- Rok szkolny 2022/2023
- Rok szkolny 2020/2021
- Rok szkolny 2019/2020
- Rok szkolny 2018/2019
- Rok szkolny 2017/2018
- Archiwum Wiadomości
- Rok szkolny 2016/2017
- Archiwum 2015/16
- Archiwum 2014/2015
- Archiwum 2013/2014
- Archiwum 2012/13
- Archiwum 2011/2012
- Archiwum 2010/2011
- Archiwum 2009/2010
- Archiwum 2008/2009
- ROZWAŻANIA PO LEKCJI ETYKI
- O szkole
- Tekstowa podstrona
Rok szkolny 2017/2018
Studia w pigułce
13 kwietania grupa licealistów z klasy 1A oraz 2A udała się na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Nasza młodzież miała możliwość poznania i porozmawiania z najwyższymi władzami uczelni. Uczestniczyli w wykładach pt. "Dolny Śląsk - Zielona Dolina" oraz "Rośliny w kosmosie". Oglądali prezentacje Studenckich Kół Naukowych.
Przy jednym ze stanowisk nasi uczniowie zostali pochwaleni przez samą opiekunkę koła za ogrom wiedzy i olbrzymią pasję. Zwiedzali Centrum Naukowo - Dydaktyczne Uniwersytetu Przyrodniczego. Uczestniczyli w warsztatach m.in "W poszukiwanii witaminy C", "Izolacja barwników roślinnych". Na koniec każdy z naszych uczniów otrzymał imienny certyfikat ukończenia "Studiów w pigułce".
K. Włażewska
Licealiści i żaby
10 kwietnia licealiści z klasy 2A, uczęszczający na zajęcia z rozszerzonej biologii, mieli lekcję terenową w parku w Szczodrem. Zajęcia były przeprowadzone przez doktoranta Uniwersytetu Wrocławskiego, pana Krzysztofa Kolendę.
Nasi uczniowie mieli możliwość przez krótką chwilę na własnej skórze zobaczyć, na czym polega praca biologa środowiskowego - herpetologa. Samodzielnie łapali ropuchy szare oraz żaby zielone, mierzyli je oraz ważyli. Uczyli się rozpoznawać samca od samic płazów. Dowiedzieli wiele ciekawostek dotyczących zachowań godowych płazów. Mieli możliwość zobaczyć traszkę zwyczajną i traszkę grzebieniastą oraz żaby trawne. Uratowali też życie jednej samicy ropuchy szarej :-).
Zajęcia były bardzo udane, licealiści byli zachwyceni. Bardzo dziękujemy panu mgr Krzysztofowi Kolendzie, że zechciał nas odwiedzić i podzielić się ogromną wiedzą, oraz dziękujemy pani profesor Marii Ogielskiej (Uniwersytet Wrocławski), która zorganizowała nam dzisiejszą przygodę.
Katarzyna Włażewska
Młody Chemik Eksperymentuje
Młodzi chemicy eksperymentowali na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej w sobotę, 3 marca 2018r. Konkurs zakończył się sukcesem Marcina Kozaka z klasy 3b Gimnazjum. Marcin jest w gronie finalistów konkursu. Opiekunem Marcina jest p.Joanna Naplocha, nauczyciel chemii w Zespole Licealno-Gimnazjalnym.
Serdecznie gratulujemy, Marcin.
Bakcyl
W klasach drugich gimnazjum będzie realizowany program "Bakcyl", którego celem jest zwrócenie uwagi młodzieży na kwestie ekonomiczne-mądre inwestowanie oraz pożyczanie. Zajęcia będą prowadzone przez pracowników banku.
kl. 2b- 28.02- środa- 6 i 7 godzina lekcyjna s. 38
kl. 2a- 2.03. - piątek- 4 i 5 godz. lekcyjna
kl. 2c- 15.03.- czwartek- 4 i 5 godz. lekcyjna
„Przyszłość można wybierać, zarówno opierając się na przeszłości, jak i odwracając się od niej plecami”
Uczniowie I LO mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu (organizatorem był Klub Jagieloński) dotyczących najmniejszej struktury administracyjnej, czyli gminy. Warsztaty dotyczyły samorządów i życia w gminie. Uczniowie mieli za zadanie wymyśleć zmiany, jakie mogliby wprowadzić w gminie tak, by realizowały zasadę dobra i pożytku publicznego.
Odgrywali rolę wójta i radnych, głosując nad swoimi propozycjami. Całe warsztaty miały zabawny kontekst, jednak dały licealistom dużo do myślenia. Przekonali się, jak trudna rolę ma wójt i jaka odpowiedzialność spoczywa na ramionach radnych. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, jakiego patriotyzmu potrzebujemy, nie tylko w naszej gminie ?A ty znasz odpowiedź?
Spotkanie w Bibliotece
W ubiegłym tygodniu z inicjatywy Gminnej Biblioteki odbył się cykl spotkań na temat Ireny Sendlerowej i jej działalności podczas okupacji. W trakcie spotkań podejmowano trudne tematy natury etycznej – wśród nich: co to jest bohaterstwo? Czy można samodzielnie zostać bohaterem? Kto zasługuje na naszą pomoc i czy w ogóle taka zasługa musi mieć miejsce? Kim jest bohater i czy może mieć wady?
