• Spotkanie z Amazonkami

          • Dzisiaj, 16 grudnia 2015r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z jedną z przedstawicielek stowarzyszenia Amazonki. Dowiedzieliśmy się, między innymi, w jaki sposób zapobiegać chorobie nowotworowej. Pani prowadząca podkreślała, że zdrowy tryb życia i regularny wysiłek fizyczny to podstawa. Powołała się na własne doświadczenia z chorobą. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem podeszli do tematu raka piersi. Na zakończenie wręczono nam tematyczne ulotki.

            BS

          • Wycieczka klas 2 gimnazjum

          • Dnia 14 października 2015r. klasy II gimnazjum wraz z wychowawcami – panią Beatą Sadowską, panią Grażyną Raszczuk i panią Wiolettą Pilarską udały się na wycieczkę historyczną obejmującą zamek Grodno i zamek Książ. O poranku, zwarci i gotowi, stawiliśmy się w umówionym miejscu, gdzie już czekał na nas autobus. Jako pierwszy zwiedzaliśmy zamek Książ. Przeszliśmy przez kilka z licznych salonów, którymi jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej spacerowała księżna Daisy. Następnie udaliśmy się do podziemnych piwnic, które swoją konstrukcją zrobiły na nas wielkie wrażenie. Mieliśmy nadzieję na spacer po pięknych ogrodach, ale niestety pogoda sprawiła nam zawód i musieliśmy zrezygnować. Kolejny punkt programu był jednak równie ciekawy – zamek Grodno przywitał nas co prawda deszczem, ale my nie z tych co się deszczu boją. Przewodnik wprowadził nas w nastrój zamku opowieścią o legendarnej Małgorzacie. Chwilę grozy przeżyliśmy przy studni, słysząc głos Białej Damy. Następnie przebyliśmy długą drogę na wieżę, skąd podziwialiśmy widoki na okoliczne lasy. Na zakończenie wycieczki spędziliśmy wspólne chwile, ogrzewając się przy ognisku i piekąc kiełbaski.  Mimo deszczowej aury wycieczkę uznajemy za najlepszą, spędziliśmy cudowne chwile. (ucz. Klasy IIc)

          • Integracja klas 1 gimnazjum

          • 28 września 2015 roku w ramach działań integracyjnych pierwsze klasy gimnazjum pojechały do Sobótki. Jest to miejscowość położona u podnóża masywu Ślęży.

            Kiedy dotarliśmy na miejsce, okazało się, że musimy sprawdzić nasze zdolności sportowe, kulinarne i umiejętności pracy zespołowej w przeróżnych przygotowanych dla nas konkurencjach. Zacięta walka toczyła się, między ośmioma drużynami, o nagrodę-niespodziankę. Zaskakująca była konkurencja typowo zimowa - przejście na nartach po trawie. Wydaje się to proste, ale trzeba było to zrobić jednocześnie z czterema innymi osobami. W innej konkurencji sprawdzaliśmy swoją zaradność. Wśród śmiechów ubijaliśmy białko tak, żeby piana nie wyleciała z przechylonej miski. Nagrodą, o którą zaciekle walczyliśmy, okazał się… duży słoik ogórków! Zdobyła ją siódma drużyna, czyli: Martyna, Weronika, Weronika , Zosia, Julka, Asia, Kamila. 
            Potem nadszedł czas na zdobycie Ślęży. Szliśmy dość skalistym szlakiem, po drodze mijając różne ciekawe rzeczy , np. wieżę Bismarcka, figurę niedźwiedzia i panny z rybą. A wszystko to w towarzystwie ciekawych opowieści pani przewodnik. Kiedy dotarliśmy na szczyt, rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. To był czas integracji, rozmów i kompletacji szczytu góry. Słowem weszliśmy w nowy rok szkolny w atmosferze zabawy, nauki , zdobywcy szczytu szczęśliwi, zespoleni i zintegrowani. 
            Asia Osłońska i Marcin Kozak

          • Udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki

          • W piątek 18 września klasy 1A i 1B LO wybrały się do Instytutu Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego i wzięły udział w dwóch wykładach w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Pierwszy wykład wyjaśnił nam wszystko o bakteriach, ich rodzjach, budowie, funkcjach i rodzajach chorób, jakie wywołują, Ale najważniejsza część wykładu pt. "Cała prawda o antybiotykach" dotyczyła sposobu walki z chorobotwórczymi bakteriami za pomocą tych chemicznych środków. Doktor Agata Dorotkiewicz-Jach wyjaśniła uczniom, czym są antybiotyki, jak działają i jak ważne jest ich przyjmowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.

            Drugi wykład dotyczył alternatywnej walki z bakteriami, a mianowicie bakteriofagów. Doktor Barbara Boczkowska w wykładzie pt. "Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem, czyli  bakteriofagi jako broń przeciw chorobotwórczym bakteriom" omówiła budowę i działanie bakteriofagów. Wszystkich zafascynował widok bakteriofaga atakującego bakterię, który w powiększeniu przypominał lądowanie na Księżycu.

            D. Kazubska


            Natomiast w dniu 23.09 w grupie 14 osób (1 i 2 LO) plus opiekun (p. Olszewski) uczestniczyliśmy w wykładach i warsztatach edukacyjnych przygotowanych przez Politechnikę Wrocławską w ramach XVIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2015. Bardzo interesujące warsztaty pt.”Naukowcy, wynalazki i odkrycia z Wysp Brytyjskich” prowadzone w języku angielskim przez p. mgr Paulinę Rogulską pozwoliły nam uświadomić sobie, że nie tylko telefon i kolorowa telewizja zostały wynalezione przez naukowców brytyjskich, ale również  takie przedmioty jak stalówka, gaśnica czy strzykawka były dziełami wynalazców z wysp brytyjskich.
            W drugiej części wzięliśmy udział w wykładzie pt „Siła języka w kulturze japońskiej”. Dr Toyotaka Ota w ciągu godziny przedstawiał nam kulturowe, historyczne a zwłaszcza lingwistyczne ciekawostki języka japońskiego, dowiedzieliśmy się m innymi że Japończycy mają 4 różne alfabety. 

            P. Olszewski
             

          • Lista galerii

            brak danych
    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
      • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
      • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
      • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
      • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
      • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
    • Logowanie