Głosujemy na ulubionych nauczycieli!
Ubezpieczenie NNW
Szanowni Państwo,
przypominamy o możliwości przystąpienia do grupowej umowy ubezpieczenia NNW dzieci w roku szkolnym 2024/2025
w TU Compensa SA online przez stronę https://szkola.compensa.pl wpisując Kod Aktywacyjny 968024
Ostateczny termin zalogowania się oraz opłacenia składki za wyżej wymienione ubezpieczenie mija 30.10.2024.
Aveiro Mobility
Początek roku szkolnego zazwyczaj kojarzy się z obowiązkami, ciężko jest pożegnać wakacje i lato. Tak więc zaczynamy, przed nami nowe wyzwania ale także kontynuacja rozpoczętych inicjatyw. To zadziwiające, jak szybko płynie czas... dopoiero co zaczęliśmy udział w projekcie Erasmus+ : "Being Human in the EU: Prospects, Rights and Representation of Different Age Groups in the European Union" a za nami już czwarta jego część – ‘Aveiro mobility’. Ostatni tydzień (28.09. – 05.10.2024r.) uczniowie naszego liceum: Kamila, Mikołaj i Miłosz, spędzili w Portugalii, w malowniczym miasteczku Aveiro, realizując kolejny jego etap. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach, które obejmowały wykłady, warsztaty oraz praktyczne zajęcia na uniwersytecie dotyczące badanej grupy wiekowej – czyli dorosłości. Dorosłość, to bardzo ważny etap w życiu każdego człowieka, tak więc udział w zajęciach dał wszystkim możliwość zgłębienia problemów oraz wyzwań, które dotykają dorosłych obywateli, co było niezwykle ważne, aby zrozumieć zróżnicowanie doświadczeń społecznych i ekonomicznych w Europie. Udział w Erasmusie, był nie tylko sposobem na zdobycie wiedzy, ale również niezapomnianym doświadczeniem, które wpłynęło na rozwój językowy oraz społeczny jego uczestników. Jednym z najważniejszych aspektów uczestnictwa w projekcie było znaczne polepszenie umiejętności językowych uczestników, w szczególności w języku angielskim. Dzięki codziennym interakcjom w języku obcym, m.in. podczas zajęć, dyskusji, czy spotkań z rówieśnikami z innych krajów, Kamila, Mikołaj i Miłosz mieli szansę na codzienny kontakt z językiem angielskim, który pozwolił im na swobodne posługiwanie się nim w różnych kontekstach – zarówno formalnych, jak i nieformalnych. Tematyka projektu była złożona i wymagała znajomości specjalistycznego słownictwa, co przyczyniło się do poszerzenia zasobów leksykalnych. Uczestnictwo w międzynarodowym projekcie pozwoliło biorącej w nim udział młodzieży przełamać bariery językowe i nabrać pewności w prowadzeniu rozmów w języku angielskim . Udział w takim projekcie miał również kluczowe znaczenie dla rozwoju społecznego młodzieży. Współpraca z rówieśnikami z różnych krajów oraz udział w grupowych warsztatach przyczyniły się do budowania relacji interpersonalnych. Uczestnicy mieli okazję poznać nowych ludzi, co rozwijało ich umiejętności interpersonalne oraz zdolność do pracy w grupie. Zrozumienia różnorodności kulturowej - spotkania z młodzieżą z innych krajów były doskonałą sposobnością do wymiany poglądów i doświadczeń, co poszerzyło ich horyzonty oraz zrozumienie różnic kulturowych. Wzmocnienia umiejętności w zakresie pracy zespołowej, ponieważ praca nad projektem wymagała współdziałania, co pozwoliło uczestnikom nauczyć się, jak efektywnie komunikować się i współpracować w międzynarodowych zespołach.
