• Koło teatralne

        • *** KOŁO TEATRALNE ***


          W ostatnim dniu przed świąteczną przerwą obejrzeliśmy Jasełka zatytułowane "Siedem narodzeń". Były to bardzo mocne historie 7 ludzi, którzy w dorosłym życiu starają się zagłuszyć traumę z dzieciństwa. Żyjemy chwilą, egoistycznie raniąc się nawzajem...O wspólnym życiu z drugim człowiekiem nie ma mowy, a co dopiero w jedności z Bogiem...To nasze bolesne człowieczeństwo. Na ratunek przychodzi nam w te święta Bóg, który stał się Dzieckiem. DLA NAS... Było wzruszenie, płynęły łzy, ściśnięte serca....a Pani Monika Kurzynoga - pedagog SP skomentowała: Są różne świąteczne pierniki, jak i są różne jasełka. Te zaprezentowane przez licealistów, a wyreżyserowane przez Panią Annę Chrzanowską zapewne zostaną w pamięci na długo. Niestandardowa fabuła mocno poruszyła każdego widza. Sięgnęła bowiem do głębi naszych wspomnień, dzieciństwa, do dzisiejszej pędzącej codzienności. Te jasełka powinien zobaczyć każdy dorosły, każdy rodzic, aby nie tylko w Boże Narodzenie, ale i każdego dnia słuchać, kochać i wybaczać.
          A.Ch.


          W Zespole Licealno – Gimnazjalnym od kilku lat prężnie działa Koło Teatralne prowadzone przez p. Annę Chrzanowską. W zajęciach bierze udział chętna młodzież z klas gimnazjalnych i licealnych.

          Mottem Koła Teatralnego są słowa J. Kulmowej: „Teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd. Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie.”

          Znaczenie edukacji teatralnej jest niezwykle ważne w kształtowaniu postawy aktywnego uczestnika i odbiorcy kultury. Inspiracją do podjęcia działań w zakresie stworzenia kółka teatralnego stały się doświadczenia pedagogiczne nauczycielki w pracy z uczniami, którzy bardzo chętnie bawili się w „teatr”, inscenizowali znane bajki, recytowali utwory poetyckie i wykazywali potrzebę aktywnego działania. Bardzo chętnie też brali udział w apelach i akademiach szkolnych, a także w konkursach recytatorskich.

          Działania podejmowane przez uczestników koła to:

          * Przygotowanie montaży słowno- muzycznych.

          * Przygotowanie części artystycznej na uroczystości szkolne i gminne.

          * Praca nad przygotowaniem przedstawień teatralnych i ich prezentacja. 

          * Wyjazdy do teatrów we Wrocławiu. 

          * Zwiedzanie dóbr kultury wysokiej (wyjazdy do muzeów, miejsc pamięci narodowej itp.).

          Dumą nauczycielki są reżyserowane od czterech lat Dni Integracji Szkolnej, w których podczas przedstawienia w kreacje aktorskie wcielają się sami nauczyciele.

            


          Edukacja teatralna ma ogromną przyszłość, szczególnie w nauczaniu zintegrowanym. Znaczenie edukacji teatralnej jest niezwykle ważne w kształtowaniu postawy aktywnego uczestnika i odbiorcy kultury.
          Inspiracją do podjęcia działań w zakresie stworzenia kółka teatralnego stały się moje doświadczenia pedagogiczne w pracy z dziećmi, które bardzo chętnie bawiły się w „teatr”, inscenizowały znane bajki, recytowały utwory poetyckie i wykazywały potrzebę aktywnego działania. Bardzo chętnie też brały udział w apelach i akademiach szkolnych, a także w konkursach recytatorskich.


          SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI „KOŁA  TEATRALNEGO”

          I WOLONTARIATU

          w Zespole Licealno – Gimnazjalnym

          i na rzecz społeczności lokalnej – Anna Chrzanowska

          Rok szkolny 2015/16, semestr I

          1. Kabaret z piosenką.

          30 września 2015roku to dzień pełen wrażeń... Już po raz dziewiąty Pani Wójt Iwona Agnieszka Łebek uroczyście wręczyła stypendia szczególnie wybitnym wychowankom Gminy Długołęka w dziedzinie edukacji i sportu. Galę uświetnił humorystyczny program uczniów ZLG.. Były to występy kabaretowe, przeplatane piosenkami wyśpiewanymi przez naszą młodzież.

