywistości w świat iluzji

• 20 marca 2023 r. klasa 1a wybrała się do Muzeum Iluzji. Muzea bywają nudne, ale nie to! Licealiści nie tylko dobrze się bawili, ale też dociekali "jak to możliwe"? Jak to możliwe, że widzimy coś czego nie ma lub nie widzimy tego, co naprawdę jest...

• Gra terenowa z "American Corner"

• "Friendship is the only cement that will ever hold the world together" - "Przyjaźń jest jedynym spoiwem, które może łączyć świat." (T. Woodrow Wilson, 1856 - 1924)

Mało kto z nas wie, że autor tych słów - Thomas Woodrow Wilson, 28 prezydent Stanów Zjednoczonych za wybuch I wojny światowej obwiniał nie tylko państwa centralne, ale również mocarstwa Ententy – Wielką Brytanię i Francję. Prezydent ten był autorem ambitnego, zawierającego 14 punktów programu pokojowego, który miał za zadanie wyeliminowanie imperialistycznego charakteru konfliktów zbrojnych. W tym celu postulował utworzenie Ligi Narodów, która miała stać się gwarantem niepodległości oraz integralności terytorialnej wszystkich państw. W programie tym zawarte były także punkty dotyczące jawności w dyplomacji i rezygnacji z zawierania porozumień tajnych, a także wolności żeglugi, zniesienia barier ograniczających rozwój gospodarczy i handlowy oraz redukcją zbrojeń. Za swoje działania i wkład w budowę nowego porządku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

Dla sprawy polskiej znaczenie miał przed wszystkim trzynasty punkt orędzia Wilsona: "Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie, które powinno obejmować terytoria zamieszkane przez ludność bezsprzecznie polską, któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza i którego niezawisłość polityczną i gospodarczą oraz integralność terytorialną należy zagwarantować paktem międzynarodowym." Moment ten zapoczątkował trwającą już 100 lat przyjaźń pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości uczniowie naszego liceum wraz z "American Corner" (Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej) świętowali przyjaźń polsko - amerykańską podczas gry terenowej "Amerykanie i Polacy - 100 lat razem". Uczniowie zmagali się z zadaniami w plenerze oraz w siedzibie centrum - tu - pracowali z mapą Stanów Zjednoczonych, oryginalną, bo w formie puzzli. Na koniec każda grupa miała wypowiedzieć się na temat stanu w którym chciałaby zamieszkać i wybór ten uzasadnić. Ten dzień bardzo nam się podobał i na pewno jeszcze "American Corner" odwiedzimy.