44
Sukces na Dolnośląskim Festiwalu Nauki
Nasi licealiści, Natalia Gliga, Mikołaj Markowski oraz Aleksander Smoliński, 16 września wystąpili jako uczestnicy debaty oksfordzkiej - jednej z wiodących imprez organizowanej na Politechnice Wrocławskiej w ramach DFN. Temat "Fair play czy tylko play: o rywalizacji w sporcie" wymagał przygotowania retorycznego oraz znajomości zasad panujących w sportowym świecie. Rolę Marszałkini debaty, pełniła Justyna Janus-Konarska, językoznawczyni i medioznawczyni, współprowadząca programu „Słownik polsko@polski” w TVP Polonia z prof. Janem Miodkiem. Rozmówców wspierali na widowni koleżanki i koledzy z 2b oraz 3a. Uczniowie z LO w Długołęce zmierzyli się z przedstawicielami II LO we Wrocławiu. Mimo że był to debiut młodzieży z Długołęki, a przeciwnicy okazali się być ubiegłorocznymi zwycięzcami debaty o wymiarze ogólnopolskim: WYGRALIŚMY! Decydująca o wyniku Rada Mędrców, w której zasiadali rektorzy i naukowcy PWr, w mowie końcowej podkreślała wartość merytoryczną wypowiedzi i zdolności argumentacyjne reprezentantów. Gratulujemy!
Zebrania z rodzicami
Zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami, które odbędą się 10 września o godz. 17:00. Harmonogram sal zostanie wywieszony na tablicy informacyjnej na parterze szkoły.
Witaj szkoło!
Zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 w poniedziałek 2 września o godz. 8:30 w sali gimnastycznej. Po uroczystym powitaniu odbędą się spotkania z wychowawcami, podczas których uczniowie otrzymają plan lekcji i niezbędne informacje.
Podręczniki na rok szkolny 2024/2025
W załączeniu listy podręczników do klasy 1a i 1b. Dla klasy 2abc podręcznik do przedmiotu biznes i zarządzanie "Krok w biznes i zarządzanie 1" - zakres podstawowy. Podręczniki do pozostałych klas są kontynuacją z roku ubiegłego.
Informacja dla kandydatów zakwalifikowanych do liceum
Przyjmowanie dokumentów rekrutacyjnych odbywa się w godzinach 9:00-13:00. Prosimy o składanie kompletu oryginalnych dokumentów: świadectwo ukończenia SP, zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty, wydrukowany z systemu wniosek oraz jedno zdjęcie.
EGZAMINY POPRAWKOWE 2023/2024
Egzaminy poprawkowe odbędą się o godz. 8:00 według harmonogramu:
26.08.2024 r. - MATEMATYKA
27.08.2024 r. - JĘZYK ANGIELSKI
27.08.2024 r. - BIOLOGIA
27.08.2024 r. - CHEMIA
28.08.2024 r. - JĘZYK POLSKI
Szczegółowe informacje zostaną przesłane Librusem.
MATURA POPRAWKOWA 2024
Poprawka matury pisemnej - 20.08.2024 r.
Poprawka matury ustnej - 21.08.2024 r.
Vilnius mobility: 21-27.04.2024
Ostatni tydzień kwietnia, Kaja, Maks i Damian - uczniowie naszego liceum, spędzili w Wilnie, na Litwie, realizując kolejny etap uczestnictwa w projekcie Erasmus+, p.t."Being Human the European Union". Ten, bardzo intensywnie spędzony czas pozostawił w nas wiele wzruszeń, przeżyć, doznań i wspomnień. wczesna dorosłość, bo tym etapem życia człowieka zajmowaliśmy się, to okres bardzo intensywnych poszukiwań własnej drogi do osiągnięcia życiowych celów. To także czas podejmowania trudnych decyzji, które mogą mieć wpływ na całe nasze życie. Pobyt w Wilnie stworzył nam okazję do obserwacji kilku ważnych aspektów dorosłego życia. Zajęcia, wykłady i warsztaty z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Wileńskiego, wizyta w siedzibie Parlamentu Litewskiego oraz spotkanie z jego przedstawicielem, wizyta w siedzibie powszechnie znanej firmy "Vinted", " Swedbanku" oraz Katolickim Centrum Rodziny, pozwoliły nam na chwilę przenieść się w czasie i poczuć zbliżającą się dorosłość. Nasze przeżycia utrwaliliśmy w blogach, bo tym razem ta forma dokumentacji wybrana została na nasz produkt końcowy. Wszystkie bieżące i wcześniejsze przygody związane z projektem, zobaczyć można także na Facebooku, wpisując w wyszukiwarkę jego nazwę, do czego serdecznie zapraszamy. Już nie możemy doczekać się wyjazdu do kolejnego kraju, Portugalii, gdzie w pięknym mieście Aveiro, badać będziemy kolejny etap życia - wiek średni, ale na tę chwilę poczekać musimy aż do września.