          1. Projekt polsko – ukraiński 5-11.10.2015 roku:

          "Sztuka językiem międzynarodowym". Zwieńczeniem projektu był wspaniały, wzruszający spektakl zatytułowany "Apokalipsa". Młodzież naszej szkoły oraz goście z Ukrainy(Gmina Sarny) stworzyli dzieło niezwykłe. Widać było, że zaangażowali się w to całym sercem. Dowodem sukcesu były owacje na stojąco. Projekt był realizowany we współpracy z  Gminnym Ośrodkiem Kultury w Długołęce, gdzie zajęcia pantomimy prowadził p. Andrzej Kozłowski a koordynatorem projektu po stronie naszej szkoły była p. Anna Chrzanowska

          Uczniowie zaangażowani to:Martyna Brona 1c gim.; Jakub Ożga 1b gim.; Piotr Domżalski 1c gim.; Karolina Włodarczyk 1a gim.; Anna Grzegorowska 1a gim.; Jagoda Pękala 2b gim.; Nikola Joya 2c gim.

          1. Konkurs międzyszkolny.

          W ostatnią sobotę października tj. 24 trójka naszych gimnazjalistów - Marysia Piekut (2b), Marcin Kozak (1b) i Jakub Kozaczenko (2c) - reprezentowała naszą szkołę w XIV edycji Międzyszkolnego Konkursu "Papież - Poeta, Papież - Pielgrzym". Konkurs odbył się we wrocławskim Gimnazjum nr IV, im. Świętego Jana Pawła II. Uczestniczyło w nim 48 uczestników ze szkół wrocławskich i okolicy. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem podjęli próbę interpretacji poezji Karola Wojtyły.

          1. Dzień Życzliwości i przedstawienie „WRÓŻKI” dla najmłodszych.

          W naszej szkole „Dzień Życzliwości” przerodził się w "Tydzień Życzliwości" – przecież życzliwości nigdy za wiele. Z tej okazji grupa teatralna naszego ZLG, pod kierunkiem Anny Chrzanowskiej przedstawiła spektakl pt. "Wróżki". To barwne przedstawienie o walce dobra ze złem, darach tytułowych Wróżek i Księciu z bajki obejrzeli najpierw uczniowie klas pierwszych zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Długołęce wraz z wychowawcami, a następnie wszystkie grupy przedszkolne tzn. dzieci  w wieku od trzech do sześciu lat.

          1. Jasełka dawniej i dziś.

          6 stycznia 2016 roku uczniowie Zespołu Licealno-Gimnazjalnego pod kierunkiem p. A. Chrzanowskiej przedstawili inscenizację o Bożym Narodzeniu: "Jasełka dawniej i dziś". W murach kościoła w Długołęce młodzi aktorzy wspaniałą grą wzruszyli widzów. Ukazali historię wędrujących do Betlejem Józefa i Maryi, którzy spotkali się z ogromna obojętnością, chłodem ludzkich serc, ale też ciepłym przyjęciem otwartych i życzliwych bezdomnych, którzy ich przygarnęli. W przedstawieniu udział wzięli: Julianna Lewandowska, Adam Bioły, Nikola Kaszewska- uczniowie kl.1b gim; z 2b gim.: Maria Piekut, Maksymilian Steckiewicz i Patrycja Wiącek, Gabriel Antos z kl. 3a gim; Paulina Grochocka, Gabriela Jastrzębska, Karolina Kępa, Karolina Reczka,  Karolina Szymczak, Michał Kaczmarek z 3b gim. oraz dwie licealistki: Alicja Gunia i Viktoria Kostrzewińska (1A).

          Jasełka zostały również wystawione w auli szkoły dla rodziców i uczniów, przed zebraniem z rodzicami w dniu 21 stycznia 2016 roku.

          Anna Chrzanowska

          Nauczyciel ZLG w Długołęce

           

          II SEMESTR 2015/16

          1. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. W ostatni dzień ferii dwanaście uczennic z naszego gimnazjum i liceum wybrała się wraz ze mną do Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

           „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” to spektakl zrealizowany z rozmachem, pełen barwnych kostiumów, efektów specjalnych i – nieodzownej szczególnie w bajkach dla dzieci – teatralnej magii, wspaniały rodzinny musical, na który dzieci mogą „zabrać” rodziców i dziadków.

          Przesłanie i fabuła spektaklu są mądre i proste: mała dziewczynka Dorotka, porwana przez tornado z farmy w Kansas ląduje ze swoim pieskiem Toto w baśniowej Krainie Oz. Spotyka tam Blaszanego Drwala, Tchórzliwego Lwa i Stracha Na Wróble, i razem z nimi wyrusza na poszukiwaniu Czarnoksiężnika Oza. Każdy z podróżników chce go poprosić o dar, którego mu we własnym mniemaniu brak. Wśród wielu przygód, pełnych baśniowych istot, dobrych i złych czarownic, po niezwykłych zwrotach akcji cała czwórka dotrze w końcu na miejsce, gdzie okaże się, że to wszystko, czego tak pragnie, już dawno przecież ma. Bo tego, co najważniejsze, nie trzeba szukać daleko – wszyscy mamy dość odwagi, rozumu i serca, by pokonać wszelkie przeciwności, musimy tylko te cechy w sobie odkryć.