Próbowaliśmy ustalić, jakie cechy najlepiej definiują bohaterów i czy w dzisiejszych czasach są nam oni potrzebni. Obejrzeliśmy też kilka filmów na temat Ireny Sendlerowej.
Podziękowania dla p. Agnieszki Mazur z biblioteki za przygotowanie spotkań.
Ewa K.
Odyseja Umysłu
Odyseja Umysłu jest to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Młodzież ma szansę uczyć się kreatywnego i krytycznego myślenia, poprzez zaangażowanie w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.
W sobotę 24 lutego nasi uczniowie Ania i Bartek wcielili się w rolę „Szeryfów” i jako wolontariusze wspomagali organizatorów projektu „Odyseja Umysłu”. Dbali o bezpieczeństwo uczestników oraz wsparcie dla nich. Z ich relacji wynika, że było to niesamowite doświadczenie. Jednak w przyszłym roku chcieliby wziąć w nim udział i zaangażować innych, ale jako jeden z zespołów, walczących o finał.
Język angielski w praktyce
Nauka języka wcale nie musi ograniczać się do ćwiczeń pisemnych! 15 lutego uczniowie (nie wszyscy, lecz znający angielski) klas gimnazjalnych i licealnych mieli okazję zobaczyć anglojęzyczny musical "Oliver Twist" (oparty oczywiście na słynnej powieści Charlesa Dickensa) w Centrum Kultury Wrocław-Zachód. Podczas barwnego spektaklu dało się poczuć klimat XIX-wiecznego Londynu, a nastrój komedii nieustannie przeplatał się z nastrojem tajemnicy i przygody. Młodzież z zaintrygowaniem obserwowała poczynania aktorów na scenie, uważnie wsłuchując się w angielskie dialogi. Sądząc po końcowej reakcji, sztuka bardzo spodobała się młodej publiczności. Z pewnością nie tylko ja uważam, że uczniowie powinni częściej uczyć się języka w takiej formie!
Julka M.
Cykl spotkań na temat Ireny Sendlerowej
W lutym z inicjatywy Gminnej Biblioteki odbył się cykl spotkań na temat Ireny Sendlerowej i jej działalności podczas okupacji. W trakcie spotkań podejmowano trudne tematy natury etycznej – wśród nich: co to jest bohaterstwo? Czy można samodzielnie zostać bohaterem? Kto zasługuje na naszą pomoc i czy w ogóle taka zasługa musi mieć miejsce? Kim jest bohater i czy może mieć wady?
Próbowaliśmy ustalić, jakie cechy najlepiej definiują bohaterów i czy w dzisiejszych czasach są nam oni potrzebni. Obejrzeliśmy też kilka filmów na temat Ireny Sendlerowej.
Podziękowania dla p. Agnieszki Mazur z biblioteki za przygotowanie spotkań.
Ewa K.
Walentynkowy kiermasz dobrych serc
13.02 w naszej szkole odbędzie się kiermasz charytatywny. Wszystkie zdobyte środki zostaną przeznaczone dla Kuby, który dzielnie zmaga się z chorobą i potrzebuje pieniędzy na leczenie.
Na kiermaszu będzie można kupić walentynki dla swojej drugiej połówki, wszelkiego rodzaju słodkości (między innymi ciastka i ciasteczka upieczone przez naszych uczniów i rodziców), będzie można także zrobić zdjęcia w szkolnej fotobudce. Z pewnością uwagę przyciągnie wystawa prac Marysi Grzyb, naszej byłej absolwentki. Jej prace, wykonane z papieru wedle starożytnej japońskiej sztuki będzie można kupić po to, by wspomóc leczenie Kuby. Cały kiermasz zorganizował szkolny wolontariat, na czele którego stoi pani Marta Młot. Warto pomagać, ponieważ pomaganie jest rzeczą ludzką i dla ludzi.
grudzień i styczeń do uzupełnienia
Konkurs o Unii Europejskiej dla gimnazjum
6 grudnia już po raz trzeci uczniowie ZLG zmagali się z pytaniami dotyczącymi U.E. Tego roku konkurs był pod hasłem "Obywatel w Unii Europejskiej". Każdy uczestnik konkursu otrzymał pakiet prezentowy ufundowany przez Centrum Informacji U.E. -Wrocław. Nagroda główna była warta nauki, a mianowicie wyjazd studyjny do P.E. ufundowany przez Panią Europoseł Lidię Geringer de Oedenberg. Wygrał Piotr Skowroński z klasy 3a.
Gratulujemy i życzymy udanego pobytu.