24
Kulturalnie i po angielsku
19 kwietnia 2024 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Długołęce wzięli udział w przedstawieniu teatralnym w języku angielskim „Rok 1984” na podstawie powieści Georga Orwella. W przedstawieniu wystąpili aktorzy The American Drama Group.
„Czas bez stresu”- warsztaty dla młodych dorosłych
9 kwietnia 2024 r. nasi maturzyści mogli pozwolić sobie na chwilę relaksu i poświecić czas na zadbanie o swój dobrostan podczas warsztatów terapeutyczno-rozwojowych "Czas bez stresu". Warsztaty realizowane są w ramach projektu "Mój czas" - cykl warsztatów terapeutyczno-rozwojowych przez Stowarzyszenie Dobra Łąka, a finansowane z budżetu Powiatu Wrocławskiego. Młodzież miała możliwość porozmawiać na temat stresu. Prowadząca, pani Ewa Karuga – Kuźniewska przedstawiła możliwości radzenia sobie ze stresem długotrwałym. Zaproponowała także różne techniki radzenia sobie z nim, w tym przede techniki relaksacyjne.
Więcej informacji tutaj: Stowarzyszenie Dobra Łąka
Świadomie wybieram
Przedstawiciele Samorząd Uczniowskiego - Gosia Musialska, Olek Smoliński i Kacper Kulik- z opiekunem Karoliną Żarnowską 26 marca 2024 r. mieli okazję wziąć udział w spotkaniu Samorządów Uczniowskich szkół średnich we Wrocławiu przygotowanym przez Zespół Szkół nr 1 przy ulicy Słubickiej.
Dzięki prowadzącym spotkanie uczniom tej placówki, zebrani dowiedzieli się jak promować szkołę oraz jak efektywnie przeprowadzać ankiety, by miały one szczególny wpływ na życie szkolne. Wiele uwagi poświęcono ważności wyboru szkół w życiu młodego człowieka. A to wszystko za sprawą projektu „Świadomie wybieram”, dzięki któremu można wyświetlić ranking szkół według własnych zasad, uwzględniając oprócz wyników matury także atmosferę w szkole oraz przyjemność płynącą z nauki.
Miło nam, że zostaniemy ambasadorami tego projektu na terenie Gminy Długołęka. Wszystkich ósmoklasistów, którzy stoją przed wyborem szkoły zachęcamy do wejścia na stronę świadomiewybieram.pl i oczywiście zapraszamy do Liceum Ogólnokształcącego im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce. Serdecznie dziękujemy organizatorce przedsięwzięcia, Pani Agnieszce Ratajczak- Mucharskiej, za zaproszenie do współpracy i docenienie potencjału drzemiącego w naszej placówce. Cieszymy się, że jesteśmy coraz bardziej widoczni na mapie powiatu wrocławskiego.
