W dniach 13.09.-17.09.2021r. w Kopenhadze odbyła się krótkoterminowa wymiana młodzieży w ramach projektu Erasmus Plus „Off the Beaten Path”. Udział wzięło dwóch nauczycieli i dwie uczennice z naszego liceum.
Dzień 1
Nastąpiło oficjalne otwarcie spotkania oraz zapoznanie nauczycieli i uczniów z krajów partnerskich. Rozpoczęliśmy zajęcia od sesji Team Building, mającej na celu zbudować nić porozumienia w poszczególnych drużynach realizujących temat projektu. Oprowadzono nas po szkole i zapoznaliśmy się z duńskim systemem nauczania.N astępnie krótkie zwiedzanie miasta i wspólna obiadokolacja.
Dzień 2
Popłynęliśmy w rejs statkiem wraz z przewodnikiem i mieliśmy okazję poznać część miasta od strony przepływającej przez Kopenhagę rzeki. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Robotników w Romersgade. Po lunchu zostaliśmy podzieleni na grupy i zwiedzaliśmy dzielnice Orestad i Vesterbro, które zostały wybrane przez duńskich koordynatorów do realizacji projektu. Każda grupa była oprowadzana przez przewodników i młodzież zbierała informacje na temat dzielnic pod względem architektonicznym, historycznym i społecznym.
Dzień 3
Dzisiaj duński nauczyciel Karsten oprowadził nas po starszej części Kopenhagi, opowiedział historię parlamentu duńskiego. Nastepnie udaliśmy się do muzeum, w którym poznaliśmy Kopenhagę od epoki lodowcowej po czasy nowoczesne. Po lunchu każda grupa zwiedzała z przewodnikiem wybrane dzielnice , aby zbierać informacje do prezentacji.
Dzień 4
Udaliśmy się do szkoły, gdzie uczestniliśmy w wykładzie „Kopenhaga miasto do życia”, przygotowanego przez reprezentanta ”Wspaniała Kopenhaga”. Nauczycielka duńskiego wygłosiła prelekcję na temat jak dotrzec do odbiorców, gdy przygotowujesz prezentację. Po lunchu uczniowie w grupach pracowali nad swoimi prezentacjami. W tym czasie nauczyciele z uczestniczących szkół dzielili się spostrzeżeniami na temat systemu nauczania w Danii i własnych krajach. Wieczorem udaliśmy się na uroczystą kolację, gdzie wręczono wszystkim uczestnikom certyfikaty.
Dzień 5
Wszyscy uczestnicy projektu spotkali się w szkole, uczniowie w swoich grupach dopracowywali ostatnie szczegóły do prezentacji. Następnie grupy zaprezentowały przed oficjalnym audytorium wyniki swojej pracy i podzieliły się wiedzą na temat wybranych dzielnic Orestad i Vesterbro.
Główny koordynator z Węgier Adam podsumował pobyt w Kopenhadze, inni uczestnicy również wyrazili swoje zdanie co do organizacji spotkania. Następnie z żalem pożegnaliśmy się z uczestnikami oraz Kopenhagą i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.