          Młodzież była pod wielkim wrażeniem, sztuka bardzo się podobała. A po teatrze poszliśmy na sałatkowe przysmaki do restauracji sąsiadującej z teatrem…

           

          http://www.teatr-capitol.pl/images/stories/przedstawienia/OZ/spektakl/_mg_2044-2.jpg

          http://www.teatr-capitol.pl/images/stories/przedstawienia/OZ/spektakl/_mg_2175-2.jpg

           

          1. 14.04.2016.Drzwi Otwarte Gimnazjum. Młodzież Koła Teatralnego pzestawiła szóstoklasistom z okolicznych szkół dwa kabarety: „Drzwi” i „Zakupy przed remontem”. Było wesoło. Młodzi aktorzy – amatorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
          2. 21.04.2016 – to data kolejnego wyjścia do Teatru Muzycznego Capitol. Tym razem na sztukę klasyczną i bardzo poważną pt; „Mistrz i Małgorzata”.

          Tym razem kunszt sztuki podziwialiśmy w gronie czterech uczennic i dziesięciu nauczycieli.      Było warto, mimo, że spektakl trwał cztery godziny…

          Akcja „Mistrza i Małgorzaty” zaczyna się w moskiewskim parku, na Patriarszych Prudach. Przypadkowo spotkany przez dwóch literatów cudzoziemiec okazuje się Szatanem we własnej osobie – dla jego rozmówców ta krótka znajomość będzie doświadczeniem tyleż nierealnym, co dotkliwie bolesnym.

          Nie minie też wiele czasu, a w zmęczonej, otępiałej komunistycznej Moskwie za sprawą wysłanników piekła zapanuje „kompletny zamęt”.  Szatan w Moskwie podstawi ludziom lustro, w którym będą mogli się przejrzeć, obnaży bez litości ich najgorsze przywary: chciwość, pychę, żądzę władzy, fałsz i zdradę, ale też przypomni, że istnieje siła potężniejsza od zła i nienawiści – prawdziwa, wierna, wieczna miłość. Taka miłość, która czyni ludzi zdolnymi do wyrzeczeń, szaleństwa w imię uczucia, odwagi wbrew wszystkiemu, taka, która połączyła Małgorzatę i Mistrza. Dla tych dwojga jednak najszczęśliwszym zakończeniem będzie śmierć. Nie światłość, ale upragniony spokój, ten sam, na jaki czekają wszyscy grzesznicy bez nadziei. W drodze przez sowiecką Moskwę i Jerozolimę sprzed dwóch tysięcy lat towarzyszy scenicznym postaciom Kobieta, tajemnicza narratorka, nieobojętny świadek, a może sprawczyni zdarzeń.

          http://www.e-teatr.pl/pl/zdjecia/wroclaw/teatr_muzyczny/spektakle/mistrz_i_malgorzata2_lukasz_giza.jpg

          http://www.teatr-capitol.pl/images/stories/przedstawienia/mistrzimalgorzata/foto/241Mistrz_i_Malgorzata__fot_Lukasz_Giza_CAPITOL.jpg

          http://www.teatr-capitol.pl/images/stories/przedstawienia/mistrzimalgorzata/foto/64Mistrz_i_Malgorzata__fot_Lukasz_Giza_CAPITOL.jpg

          1. Ostatnim przedsięwzięciem roku szkolnego było przedstawienie przygotowane przeze mnie wraz z trzynastoma osobami Grona Pedagogicznego. Przedstawienie pt; „ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” wywołało ogromny entuzjazm wśród całej społeczności szkolnej. Zostało wystawione podczas dnia integracji szkolnej, który był zorganizowany już po raz trzeci. Myślę, że każdy z aktorów odnalazł się w swojej roli i dobrze się bawił wraz z całą publicznością.

          https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13512108_493194840884273_1567462126372286195_n.jpg?oh=852dd51ba731a4edc1c487540f59e310&oe=57FEF36F

          https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13510809_493194987550925_8900885266978712934_n.jpg?oh=581d8e29375201947b384ac1a17d9825&oe=580C5B7D

          https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t35.0-12/13467316_929806940464061_116764393_o.jpg?oh=9edc5895d846bd92bb57c1a9208beeda&oe=5775B281

          Przedstawienie było w dwóch odsłonach: klasycznej i kabaretowej – gdzie Śnieżka nie chciała wziąć za męża królewicza.

          https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t35.0-12/13493567_929807127130709_142396623_o.jpg?oh=b3ace6cd5ccbbb6107b09560c5a9d6af&oe=5776F861

          https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/t35.0-12/13493661_929807873797301_1956832372_o.jpg?oh=50c66e424ed4e70abcd777b81656cea5&oe=577693E7

          Anna Chrzanowska

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
      • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
      • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
      • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
      • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
      • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
    • Logowanie