• BohaterON - włącz historię!

• POWSTAŃ I POKAŻ, ŻE PAMIĘTASZ!

To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Nasze liceum przystąpiło również w tym roku do tego szczytnego przedsięwzięcia. Podejmowaliśmy wspólnie wiele działań mających na celu upamiętnienie wyjątkowego zrywu narodowego, jakim było Powstanie Warszawskie. Uczniowie, ich bliscy, Nauczyciele, Dyrekcja wspólnie dołożyli wszelkich starań, aby uczcić w wyjątkowy sposób Bohaterów.

W szkole odbyło się wiele lekcji patriotycznych poświęconych pielęgnowaniu pamięci o Powstańcach, ich niezwykłej odwadze i miłości do Ojczyzny.

10 listopada odbył się ,,Spacer dla Niepodległej”, w którym udział wzięła cała społeczność uczniowska wraz z gronem pedagogicznym. W rytm werbla i trafnych mimo upływu czasu słów polskich myślicieli oraz Ojców Niepodległości, ze śpiewem ,,Niepodległej, niepokornej” i pamięcią w sercach  o naszych Bohaterach, dotarliśmy pod Urząd Gminy Długołęka, celebrując Święto Niepodległości.

Realizując projekt BohaterON, 13 października uczniowie naszej szkoły obejrzeli film pt. ,,Raport Pileckiego”, w którym przedstawiono dramatyczne losy rotmistrza , w tym jego udział w Powstaniu Warszawskim. Uczniów poruszyła postawa bohatera, jego niezłomność, wierność zasadom, poświęcenie dla dobra Ojczyzny i narodu.

Odbyły się również wyjazdy: do Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z historią walk powstańczych oraz do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. W zadumie i ciszy zwiedzający pochylali się nad martyrologią i eksterminacją narodów.

W ramach projektu przygotowaliśmy ,,szal pamięci” wykonany z wełnianych, różnokolorowych kwadratów. W każdym supełku kryją się myśli o tych, którzy poświęcili swoją młodość dla idei wolności. Nie udałoby się to przedsięwzięcie w pełni, gdyby nie pomoc jednej z babć, której jeszcze raz  bardzo serdecznie dziękujemy! Pamiętamy!

Postanowiliśmy również podjąć się ambitnego zadania napisania utworu literackiego i tak powstał  trzynastozgłoskowiec pt. ,,Nasi wieczni Bohaterowie”.  Pracy poetyckiej towarzyszyły wizerunki Powstańców, rozmowy dotyczące walczącej Warszawy oraz myśl o wciąż mającym miejsce tragicznych wydarzeniach wojennych w Ukrainie. Wiersz został  ubrany w piękną szatę graficzną przez artystycznie uzdolnione licealistki. Prace oraz wizerunki Bohaterów Warszawy zostały zawieszone przed salą 38.

Uczniowie przygotowali również plakaty 3D: ,,Dlaczego warto pamiętać o Powstańcach?” oraz panele dyskusyjne, a w efekcie rozważań stworzyli lapbooki dotyczące tematu Powstania Warszawskiego.

Klasy maturalne przygotowały lekcje, zastanawiając się nad dwoma tematami: ,,Codzienność podczas Powstania Warszawskiego” oraz ,,Trzy Warszawy - ulice, schrony, podziemia”.

W naszej szkole został również zorganizowany kiermasz ciast, z którego cały dochód został przeznaczony na pomoc dla żyjących Powstańców Warszawskich.

Wszystkie działania zostały zwieńczone napisaniem listów do Powstańców przez licealistów i osobistym dostarczeniu ich oraz przekazaniu ,,szala pamięci” i  utworu literackiego w czterech egzemplarzach organizatorom projektu BohaterON we Wrocławiu, co było wielkim przeżyciem... Szkoła otrzymała niespodziewane prezenty od przedstawicielki przedsięwzięcia Pani Agnieszki Przepiórskiej - Kotkowskiej, a mianowicie książki: ,,Wspomnienia Władysława Rosińskiego ps. Zapałka”, ,,Rakowiecka 37 - biuletyn Muzeum Żołnierzy Wyklętych i więźniów politycznych PRL” oraz zbiór ,,Pieśni Polskich Powstań Narodowych Polskiego Radia”, a przede wszystkim możliwość spotkania się osobiście z uczestnikami Powstania Warszawskiego.

Z całego serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom w realizację projektu BohaterON w naszym liceum.

Hanna Banaszczyk- Świłło

wraz z Zespołem Humanistycznym:

Joanna Gotowczyc

Karolina Żarnowska

Irena Bartusiak

• „Powstańcy ’44 – pamiętamy!”

• Nasze liceum, we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym brało udział w 4 edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Powstańcy ’44 – pamiętamy!”, która w tym roku ponownie została objęta patronatem kampanii BohaterON, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Tym samym razem z 14,4 tys. innych uczniów uczestniczyliśmy w rozmaitych zajęciach, a do projektowej skarbonki wspierającej działania kampanii BohaterON (niosącej bezpośrednią pomoc bohaterom wojennym) dołożyliśmy swoje grosze.