Mikołajki
6 grudnia do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. Niestety zniesiono już to święto. Ale Samorząd szkolny wraz ze swoimi pomocnikami postanowili osłodzić nam dzisiejszy dzień. Przy wejściu do szkoły stał Mikołaj z koszykiem pełnym cukierków. W ciągu lekcji rownież zadbano, aby nasz poziom cukru nam nie spadł. Niektórzy z uczniów wręczali sobie nawzajem zasłużone prezenty, a korytarze były pełne czerwonych czapek. Tego dnia nauczyciele również zrobili nam prezenty, ponieważ byliśmy zwolnieni z odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek.
Właśnie na takie dni czeka każdy z nas!
„Przyrodnicza Jesień 2017”
W ramach pozalekcyjnej j edukacji przyrodniczej „Przyrodnicza Jesień 2017” , uczniowie Zespołu Licealno-Gimnazjalnego w Długołęce uczestniczyli kolejno w:
- wykładach DFN o cholesterolu i ewolucji,
- warsztatach o drzewach w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Miliczu
- zajęciach biochemicznych na Uniwersytecie Medycznym,
- warsztatach o zwierzętach dziko żyjących w Polsce w Ośrodku Uniwersytetu Przyrodniczego w Złotówku,- spotkaniu z przyrodnikiem Leszkiem Szczasnym.
Kilka słów na ten temat…1) O ewolucji i cholesterolu, czyli dzień gimnazjalisty w ławce studenta
25.09.2017r. klasy 3 gimnazjum uczestniczyły w dwóch wykładach naukowych.
Pierwsze zajęcia pt.: "Czy Darwin pobłądził? Pasjonujący spór kreacjonistów z ewolucjonistami okiem geologa" prowadzone przez dr Roberta Niedźwiedzkiego odbyły się w Instytucie Nauk Geologicznych. Półtoragodzinne warsztaty dotyczyły głównie ewolucji, zmiany składu atmosfery oraz układu kontynentów na przełomie wielu lat. Gimnazjaliści poznali również nowe dla nich zagadnienia - kreacjonizm, darwinizm czy dobór naturalny.
Po krótkiej przerwie na obiad, ruszyli na drugie wykłady na Wydziale Biotechnologii pt.:" Czy cholesterol może być dobry czy zły?" Oprócz o tytułowym bohaterze, dr Maria Stasiuk opowiadała także o glukozie, miażdżycy i antyoksydantach.
Jak widać na zdjęciu- niektórych przerosła ilość wykładów jednego dnia, ale mimo to z uśmiechem na twarzy wracali zatłoczonym autobusem do domów.
2) Warsztaty w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej:Co dają nam drzewa? Są miłe dla oka, oczyszczają powietrze, dają materiał na budowę domu i smaczne owoce. To wiemy wszyscy, ale warto zagłębiać wiedzę na temat tych niezwykle ważnych roślin.
26.09.2017r. uczniowie klas 3 gimnazjum odwiedzili Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Miliczu. Jest to adaptacja zabytkowej wyłuszczarni szyszek, więc zajęcia rozpoczęto od zwiedzania budynku. Następnie prowadząca, pani Magda Wieczorek, rozpoznawała z uczniami gatunki drzew i zwierząt znajdujących się w lesie, gdzie Marcin Kozak wykazał się dużą wiedzą i otrzymał nagrodę.
Wykonano także eksperyment pokazujący, że mech jest jak gąbka- potrafi wchłonąć wodę w bardzo krótkim czasie. Zajęcia dopełniały filmiki o zastosowaniu drzew w życiu codziennym.
Po tak szczegółowych warsztatach jesteśmy pewni, że uczniowie uzupełnili braki z przespanych lekcji biologii.
3) Zajęcia na Uniwersytecie Medycznym:27 września uczniowie klasy pierwszej liceum miały okazje uczestniczyć w wykładach na Uniwersytecie Medycyny. Dr Anna Tumińska wyjaśniła uczniom co to takiego jest organizacja WHO, rozszerzyła pojęcie starości i przedstawiła jej etapy. Następnie uczniowie udali się do prosektorium, gdzie podszkolili się z wiedzy stomatologicznej. Zobaczyli jak psuje się ząb, jak wkręca się implanty i jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Licealiści przekonali się również, ile kosztują dane sprzęty medyczne, z czego się składają i co dokładnie można dzięki nim zbadać. A na samym końcu prawdziwy horror dla osób o wrażliwych nerwach. Porównywanie żywych, zdrowych ludzkich narządów, a tych martwych i zniszczonych.
Jak mówią uczniowie, wykłady bardzo im przypadły do gustu, ponieważ mieli okazję zobaczyć jak wygląda medycyna "od kuchni", a przyszli biochemicy z pewnością byli wniebowzięci.
4) Warsztaty w Złotówku13 października uczniowie klas 2a,b,c mieli możliwość obserwacji dziko żyjących zwierząt w ich naturalnym środowisku pod opieką pracownika Uniwersytetu Przyrodniczego. Zajęcia odbyły się w ramach współpracy nawiązanej z Uniwersytetem Przyrodniczym. Zadowoleni uczniowie wyrażali nadzieję na następne takie zajęcia w przyszłości.
