27 października odbyła się Gala Stypendystów. Uroczystość była efektem współpracy Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Długołęce oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce. Wydarzenie miało na celu uhonorować najlepszych uczniów na terenie gminy Długołęka, którzy wykazali się bardzo dobrymi wynikami w nauce oraz godną pochwały postawą i w związku z tym otrzymali gminne stypendium. Gościem honorowym był wójt gminy Długołęka, pan Wojciech Błoński, który osobiście pogratulował wybranym. Uroczystość swoją obecnością uświetnił także kierownik Zespołu Obsługi Ekonomiczno - Administracyjnej Jednostek Oświatowych w Długołęce, pan Artur Sajnóg. Część oficjalną dopełniły artystyczne występy, podczas których LO reprezentowała Maja Olejnik, uczennica kl. 4b. Do grona najlepszych uczniów liceum, którzy otrzymali Stypendium Wójta w tym roku należą: Maria Kwiek, Jagoda Gładysz- Koper, Julia Kanclerska, Gabriela Wesołowska, Emilia Kluczyńska, Emilia Mrozek. Rodzice prymusów otrzymali listy gratulacyjne. Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy motywacji do dalszej pracy.
Stypendia Wójta Gminy Długołęka
Żeby Polska była Polską!
10 listopada w LO odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowania do niej trwały jednak od września i obejmowały szereg działań. Uczniowie pod opieką nauczycielki języka polskiego Karoliny Żarnowskiej i nauczycielki historii Joanny Gotowczyc przygotowywali m.in. kotyliony dla całej szkolnej społeczności, okolicznościowe dekoracje, wystawę historyczną poświęconą ojcom niepodległości i najistotniejszym faktom, które doprowadziły do wydarzeń z 1918 roku.
Zwieńczeniem był występ szkolnych artystów. Po wielu godzinach prób, dali zachwycający popis umiejętności recytatorskich i wokalnych. W związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, nie zabrakło utworów jej autorstwa- deklamacji "Pieśni o domu" oraz wykonanej a capella "Roty". Z nowszego repertuaru pojawiły się takie utwory jak "Ojczyzna" M. Grechuty, piosenki Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską" i "Taki kraj". Utwór Jacka Wójcickiego do słów Adama Asnyka "Miejcie nadzieję" wykonał uczeń pochodzący z Ukrainy, a aranżacja była symbolicznym nawiązaniem do wydarzeń za naszą wschodnią granicą i miała wlać w serca zebranych otuchę, pobudzić do działania, wymusić odrzucenie martyrologicznych tendencji. Partie mówione i śpiewane skłoniły zebranych do refleksji. Wspólne zaśpiewanie przez wszystkich nauczycieli i uczniów liceum "Niepodległej, niepokornej" na zakończenie spotkania było natomiast wyrazem solidarności i patriotycznej siły.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Gminy Długołęka, Zespołu Obsługi Ekonomiczno- Administracyjnej Jednostek Oświatowych w Długołęce oraz dyrektorzy Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Kultury, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Długołęce. Serdecznie dziękujemy gościom za przybycie. Naszej młodzieży gratulujemy zapału i imponującego talentu.
39
Gra terenowa z "American Corner"
"Friendship is the only cement that will ever hold the world together" - "Przyjaźń jest jedynym spoiwem, które może łączyć świat." (T. Woodrow Wilson, 1856 - 1924)
Mało kto z nas wie, że autor tych słów - Thomas Woodrow Wilson, 28 prezydent Stanów Zjednoczonych za wybuch I wojny światowej obwiniał nie tylko państwa centralne, ale również mocarstwa Ententy – Wielką Brytanię i Francję. Prezydent ten był autorem ambitnego, zawierającego 14 punktów programu pokojowego, który miał za zadanie wyeliminowanie imperialistycznego charakteru konfliktów zbrojnych. W tym celu postulował utworzenie Ligi Narodów, która miała stać się gwarantem niepodległości oraz integralności terytorialnej wszystkich państw. W programie tym zawarte były także punkty dotyczące jawności w dyplomacji i rezygnacji z zawierania porozumień tajnych, a także wolności żeglugi, zniesienia barier ograniczających rozwój gospodarczy i handlowy oraz redukcją zbrojeń. Za swoje działania i wkład w budowę nowego porządku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.
Dla sprawy polskiej znaczenie miał przed wszystkim trzynasty punkt orędzia Wilsona: "Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie, które powinno obejmować terytoria zamieszkane przez ludność bezsprzecznie polską, któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza i którego niezawisłość polityczną i gospodarczą oraz integralność terytorialną należy zagwarantować paktem międzynarodowym." Moment ten zapoczątkował trwającą już 100 lat przyjaźń pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.
Z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości uczniowie naszego liceum wraz z "American Corner" (Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej) świętowali przyjaźń polsko - amerykańską podczas gry terenowej "Amerykanie i Polacy - 100 lat razem". Uczniowie zmagali się z zadaniami w plenerze oraz w siedzibie centrum - tu - pracowali z mapą Stanów Zjednoczonych, oryginalną, bo w formie puzzli. Na koniec każda grupa miała wypowiedzieć się na temat stanu w którym chciałaby zamieszkać i wybór ten uzasadnić. Ten dzień bardzo nam się podobał i na pewno jeszcze "American Corner" odwiedzimy.
12
Uczeń klasy 2a laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Romantyczność w Photoshopie”!
Jan Pieleszek, uczeń klasy 2a, zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Romantyczność w Photoshopie” organizowanym w ramach projektu „Ballady i romanse słowem i obrazem malowane” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ballady i romanse”. Organizatorem konkursu była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi, a szkolnym koordynatorem polonistka, Karolina Żarnowska. Celem przedsięwzięcia było upamiętnienie wydania ballad i romansów w pierwszym tomie „Poezyj” Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę tego wydarzenia, a także przypomnienie treści, wymowy ideologicznej poszczególnych utworów oraz ich popularyzacja. Konkurs ponadto zachęcał uczestników do rozwijania i prezentowania własnych pomysłów artystycznych. Zadaniem było stworzenie cyklu fotografii będących ilustracjami do wybranej ballady lub romansu z jubileuszowego tomiku. Licealista wykazał się inwencją, przygotowując cykl pięciu zdjęć do „Powrotu taty”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Złota jesień w stolicy
Piękną mamy jesień tego roku. Zazwyczaj ta pora nie sprzyja podróżowaniu, ale tym razem jest zupełnie inaczej. Klasy pierwsze, drugie i trzecie właśnie powróciły z Warszawy. Uczniowie spędzili w stolicy trzy dni. Program wycieczki był bardzo napięty, a całe dnie wypełnione intensywnymi wędrówkami w ciekawe miejsca. Młodzież zwiedziła: Starówkę, Łazienki i park w okolicy Pałacu Saskiego, a także odbudowany po wojnie Zamek Królewski. Nie można było pominąć wizyty w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej i Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Stadionie Narodowym. Obowiązkowym punktem wyjazdu była chwila zadumy pod pomnikiem Małego Powstańca, następnie spacer pod pomnik Warszawskiej Syrenki i Kolumnę Zygmunta. Udało się również zobaczyć zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza, a to wszystko w przepięknych barwach złotej polskiej jesieni, skąpanej w promieniach słonecznych. Warszawa da się lubić. Zobaczcie naszą fotorelację.
11
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie!
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie