• ROZWAŻANIA PO LEKCJI ETYKI

        • O tym, co rozstrzyga o człowieczeństwie, a tym bardziej o prawach, jakie przysługują człowiekowi, nauka rozstrzygnąć nie może. Czy o istocie człowieka decyduje DNA, dusza, rozum czy wola? Mówiąc obrazowo, byłem rozdarty w tej kwestii. Jednak po namyśle uważam, że o człowieczeństwie rozstrzyga rozum. No tak, ale czy to on pozwala na odczuwanie bólu, przyjemności, uczuć? Czy każdy, kto posiada te zdolności, jest człowiekiem?

          Patryk Markowicz, 3.10.2011

          pod kierunkiem p. H. Banaszczyk

           

          edit DKaz

           

          Lekcja etyki - "Modnie i etycznie"

          Zdjęcia prac uczniów w galerii.

          Modnie i etycznie

           

             Kiedy na lekcji etyki po raz pierwszy zabrzmiało pytanie: „Co oznacza modnie i etycznie?”, tak naprawdę nikt nie potrafił na nie odpowiedzieć. Pojęcie sprawiedliwego handlu nie było nam znane i dopiero, gdy zagłębiliśmy się w problematykę łamania praw pracowników w krajach Trzeciego Świata, zrozumiałam, jak ważnym przedmiotem jest etyka.

                   Zakupy… Pochłaniają sporą cześć naszego czasu. Wiele osób z przyjemnością się na nie wybiera i ogląda modne ubrania. Jednak czy zastanawiamy się, przez kogo i w jakich warunkach zostały wyprodukowane? Czy kiedy widzimy niedrogi płaszczyk najnowszej kolekcji, w podejrzanie niskiej cenie, rozważamy powód obniżki? Jak często zdarza nam się kupić jakąś rzecz, wyłącznie w celu chwalenia się metką? Czy ubrania, które wybieramy, zawsze są nam niezbędne?

                   Odpowiedzi na te pytania wywołują we mnie uczucie wstydu.

          Sumon, 13 lat, Bangladesz – praca przez prawie całą noc przy produkcji bielizny marki Hanes. Lina, lat 13, Bangladesz, w fabryce zaopatrującej Primark, Tesco i Asdy, pracuje 60/90 godzin tygodniowo za mniej niż minimum płacowego. Ida z Indonezji – zarobki z pracy przy produkcji sportowych butów Nike nie wystarczyły jej na zaspokojenie podstawowych potrzeb, firmę zlikwidowano, gdy pracownicy zaczęli strajkować. Ja, Agata, 18 lat, Polska – uczennica liceum, mająca niewielkie pojęcie o odpowiedzialności, pracy, mogąca cieszyć się pełną rozrywki młodością.

                   Jednak nie to wywołuje we mnie wstyd, ale to, że zgadzamy się na wyzyskiwanie i katorżniczą pracę rówieśników, którzy nie mieli szczęścia urodzić się w cywilizowanym kraju. Przede wszystkim wynika to z braku wiedzy. Warto więc spojrzeć na metkę, kupionego w ulubionym sklepie ubrania i jego cenę rozłożyć na czynniki pierwsze:

           

                             65% - zarobek sprzedającego sklepu

                             18% - materiał

                             6% - transport

                             7% - koszty stałe fabryki

                             1% - szwaczka

           

                   Przekładając to na jeszcze bardziej budzące grozę wymiary – kupując spodnie za 150 zł, jedynie 1,50 zł tej kwoty otrzymuje osoba, która je uszyła. Najprawdopodobniej robiła to w ciężkich warunkach, przez wiele godzin, a na dodatek pod groźbą kary,

                   Może się nam wydawać, że nas to nie dotyczy, że nie możemy czuć się odpowiedzialni za problemy biednych krajów. Możemy myśleć sobie, że nic nie da się z tym zrobić – tak już musi być i trzeba się z tym pogodzić, mimo współczucia.

          Jednak to nieprawda. Możemy dokonywać wyboru na rzecz Trzeciego Świata. Powstaje coraz więcej oddziałów Sprawiedliwego handlu, coraz więcej ludzi przełamuje znieczulicę i dołącza do akcji zwalczania bezprawia w krajach takich jak Bangladesz, Indonezja, czy Chiny. Nie bądźmy obojętni…

                   Szukajcie na produktach tego znaczka:

           

           

          AGATA DERDA

          pod kierunkiem p. H. Banaszczyk

           

          edit DKaz

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
      • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
      • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
      • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
      • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
      • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
    • Logowanie