W minionym tygodniu zakończył się trwający od września międzyprzedmiotowy projekt "Romantyzm w czasie i przestrzeni", autorski pomysł polonistki Karoliny Żarnowskiej dedykowany dla klas drugich.
W ramach przedsięwzięcia podejmowane były różnorodne zajęcia, które miały na celu uskazanie interdyscyplinarnego charakteru edukacji licealnej. Poza lekcjami dotyczącymi literatury i sztuki romantycznej, na pozostałych przedmiotach odbyły się zajęcia korespondujące z romantyzmem. Podczas historii uczniowie pogłębili wiedzę na temat zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowały charakter epoki. Na lekcji biologii pochylili się nad owadami i pajęczakami z IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza oraz dyskutowali o hormonach powiązanych z miłością. Zajęcia z geografii służyły do prezentacji tras podróży romantycznych wieszczów narodowych. W grudniu miał miejsce wernisaż prac licealistów - przedstawili oni malarską interpretację pejzaży z omawianych tekstów literackich, o czym informowaliśmy na naszej stronie.
Finalnie w piątek na lekcjach języka polskiego odbył się pokaz mody oraz festiwal muzyki inspirowanych romantyzmem. Uczniowie od stycznia pracowali nad projektami strojów oraz dobierali repertuar muzyczny. Celem podjętych działań było podkreślenie ciągłości historycznej i aktualności niektórych XIX- wiecznych postaw oraz trendów. Uczniowie dostrzegli zaskakujące podobieństwa: okazało się, że bohaterka z piosenki Eneja "Kamień z napisem LOVE" przypomina im Wiolettę z "Kordiana", a w nuconym przez licealistów utworze Patty "Nie ma nas" padają słowa, które mogłaby wypowiedzieć Maria z "Nie- Boskiej komedii". Stwierdzili także, że modne ostatnio dziury w ubraniach stanowią metaforę rozdartej duszy romantycznej. W ramach współpracy dydaktycznej, pani Jolanta Krajewska przeprowadziła aktywizującą lekcję, dotyczącą twórczości Artura Grottgera, która stanowiła wprowadzenie i wskazówkę interpretacyjną do kolejnej epoki - pozytywizmu.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się ukazać młodzieży prawidłowość historyczną jaką jest funkcjonowanie świata według czasu cyklicznego. 2022 został ustanowiony przez rząd Rokiem Romantyzmu Polskiego, nasz szkolny projekt stanowił odpowiedź na tę inicjatywę i jednocześnie dowiódł, że pewne wartości nigdy się nie dezaktualizują.