• OLIMPIADA KREATYWNOŚCI

• DESTINATION IMAGINATION

W dniach 01-03.03.2019 we Wrocławiu odbył się finał XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination, w którym udział wzięło ponad 1,5 tys. uczestników z całej Polski oraz zagranicy w różnych kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy do Olimpiady przystąpili uczniowie z Zespołu Licealno-Gimnazjalnego w Długołęce. Jest to największy na świecie program edukacyjny dla młodzieży, zorientowany na rozwój kreatywności i innowacyjności. Zachęca do szukania nietypowych rozwiązań w problemowych sytuacjach.  Ukierunkowuje na działania, które nie powielają schematów, a przez to stwarzają zupełnie nowe, niespodziewane, a jednocześnie skuteczne rozwiązania. Program ten pozwala odkryć różnorodne uzdolnienia uczniów, nie zawsze skutecznie wykorzystywane w tradycyjnym systemie edukacyjnym, nastawionym na odtwarzanie utrwalonych wzorów i szukanie rozwiązań wyłącznie według ustalonych sposobów. Olimpiadzie przyświeca idea wzmacniana w uczniach motywacji wewnętrznej, przełamywania barier i wiary we własną wartość.

Drużyna z Zespołu Licealno-Gimnazjalnego w Długołęce o nazwie „VOILÀ”, w składzie: Laura Kuźmińska, Dorota Puzio, Zofia Sroka, Wiktoria Szponarska, Jakub Wosinek, przygotowywała się do udziału w olimpiadzie od początku roku szkolnego 2018/19, pod opieką trenera – Pani Hanny Banaszczyk-Świłło, nauczycielki języka polskiego. Asystentem drużyny była uczennica Sara Sągol.

Zespół przygotował prezentację – Wyzwanie Drużynowe – w kategorii wyzwań społecznych. W oparciu o swoją aktywność wolontariacką wśród dzieci, w pokazie artystycznym przekazali idee, jakimi się kierują niosąc pomoc, wsparcie i zabawę uczniom klas młodszych. Rola trenera i innych nauczycieli wspomagających pracę drużyny polegała na motywacji i inspiracji, a nie dawaniu gotowych rozwiązań. Trener nie był częścią procesu twórczego, podczas którego powstawały pomysły i rozwiązania. Ponadto w ramach przygotowań do olimpiady uczniowie rozwiązywali Wyzwania Na Już – zadania o charakterze dywergencyjnym (rozbieżnym), dające nieskończenie wiele możliwości rozwiązań. Praca nad nimi generowała kreatywność uczniów, kształtowała umiejętność błyskawicznego myślenia, podejmowania natychmiastowych działań i szukania innowacyjnych metod rozwiązywania problemów.

Młodzież z ZLG uczestniczyła również w Wyzwaniu Bliźniaczym – wspólnie z nowo poznaną drużyną z Płocka projektowały nowoczesny park rozrywki. Doskonaliły też swoje umiejętności w warsztatach tańca nowoczesnego i freestyle.

W swojej kategorii wiekowej i typie wyzwania drużyna „VOILÀ” zajęła V miejsce. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności ich pracę i wyniki poddawali ocenie Eksperci – specjaliści w dziedzinie kreatywności, pedagodzy, pracownicy naukowi, absolwenci szkół wyższych – wolontariusze, którzy bardzo korzystnie ocenili drużynę z ZLG w Długołęce za:

• energię
          • zaangażowanie
          • kształt plastyczny przedstawienia
          • dobre zrozumienie tematu
          • uwzględnienie wszystkich celów zadania
          • umiejętności taneczne
          • czas poświęcony na przygotowania.

Uczestnictwo w programie przyniosło uczniom nowe doświadczenia, znajomości, umiejętności pracy zespołowej, inne spojrzenie na edukację, gdzie kreatywność jest wartością wiodącą w procesie uczenia się.