5) Spotkanie z podróżnikiem
W piątek 1 grudnia klasa 2B miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu ze znanym podróżnikiem - Panem Leszkiem Szczasnym..Na warsztatach uczniowie przysłuchiwali się opowieściom i oglądali prezentację pt.: Mauretania- czyli muchy groźniejsze od Al - Kaidy.. Jego historie były bardzo ciekawe i emocjonujące, dlatego też uczestnicy spotkania słuchali z dużym zainteresowaniem, oby więcej takich dni.
Święto Niepodległości
10 listopada, w przeddzień 99 rocznicy odzyskania niepodległości, odbył się w naszej szkole uroczysty apel.
Podniosłość tego najważniejszego państwowego święta dobrze oddali uczestnicy apelu – uczniowie i reżyserka – p. Beata Babij-Sadowska.
Pierwsze próbne egzaminy za nami!
Dzisiaj, 30-10-2017, klasy maturalne oraz trzecie klasy gimnazjum pisały swoje pierwsze próbne egzaminy. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z obowiązującymi procedurami oraz sprawdzić swoje możliwości.
Jutro czeka nas drugi dzień główkowania nad testami. Niezbędna rada dla wszystkich - powtórzcie formę rozprawki, może się przydać!
Tymczasem, życzymy połamania piór i długopisów. Koniecznie czarnych!
Finał konkursu ekologicznego
Dziś, 25.10.17, mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniu podsumowującym projekt ekologiczny przedsięwzięty przez Gminę Długołęka. W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Szczodrem odbyła się uroczysta Gala podsumowująca wydarzenie. Uczniowie naszej szkoły mogą pochwalić się konkursowymi sukcesami związanymi z tym projektem. Mistrzami w fotografowaniu przyrody okazały się:Maja Kutek, Marysia Lesiak, Wiktoria Gandurska. Zajęły wszystkie miejsca na podium! Julka Lewnadowska zaśpiewała piosenkę ze słowami: „ekologia – to nadzieja, to nasza przyszłość” i zajęła drugie miejsce w konkursie piosenki ekologicznej. Organizatorzy konkursu zapewnili uczestnikom zacne nagrody.
Gratulujemy!
M.M.
Pomarańczowa Alternatywa
10 października 2017 roku klasa 2A liceum uczestniczyła w wykładzie „Skąd się wzięły wrocławskie krasnoludki?”. Wykład odbył się w Ossolineum we Wrocławiu i prowadzony był przez Pana Grzegorza Polaka. Podczas spotkania prowadzący opowiedział o działalności Pomarańczowej Alternatywy oraz genezie powstania wrocławskich krasnoludków.
Pomarańczowa Alternatywa to organizacja, która działała w latach 80tych XX w. głównie we Wrocławiu. Był to antykomunistyczny ruch happeningowy, który za pomocą sarkazmu i ironii walczył z absurdami systemu. Pierwszą znaną akcją PA było malowanie krasnoludków na murach największych polskich miast. To zapoczątkowało używanie symbolu krasnoludka jako znaku rozpoznawczego ruchu.
K.Sz
Otrzęsiny
Dzisiaj, 9 października, licealne juniory oficjalnie wstąpiły do grona poważnych licealnych świeżaków. Starsze klasy przygotowały dla nich specjalne otrzęsiny. Klasę nawiedził sam duch Michela Jacksona (w ciele Maksa), zgrabnie wykonujący swoje największe hity. Pierwsza zabawa, niestety, popadła w zapomnienie, ale druga zagościła wszystkim na stałe w pamięci. Do odgadnięcia były jedne z najtrudniejszych zagadek znanych ludzkości... muzyczne kalambury. Klasa poradziła sobie śpiewająco, dziarskim krokiem wkraczając w kolejne trudy ich licealnego życia. Następnie zabawa, stara jak świat, "zamknij oczy, otwórz buzie". Było widać, że najmłodsi licealiści mają ogromne zaufanie do starszych kolegów. Na koniec starcie tanecznych tytanów w postaci belgijki - wytrwali tylko ci z najlepszą kondycją.
M.S.
Zakończenie projektu Erasmus
4 października zakończyliśmy projekt Erasmus+, który przez ostatnie kilka lat skupiał miłośników języka angielskiego - uczył, łączył i wychowywał. Poza prezentacjami i doświadczeniami wykonywanymi w ramach projektów naukowych, ogromnej wiedzy, siły oraz czasu i wkładu pracy, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, nie możemy zapominać o przyjaźniach, jakie zawiązały się podczas wymian międzynarodowych. Zapoznaliśmy się z uczniami z włoskich, chorwackich, niemieckich, węgierskich i katalońskich szkół. Najmilej wspominany jest jednak pobyt zagranicznych gości u nas i... wspólne lepienie pierogów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, nauczycielom i uczniom, za wspaniałe lata nauki i pracy przy Erasmusie. A przede wszystkim za mile spędzony czas i wspomnienia, które będą nam towarzyszyć, nawet teraz, po zakończeniu projektu.
MS
Bo zwyciężyć mogą ci, którzy wierzą, że mogą..."
O sukcesach uczniów naszego gimnazjum chyba już wszyscy słyszeli. Minął nieco ponad tydzień od powrotu uczniów naszego gimnazjum z Mistrzostw Polski w Białej Podlaskiej.
"Na takiej imprezie najważniejsze jest, aby dać z siebie wszystko i uzyskać wynik, będący zwieńczeniem całego sezonu. Kiedy biegniesz, skaczesz, rzucasz, liczysz się tylko ty i twój wynik" Marcin.
Wszystko działo się w sprawiedliwej, sportowej rywalizacji" Dawid.
Kilka dni temu, zawodnicy klubu GKS Długołęka (sztafeta damska: Iza Hawrylak, Wiktoria Kisiel, Dorota Puzio, Hania Benkowska oraz sztafeta męska: Dawid Jastrzębski, Marcin Kozak, Karol Kawiński, Sebastian Wawrzyniak) zostali zaproszeni na spotkanie z wójt Gminy Długołęka, Panią Iwoną Agnieszką Łebek. Poza gratulacjami od samej Pani Wójt oraz serdecznymi uściskami dłoni, sportowcy mieli okazję zaprezentować swoje medale, opowiedzieć, w jaki sposób znaleźli się w klubie i jak zaczęła się ich przygoda z lekkąatletyką.
"Ja chyba najdłużej zwlekałam z dołączeniem do klubu, trener biegał za mną pół roku, ale ja wtedy wolałam nożną. Później dałam się namówić na pierwszy trening i zostałam" wspomina Wiktoria swoje początki z klubem.
MS
Kolejny sukces sportowy!
Po wygraniu gminnych biegów przełajowych, przyszła kolej na zmagania naszych sportowców na szczeblu powiatowym. 2 października odbyły się zawody w Kobierzycach. Nasi sportowcy okazali się, jak zwykle, niezawodni i niepokonani na dystansie 10x1000m. Sztafeta, w składzie: Dawid Jastrzębski, Mateusz Kloczko, Piotr Kanclerski, Adam Górecki, Adam Bioły, Kacper Suwała, Mateusz Lubkiewicz, Paweł Banach, Karol Kawiński, Konrad Wiącek oraz Mateusz Przybylski, znów zwyciężyła! Teraz, czekają ich zawody dolnośląskie, na które jadą już w przyszły wtorek, 10 października.
"Citius, Altius, Fortius (Szybciej, Wyżej, Mocniej)" I tego Wam, chłopaki, życzymy w kolejnym etapie zmagań - abyście przywieźli kolejne złoto.
MS
Okiem wuefistki
SUKCESY W LEKKIEJ ATLETYCE
19.09.17r. Odbyły się gminne zawody w L.A. Reprezentacja dziewcząt i chłopców zdobyła złoty medal. Następnego dnia przystąpiliśmy do rywalizacji na zawodach powiatowych. Reprezentacja dziewcząt i chłopców wywalczyła złoty medal pokonując: Kamieniec Wrocławski, Kobierzyce, Siechnice, Żurawinę i awansowała do FINAŁU DOLNOŚLĄSKIEGO!
C.d.n.SUKCESY W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
26.09.2017 W Siedlcu odbyły się sztafetowe biegi przełajowe. Uczniowie naszego gimnazjum zaprezentowali się rewelacyjnie:
CHŁOPCY w składzie: Jastrzębski, Kawiński, Kanclerski, Kloczko, Suwała, Szuszczyński, Górecki, Bioły, Wiącek, Lubkiewicz, Banach, Przybylski wywalczyli ZŁOTY MEDAL !
DZIEWCZĘTA: Kisiel, Hawrylak, Boluk, Jasicka, Mucha, Balinowska, Skibińska, Strzelczyk, Puzio, Kisielewska zdobyły SREBRNY MEDAL !
Gratulacje, jesteśmy z Was dumni !
Wykładów DFN ciąg dalszy
27 września uczniowie klasy pierwszej liceum miały okazję uczestniczyć w wykładach na Uniwersytecie Medycznym . Dr Anna Tumińska wyjaśniła uczniom, co to takiego jest organizacja WHO, rozszerzyła pojęcie starości i przedstawiła jej etapy. Następnie uczniowie udali się do … prosektorium, gdzie , o dziwo, zdobyli nieco wiedzy w dziedzinie stomatologii. Zobaczyli, jak psuje się ząb, jak wkręca się implanty i jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Licealiści przekonali się również, ile kosztują rozmaite sprzęty medyczne, z czego się składają i co dokładnie można dzięki nim zbadać. Na samym końcu czekał ich prawdziwy horror, szczególnie dla osób o wrażliwych nerwach. Mieli okazję zobaczyć, jak wypada porównywanie żywych, zdrowych ludzkich narządów do tych zniszczonych i martwych.
Medycyna "od kuchni" jest fascynująca, co docenili szczególnie przyszli biochemicy.
Marcelina M.
Spotkanie z aktorem
25 września mieliśmy wspaniałą okazję obejrzeć pana Zbigniewa Walerysia w monodramie Ja jestem Żyd z Wesela. Nawiązuje on do tegorocznego Narodowego Czytania i kanonu lektur omawianych w liceum.
Obok kunsztu pracy aktora mogliśmy zapoznać się z kulisami pracy aktorskiej zarówno na deskach teatru jak również za kamerami.
Spektakl zobaczyli uczniowie klas trzecich LO w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Długołęce.
Co dają nam drzewa?
Są miłe dla oka, oczyszczają powietrze, dają materiał na budowę domu i smaczne owoce. To wiemy wszyscy, ale warto zgłębiać wiedzę na temat tych niezwykle ważnych roślin. Dlatego też 26.09.2017r. uczniowie klas 3 gimnazjum odwiedzili Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Miliczu. Jest to bez wątpienia miejsce interesujące, mieści się bowiem w zabytkowej wyłuszczarni szyszek. Prowadząca zajęcia, Magda Wieczorek, rozpoznawała z uczniami gatunki drzew i leśnych zwierząt. Warto podkreślić, że Marcin Kozak wykazał się dużą wiedzą i otrzymał nagrodę. Oglądaliśmy eksperyment pokazujący, że mech jest jak gąbka- potrafi wchłonąć wodę w bardzo krótkim czasie. Zajęcia dopełniały filmiki o zastosowaniu drzew w życiu codziennym.
M.M.
Nasz pobyt na Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce U16
Wyjechaliśmy w piątek wcześnie rano i dotarliśmy do Białej Podlaskiej po wielu godzinach podróży, która nie najlepiej wpływała na wypoczynek przed startami.
Jednak zmęczenie minęło wraz z rozpoczęciem pierwszego dnia zawodów.
Na początek Dorota Puzio (dystans 100 metrów ) zmagała się z niekorzystnym wiatrem wiejącym jej w twarz na, jednak to nie przeszkodziło w uzyskaniu 15. wyniku w Polsce. Później: Wiktoria Kisiel, Iza Hawrylak, Marcin Kozak i Dawid Jastrzębski, również pobiegli na tym samym dystansie w ramach tak zwanego 'przetarcia' przed sztafetą 4x100m.
Drugi dzień mistrzostw rozpoczęliśmy z dobrymi nastrojami po wygranej naszego kolegi z klubu (Sebastiana Wawrzyniaka) w skoku w dal, który osiągnął fenomenalny rekord życiowy. Następnie nadszedł moment, na który większość zawodników najbardziej czekała- sztafety. Najpierw bieg Hawrylak/Kisiel/Benkowska/Puzio i nieco poniżej życiówki. Sportowcy uzyskują 10. miejsce w Polsce. Zadowolone z miejsca oglądałyśmy sztafetę: Kawiński/Kozak/Jastrzębski/Wawrzyniak. Nasi koledzy uzyskali 7. wynik w Polsce.
Wracamy do domu po przeżyciu ciekawej przygody i z bagażem nowych doświadczeń. Mamy nadzieję, że z takim samym (a nawet większym) składem, dostaniemy się za rok na następne mistrzostwa.
Iza Hawrylak
Wykłady w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
22 wrzesnia klasa 3B LO wzięła udział w wykładach organizowanychw ramach DFN. Pierwszym był wykład pt. "Nieludzka medycyna - eksperymenty na ludziach" doktora Jakuba Trnki (Wydział Lekarski, UMW). Po udziale części uczniów w maratonie matematycznym, klasa wysłuchała wykładu z rachunku prawdopodobieństwa "Matematy w kasynie" prof. Dariusza Buraczewskiego (matematyk, Wydział Matematyki i Informatyki, UWr).
Maraton matematyczny
22 września aż pięciu uczniów z klasy 3b oraz trzech z 3B LO wzięło udział w eliminacjach do XVI Maratonu Matematycznego organizowanego przez Fundację Matematyków Wrocławskich. Na miejsce - czyli na Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego dotarliśmy za pomocą komunikacji miejskiej, a to zadanie ułatwił nam „Dzień bez samochodu” - tego dnia nikt nie płacił za bilet! Przyszliśmy do Instytutu Matematycznego, zajęliśmy miejsca i rozpoczęliśmy pisać 45-minutowy test składający się z siedemnastu niełatwych zadań. Potem w Instytucie Informatyki mieliśmy okazję wysłuchać wykładów na temat sztucznej inteligencji. Była to doskonała lekcja przedmiotów ścisłych i uśmiech intelektualnej satysfakcji nie schodził z naszych twarzy, mimo że nikt z naszej szkoły nie zakwalifikował się do następnego etapu. Może następnym razem?
Adam Bioły
Licealiści już przygotowują się do matury!
21.09.2017r. na Politechnice Wrocławskiej nasi licealiście pilnie wsłuchali się w wykłady przygotowane dla tych, którzy w maju zmierza się z egzaminem dojrzałości. Na zajęciach dowiedzieli się nieco więcej o czekającym ich egzaminie maturalnym, poznali kryterium oceniania, które zastosują egzaminatorzy czytający ich prac. I, co najważniejsze, poznali sposoby na zminimalizowanie stresu związanego z maturą.
Był czas na rozwiązywanie przykładowych zadań, zapoznanie się z ofertą Uniwersytetu Wrocławskiego. Jednak nie każdemu zajęcia przypadły do gustu. Niektórzy uczniowie stierdzili: "Wykładów nie polecam, były nudne.", " „Nasi nauczyciele mają identyczną wiedzę, a nawet lepszą”. „Potrafią lepiej omawiać arkusze i zadania maturalne". Wygląda na to, że nasi edukatorzy potrafią przekazać wiedzę lepiej niż wykładowcy na uczelni. Dzięki temu jesteśmy pewni, że nasi przyszli absolwenci napiszą maturę z zamkniętymi oczyma!
Marcelina Mazij
Miodowe warsztaty
Czy wiecie, że kiedy wyginą pszczoły, zaginie życie na Ziemi?
Ten problem przedstawiły prowadzące warsztaty (pracownica Uniwersytetu Wrocławskiego i praktykująca pszczelarka) uczniom klas 2. gimnazjum Gimnazjaliści obejrzeli prezentację, która zawierała najciekawsze fakty na temat budowy i fizjologii pszczół, zapoznali się z powodami, dla których są one tak ważne w życiu człowieka. Mogli także zobaczyć zdjęcia ilustrujące wewnętrzną budowę ula. Nie mogło zabraknąć prawdziwego, pszczelego wosku i miodu – kosmetyków, świeczek.
Miłym akcentem był prezent – dawka arcyzdrowego miodu.
Tak się bawi i wygrywa Długołęka!
Właśnie to hasło zwycięstwa mieliśmy okazję usłyszeć ostatnimi dniami na stadionie w Długołęce. Pogoda, można rzec, idealna na rozgrywanie zawodów, szczególnie dopisała naszym uczniom.
19.09.2017r.,czyli pierwszego dnia zawodów, rywalizowały ze sobą gminne szkoły.
Reprezentanci naszej szkoły - Dorota Puzio, Gabrysia Strzelczyk, Julia Kisielewska, Dawid Jastrzębski, Mateusz Kloczko oraz Karol Kawiński, spisali się świetnie. Wszyscy (w swoich kategoriach) zdobyli złote medale.
Z kolei skoki w dal, mimo nieco gorszych wyników, nadal utrzymały dobry poziom- Marcin Kozak zdobył srebro, a Dominik Kacperski zajął 4. miejsce.
Coś, w czym ostatnio nie mamy sobie równych, czyli sztafeta dziewcząt w składzie: Gabrysia Strzelczyk/Iza Hawrylak/Wiktoria Kisiel/Dorota Puzio- bezproblemowo sięgnęła po złoto. A wisienką na torcie okazała się Ania Grzegorowska i jej pchnięcie kulą, dzięki któremu zajęła zaszczytne, pierwsze miejsce.
Kolejny dzień
20.09.2017r., tym razem eliminacji na poziomie Powiatu Wrocławskiego, zapowiadał się tak samo dobrze jak poprzedni.
Sportowcy powtórzyli swoje sukcesy, dołączyli do nich Piotrek Kanclerski oraz Iza Hawrylak zdobywając srebro. Dzielnie walczyli również: Adam Bioły, Lidia Sobecka, Kamila Balinowska, Natalia Skibińska, Kacper Suwała, Adam Górecki, Kuba Trojanowski, i Kamil Frąckowiak.
Skok w dal
Bezkonkurencyjna Wiktoria Kisiel zajmuje 1. miejsce, a Kamila Boluk i Marcin Kozak zdobywają srebro.
2 miejsce w pchnięciu kulą należy do Ani Grzegorowskiej, ale swoich sił próbowali także Dominik Kacperski, Ania Lemiech i Sara Sągol.
To sportowe wydarzenie idealnie kończy się zajęciem pierwszego miejsca w biegu sztafetowym chłopców w składzie: Dawid Jastrzębski/Karol Kawiński/Kamil Frąckowiak/Marcin Kozak.
Podobnie jak rok temu, mistrzami lekkoatletyki okazali się uczniowie naszej szkoły, jednocześnie zdobywając kwalifikację do kolejnego etapu, który odbędzie się 28 września na Stadionie Olimpijskim.
W organizacji zawodów pomagali licealiści, dzięki którym punkty były zawsze sprawnie policzone, a piaskownica do skoków w dal dobrze przygotowana.
Szczególne gratulacje w kierunku nauczycieli wychowania fizycznego, którzy świetnie zorganizowali zawody , nie wspominając o przygotowaniu drużyn.
Dziękujemy także Henrykowi Benkowskiemu za udostępnienie bloków startowych i kolców biegowych. Wszystkim zaś gratulujemy sukcesów sportowych!
Marcelina Mazij
Przygotowania na Mistrzostwa Polski trwają!
16.09.2017r. miał miejsce tzw. mityng w Zgorzelcu, gdzie uczniowie naszej szkoły walczyli o dobre wyniki czasowe. Pogoda z początku nie rozpieszczała, ale mimio niesprzyjającej aury sportowcy świetnie sobie poradzili.