Santiago de Comopstela mobility: 2-9.03.2024
Chociaż wspomnienia z wyjazdu do Budapesztu wciąż wydają się nam świeże, to mamy już za sobą kolejny wyjazd w ramach uczestnictwa w projekcie Erasmus+ pt. "Being human in European Union". Tym razem od 2 do 9 marca 2024 r. gościliśmy w Hiszpanii, w przepięknym mieście Santiago de Comopstela, którego wizytówką jest sanktuarium św. Jakuba Apostoła, a zespół zabytków tego miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Pomimo deszczowej pogody, gospodarze tamtejszego liceum - "IES Rosalia de Castro" przywitali nas bardzo ciepło i serdecznie. Dzięki tej przyjaznej atmosferze, bardzo szybko wszyscy się zintegrowaliśmy. Program wyjazdu był bardzo napięty, więc całe dnie spędzaliśmy razem i braliśmy udział w wielu projektowych aktywnościach. Ta część projektu, bardzo nam się podobała, dotyczyła ona bowiem nas, nastolatków i różnych aspektów naszego życia. Razem z uczestnikami krajów partnerskich przyglądaliśmy się właśnie naszemu - nastoletniemu życiu, wymienialiśmy się naszymi problemami, doświadczeniami szkolnymi, opowiadaliśmy o naszych zainteresowaniach i pasjach, przedstawialiśmy pomysły na aktywne i pożyteczne sposoby spędzania wolnego czasu, braliśmy także udział w wykładach i warsztatach. Ciekawym wspomnieniem jest wyjazd nad ocean. Nie był to tylko zwykły spacer. Mogliśmy pokazać, że ochrona przyrody i dbanie o środowisko jest dla nas ważne, spacerując zbieraliśmy śmieci znajdujące się na plaży. Co ciekawe i smutne jednocześnie, podczas godzinnego spaceru udało się nam zebrać prawie sto kilogramów różnego rodzaju odpadów...Czas w Santiago de Compostela płynął bardzo szybko. Ze wzruszeniem wspominamy także pokaz talentów artystycznych i pożegnalny obiad. Ostatni dzień projektu uwieńczyliśmy pokazem produktu końcowego, czyli naszych prezentacji. Pokazaliśmy w nich sześć aspektów naszego - nastoletniego życia a naszą myślą przewodnią były: szkoła, wolontariat, ekologia, spędzanie wolnego czasu i rozrywka. Trudno było się pożegnać. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyjazd do Wilna. Nasze wspomnienia utrwaliliśmy pięknymi zdjęciami, zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.
9
Dzień z Psychologią na Uniwersytecie SWPS
4 marca 2024 r. klasa 3b mimo niesprzyjającej aury pod opieką pani Marty Młot i pani Pauliny Matejko wybrała się do Uniwersytetu SWPS na warsztaty w ramach Dnia z Psychologią. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat wpływu społecznego, który w sposób niezwykle ciekawy wygłosił dr hab Tomasz Grzyb. Następnie już bardziej aktywnie uczestniczyli w warsztatach dot. poczucia własnej wartości oraz kreatywności.
„Powstańcy ’44 – pamiętamy!”
Nasze liceum, we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym brało udział w 4 edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Powstańcy ’44 – pamiętamy!”, która w roku szkolnym 2023/2024 ponownie została objęta patronatem kampanii BohaterON, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Tym samym razem z 14,4 tys. innych uczniów uczestniczyliśmy w rozmaitych zajęciach, a do projektowej skarbonki wspierającej działania kampanii BohaterON (niosącej bezpośrednią pomoc bohaterom wojennym) dołożyliśmy swoje grosze.
BohaterOn
Nowa galeria BohaterOn została dodana do albumu fotograficznego
68
BohaterON - włącz historię!
W piątek 23 lutego 2024 r. nasza szkoła gościła wyjątkowego człowieka. Odwiedził nas pan Stanisław Wołczaski, uczestnik Powstania Warszawskiego. Wizyta, zainicjowana przez Panią Irenę Bartusiak, przy współpracy Samorządu Uczniowskiego i innych uczniów, miała miejsce w ramach projektu BohaterOn, w którym nasza szkoła wzięła wcześniej udział – czyli ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Kampanię BohaterOn reprezentowała towarzysząca naszemu czcigodnemu gościowi Pani Agnieszka Przepiórska-Kotkowska.
Stanisław Wołczaski, rocznik 1930, jako czternastoletni chłopak był kolporterem w Wydziale VI Biura Informacji i Propagandy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Kolportował podziemną prasę, rozlepiał propagandowe antyhitlerowskie plakaty. Z racji wieku nie walczył z bronią w ręku, ale niejednokrotnie ocierał się o śmierć, mierząc się z wyzwaniami, które przerastały niejednego dorosłego: pod ostrzałem przemieszczał się po mieście, pomagał wychodzącym z kanałów, grzebał ciała poległych. Doświadczał bólu i głodu. Jego ojciec, Stanisław Wołczaski, ps. Kazimierz, zginął w Powstaniu 3 października 1944 roku. Nasz gość długo opowiadał o Powstaniu, o życiu podczas okupacji, o terrorze, o głodzie, racjach żywnościowych, o walce, o nadziei, jaką przyniósł wybuch Powstania. Opowieść Pana Stanisława, snuta potoczyście przed zasłuchanymi uczniami, skrzyła się bogactwem anegdot, humorem a nawet przyśpiewkami. Bo też i humor był sposobem na oswajanie okupacyjnego terroru i grozy walki na śmierć i życie podczas Powstania. Usłyszeliśmy okupacyjne wierszyki („Chcesz chorować na suchoty? Jedź do Niemiec na roboty!”), dowcipy („Mięsa nie ma, bo ostatnia świnia zapisała się na volkslistę”, „Dlaczego nie będzie w tym roku jasełek dla dzieci? Bo Pan Jezus w getcie, Matka Boska w Nazarecie, osioł w Rzymie, diabeł w Berlinie, a trzej królowie w Londynie”) i okupacyjną kolędę na melodię „Dzisiaj w Betlejem”, którą Pan Stanisław z werwą zaśpiewał. Na pamiątkę zostawił nam kserokopie powstańczych plakatów i teksty piosenek.
