• BAJARZE

• Finał działalności Bajarzy

W piątek 26 maja 2023 r. Grupa Artystyczna Bajarze miała finałowy w tym roku szkolnym występ. Tym razem licealiści propagowali czytelnictwo w terenie, opowiadając drugoklasistom ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Kiełczowie legendy wrocławskie.

Uczestnicy przeszli przy wtórze ukulele malowniczą trasę prowadzącą przez Ostrów Tumski i wrocławski rynek. Zadbali o tematyczne przebrania i słodki poczęstunek dla dzieci, a pod Kluskową Bramą nie zabrakło nawet ciepłych klusek śląskich. Dzieci otrzymały mapki autorskiego pomysłu z zaznaczonymi punktami wycieczki, do których - po rozwiązaniu quizów dotyczących opowiadanych historii - otrzymywali naklejki- nagrody.

Ta podróż w czasie była znakomitą okazją do rozbudzenia poczucia tożsamości regionalnej, ale także pretekstem do integracji oraz ćwiczenia umiejętności organizacyjnych.

Kolejny spotkanie z Bajarzami

Dn. 31 stycznia 2023 r. kolejny raz odbył się występ Grupy Artystycznej "Bajarze". Tym razem licealistki odwiedziły Szkołę Podstawową im. Wandy Chotomskiej w Kiełczowie, gdzie w siedmiu klasach drugich czytały "Zaczarowaną zagrodę" A. i Cz. Centkiewiczów.
          Tekst został wybrany po konsultacji z wychowawczyniami młodych słuchaczy, zgodnie z rozkładem treści programowych przewidzianych na obecny rok szkolny. Należy wspomnieć, że tak jak ostatnio, fragment lektury przeczytany został po ukraińsku, co było miłym akcentem dla dzieci zza wschodniej granicy, tęskniących za swoją ojczyzną. Drugoklasiści otrzymali upominki przygotowane przez licealistki- pingwiny origami oraz zakładki do książek.
          Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, rozwijanie kompetencji społecznych i zacieśnianie relacji między placówkami oświatowymi na terenie gminy Długołęka. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji oraz Nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Kiełczowie za ciepłe przyjęcie.

Debiut Grupy Artystycznej "Bajarze"

25 października br.  licealiści tworzący Grupę Artystyczną "Bajarze" pod opieką nauczycielki j. polskiego, p. Karoliny Żarnowskiej, odwiedzili pierwszoklasistów z SP w Długołęce. Podczas spotkania czytali "Wścibskich" D. Gellner.

Celem założonej grupy jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Uczniowie Liceum czytają dzieciom lektury szkolne, zgodne z podstawą programową dla określonej grupy wiekowej. W urokliwej scenografii nawiązującej do recytowanego tekstu i strojach pobudzających wyobraźnię, młodzież licealna przenosi dzieci w świat lubianych przez nich historii. Dodatkowym atutem projektu jest wykorzystanie muzyki - autorska piosenka na wprowadzenie i zakończenie, wykonana przy wtórze ukulele przypadła do gustu słuchaczom. Relaksacji służyły dźwięki kalimby. Na zakończenie spotkania pierwszaki otrzymały pamiątkowe zakładki do książek, którą zaprojektowała nasza uczennica. Co ważne, kilka rozdziałów utworu D. Gellner zostało odczytanych w języku ukraińskim - to miły akcent dla obcokrajowców, których w ostatnim czasie jest w szkole wielu.

Spotkanie było pierwszym z planowanych w cyklu. Bajarze planują odwiedzić pozostałe gminne szkoły podstawowe oraz przedszkola. Opiekunem grupy artystycznej jest Pani Karolina Żarnowska - nauczyciel języka polskiego.