Chłopcy- Karol Kawiński i Marcin Kozak, pobili swoje rekordy życiowe w biegu na 100m. W tej samej kategorii Dorota Puzio oraz Iza Hawrylak uzyskały również bardzo dobre czasy.
Bieg sztafetowy okazał się również dużym sukcesem! Zwycięstwo sztafety dziewcząt w składzie: Wiktoria Kisiel/Iza Hawrylak/Dorota Puzio/Hania Benkowska. Możemy poszczycić się również wygraną sztafety chłopaków w składzie: Marcin Kozak/Dawid Jastrzębski/Karol Kawiński/Sebastian Wawrzyniak. Warto w tym miejscu zauważyć, że awansowali oni na 9 miejsce sztafet w Polsce!
Dzięki takim wynikom wierzymy, że nadchodzące Mistrzostwa Polski zapowiadają się obiecująco.
Marcelina M.
Bezpieczna Ja
Gwałt to sytuacja realnego zagrożenia życia, która zdarza się nie tylko w filmach, gdyż co piąta kobieta staje się niestety jego ofiarą. Tego odwiedzili się uczniowie naszej szkoły, którzy 12 września 2017r. w uczestniczyli w wykładzie pt.: "Bezpieczna Ja". Temat wykładu jasno określał odbiorców- skierowany był do dziewcząt. Stąd w wydarzeniu wzięły udział dziewczyny z klas 1 i 2 liceum oraz 3 gimnazjum.
Podczas zajęć prowadzonych przez trenera rozwoju ,Dominikę Cwynar, uczennice dowiedziały się na przykład, jak konkretnie zachować się w sytuacji potencjalnego zagrożenia, gdzie mogą się zwrócić o ewentualną pomoc. Miejmy nadzieję, że wiedzy nie będą musiały wykorzystać w praktyce, a lekcji samoobrony nie będą musiały powtarzać w prawdziwym życiu.
M. & N.
Zdobywamy medale!
09.09.2017r. odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (województwa dolnośląskie oraz lubuskie). Są to jedne z najliczniejszych zawodów tego typu w Polsce. Uczniowie naszej szkoły mogą się pochwalić znaczącymi osiągnięciami uzyskanymi podczas tego wydarzenia. Wiktoria Kisiel skoczyła w dal zajmując 5. miejsce. Za to Dawid Jastrzębski i jego mocna ręka zdobywają brąz w rzucie oszczepem z wynikiem ponad 40 m. Z kolei nasza damska wersja Usaina Bolta - Dorota Puzio - zajęła 5. miejsce w biegu na 100 m. Mateusz Kloczko zajął 6. miejsce w biegu na 1000 m. 7. miejscem w biegu na 600 m pochwalić się może Karol Kawiński. Szczególnym osiągnięciem okazały się wyniki naszej damskiej sztafety. Dziewczyny zakończyły swój bieg sztafetowy na 3. miejscu, ale chłopcy zdobyli złoto! Bilans występu naszych sportowców to cztery medale (w tym trzy zdobyte przez uczniów naszej szkoły), spora ilość rekordów życiowych, a przede wszystkim zakwalifikowanie się na Mistrzostwa Polski Młodzików w Białej Podlaskiej! To zasługa głównie uczniów z Długołęki dla których, kto wie, w przyszłości Mistrzostwa Polski będą codziennością? Składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.
M. M.
Stop Smog!
Dnia 8 września uczniowie z klasy 1A i 2A LO uczestniczyli w warsztatach "STOP SMOG - edukacja antysmogowa". Zajęcia odbyły się w ramach projektu gminnego "Ekologicznie fantastycznie w szkole i na wakacjach. Kompostujemy i smog likwidujemy". Licealiści mieli możliwość dowiedzieć się co to jest smog, jak można jemu zapobiegać, dlaczego powiniśmy zrobić wszystko aby nie powstawał.
Witajcie w nowym roku szkolnym!
Nadszedł dziś dzień, kiedy nieodwołalnie kończą się wakacje i uczniowie wracają do szkolnej rzeczywistości. Zebraliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, by z entuzjazmem rozpocząć nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Grażyna Pilarska serdecznie przywitała zgromadzoną młodzież i grono pedagogiczne, życzyła wszystkim zapału do pracy, sukcesów i wytrwałości. Na moje pytanie: "Jak myślisz, jaki będzie ten rok szkolny?", uczniowie odpowiadali: "mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej, niż w poprzednim" „co roku zawsze jest inaczej, jestem bardzo ciekawa, jak pójdzie mi w tym”, „będę bardziej przykładała się do nauki, z uwagi na to, że piszę egzaminy gimnazjalne", czy: "mam nadzieję, że poradzę sobie z nauką, że uda połączyć mi się to ze spotkaniami z przyjaciółmi i może wreszcie zdecyduję się na profil licealny (kiedyś muszę to zrobić)", "oby ten rok minął mi bez jakiś większych problemów". Za wszystkich uczniów i ich postanowienia trzymam kciuki!
Marcelina M.