Słuchacze z fascynacją słuchali opowieści, zauroczeni wigorem, dowcipem, rześkością i świetną pamięcią 94-letniego gościa.Staraliśmy się także uhonorować należycie jego osobę. Julia Czubakowska, Natalia Gliga, Blanka Chudzia i Mikołaj Markowski zaśpiewali „Dziś idę walczyć, mamo”, a Małgorzata Musialska – „Warszawo ma”. Na twarzy pana Stanisława widać było wzruszenie. Kilka lat temu Stanisław Wołczaski gościł już w Długołęce. Wtedy otrzymał z rąk Kamili Cieśli ze szkoły podstawowej wykonaną przez nią laurkę. W piątek Kamila, dzisiaj uczennica XIV LO, wręczyła gościowi nową laurkę. Pan Stanisław pamiętał laurkę sprzed paru lat. Widać, że lubi dzielić się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami z młodzieżą. Do naszej szkoły przyjechał w szaliku, który, wykonany przez naszych uczniów, przesłaliśmy mu jesienią w ramach BohaterOna. Pod koniec spotkania nie zabrakło pytań pod adresem naszego gościa. Pytano, co zrobić, gdy nadejdzie zagrożenie wojenne? W odpowiedzi padły fachowe porady dotyczące zabezpieczenia się przed nalotem. Pytano o to, czego nasz bohater bał się najbardziej? Z właściwym sobie humorem Pan Stanisław odparł, że najbardziej bał się, że go nie dopuszczą do matury, bo słabo mu szły francuski i łacina. Jakkolwiek banalnie i sztampowo zabrzmi fraza, że to była niezapomniana i wyjątkowa lekcja historii, która zapadnie na długo w naszej pamięci, to jednak jest to niewątpliwa prawda - Pan Stanisław Wołczaski na dobre zamieszkał w naszych sercach.
Dzięki za dzwięki
20 lutego 2024 r. klasy: 1a,1b,1c wraz z opiekunami: Panią Anną Głowacką, Panią Danutą Łobos-Pulnik, Panem Robertem Stankowskim, Panią Ireną Bartusiak uczestniczyły w spotkaniu Łukasz Dembiński-Handpans Drums. Podczas Spotkania z Afryką jak zatytułował warsztaty prowadzący, uczniowie poznali oryginalne instrumenty charakterystyczne dla tej części świata, takie jak handpan, calabashu, bębny afrykańskie. Pan Łukasz Dembiński opowiedział o swojej muzycznej pasji, podróżach do Afryki, o codziennym życiu mieszkańców kontynentu oraz procesie powstawania instrumentów. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, co chętnie czynili, a nawet próby gry na wyjątkowych instrumentach. Kilkuosobowa grupa uczniów nauczyła się kilku dźwięków na bębnach afrykańskich i wspólnie zagrali wraz z prowadzącym spontaniczną muzykę. Spotkanie zakończyło się wyjątkową, piękną, wysublimowaną aranżacją muzyczną wykonaną przez Pana Łukasza Dembińskiego przy użyciu wszystkich prezentowanych instrumentów. Prowadzący w piękny sposób dziękuje swoim kompanom wspólnego muzykowania mówiąc:,, Dzięki za dźwięki". Myślę, że te słowa w pełni wyrażają również naszą wdzięczność za spotkanie pełne niesamowitych brzmień, a więc Panie Łukaszu: ,,Dzięki za dźwięki".
25
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie