Mobilna wystawa-projekt Fundacji Bente Kahan pt. "Nieukończone życia" zawitała do naszej szkoły w dniach 29 stycznia – 9 lutego 2024 r.
To ekspozycja prezentująca sylwetki żydowskich artystów zamordowanych podczas Holokaustu. Na korytarzu szkolnym stanęły plansze z biogramami poetów, pisarzy, muzyków, malarzy, którzy zginęli dlatego, że byli Żydami. Ich twórczość, powstała podczas najokrutniejszych czasów, jest śladem człowieczeństwa w świecie upadłych wartości.
W projekt oprócz licealistów włączyliśmy uczniów szkoły podstawowej uczęszczających na lekcje etyki. Poznaniu sylwetek artystów towarzyszyły dyskusje. Rozmawialiśmy o antysemityzmie, ksenofobii, przemocy, nienawiści.
Młodzi uczniowie z Ukrainy mocno przeżywali kontekst historyczny wystawy, bo wojna jest dla nich cały czas osobiście odczuwanym ciężarem. Oglądane biogramy skomentowali rysunkami, z których wypływa wspólna myśl – gdyby ci wszyscy piękni i wartościowi ludzie przeżyli, świat byłby o wiele lepszy.
Na lekcji etyki uczniowie przygotowywali „serduszka pamięci”, by nanieść je na plansze prezentujących bohaterów wystawy; rozmawiali także o tragicznych wydarzeniach, które są kontekstem wystawy Fundacji Bente Kahan. O czasie Zagłady, antysemityzmie, o przyczynach, dla których prześladowano Żydów, zastanawiano się także, co powodowało, że niektórzy z narażeniem życia nieśli pomoc innym.
Na wystawie uczniowie (wraz z licealistkami z 1b) przyklejali serduszka przy tych bohaterach, których sylwetki wydały im się najbardziej wzruszające i pociągające, o twórczości których już słyszeli. Niektórych zaintrygowała plansza bez portretu, to stało się pretekstem do rozmowy o getcie warszawskim i Archiwum Ringelbluma, w którym odkryto pięć rysunków bohatera tej planszy, Beniamina Rozenfelda, malarza i rzeźbiarza.
Na lekcjach polskiego uczniowie 1a, 1c i 2b pod kierunkiem polonistki, Ireny Bartusiak, omawiali życie i twórczość Zuzanny Ginczanki. Jej fascynująca postać, piękna poezja i tragiczne losy przywołane zostały przy ekranie z jej biogramem. Przygotowano plakat, prezentacje postaci poetki i recytowano jej wiersze. W klasie 3 b uczennice przygotowały prezentację na temat Holokaustu i zastanawiały się nad obliczami współczesnego antysemityzmu.
Antysemityzm był także tematem lekcji hit-u, na której pan Rafał Rybus omawiał to zjawisko – nie tylko w aspekcie historycznym. Była mowa o antysemityzmie w przestrzeni publicznej, jego źródłach, stosunkach polsko-żydowskich w XX wieku. Zapoznawano się z historią Izraela i ruchu syjonistycznego. Wskazywano na szkodliwe stereotypy i dramatyczne skutki antysemityzmu, jakie przyniosła historia.
Iwona Olejnik ze swoją klasą pod hasłem „utopia u władzy” rozważali dramatyczne oblicza XX-wiecznych totalitaryzmów.