• ERASMUS+ 2023-2026

        • BUDAPESZT

        • Czy zastanawialiście się kiedyś jak żyje się naszym rówieśnikom w krajach Unii Europejskiej? Czy interesowało Was, który z tych krajów jest w czołówce pod względem warunków edukacyjnych dla absolwentów szkół średnich? Gdzie najlepiej jest mieszkać, pracować, rozwijać się? Gdzie spędzić starość by była spokojna, wesoła i godna? Te i inne pytania zadawaliśmy sobie podczas pobytu w Budapeszcie, w trakcie pierwszego spotkania młodzieży w ramach projektu Erasmus+ p.t."Being Human in European Union". W trakcie realizacji projektu będziemy porównywać różne etapy w życiu mieszkańców sześciu krajów Unii Europejskiej : Węgier, Litwy, Hiszpanii, Portugalii, Danii i Polski, od momentu przyjścia na świat do chwili śmierci. Przez ostatni tydzień przebywaliśmy w Budapeszcie, na Węgrzech. To przepiękne miasto pomimo listopadowego chłodu przywitało nas bardzo gorąco. Na lotnisku czekali na nas zaangażowani w projekt uczniowie i nauczyciele. Zintegrowaliśmy się bardzo szybko, a cały tydzień  wypełniony był przeróżnymi aktywnościami związanymi z tematyką projektu. W tej części skupiliśmy się na życiu dzieci od momentu ich przyjścia na świat do lat dwunastu. Uczestniczyliśmy w wykładach, warsztatach, dyskusjach i spotkaniach. Miłym akcentem była wizyta w muzeum zabawek, budapesztańskim przedszkolu i szkole podstawowej. Miło było na chwilę cofnąć się  w czasie i powspominać beztroski czas dzieciństwa. Poza zajęciami czas wypełniały nam wędrówki po Budapeszcie oraz inne atrakcje proponowane przez naszych węgierskich kolegów. Tydzień minął bardzo szybko. Choć chwila pożegnania była smutna, to już czekamy na następny przystanek projektu. Już w marcu kolejny wyjazd. Tym razem będzie to Hiszpania. Zachęcamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

        • Santiago de Compostela mobility: 2-9.03.2024
        • Chociaż wspomnienia z wyjazdu do Budapesztu wciąż wydają się nam świeże, to mamy już za sobą kolejny wyjazd w ramach uczestnictwa w projekcie Erasmus+ p.t. "Being human in European Union". Tym razem od 2 do 9 marca gościliśmy w Hiszpanii, w przepięknym mieście Santiago de Comopstela, którego wizytówką jest sanktuarium św. Jakuba Apostoła, a zespół zabytków tego miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Pomimo deszczowej pogody, gospodarze tamtejszego liceum - "IES Rosalia de Castro" przywitali nas bardzo ciepło i serdecznie. Dzięki tej przyjaznej atmosferze, bardzo szybko wszyscy się zintegrowaliśmy. Program wyjazdu był bardzo napięty, więc całe dnie spędzaliśmy razem i braliśmy udział w wielu projektowych aktywnościach. Ta część projektu, bardzo nam się podobała, dotyczyła ona bowiem nas, nastolatków i różnych aspektów naszego życia. Razem z uczestnikami krajów partnerskich przyglądaliśmy się właśnie naszemu - nastoletniemu życiu, wymienialiśmy się naszymi problemami, doświadczeniami szkolnymi,  opowiadaliśmy o naszych zainteresowaniach i pasjach, przedstawialiśmy pomysły na aktywne i pożyteczne sposoby spędzania wolnego czasu, braliśmy także udział  w wykładach i warsztatach. Ciekawym wspomnieniem jest wyjazd nad ocean. Nie był to tylko zwykły spacer. Mogliśmy pokazać, że ochrona przyrody i dbanie o środowisko jest dla nas ważne, spacerując zbieraliśmy śmieci znajdujące się na plaży. Co ciekawe i smutne jednocześnie, podczas godzinnego spaceru udało się nam zebrać prawie sto kilogramów różnego rodzaju odpadów...Czas w Santiago de Compostela płynął bardzo szybko. Ze wzruszeniem wspominamy także pokaz talentów artystycznych i pożegnalny obiad. Ostatni dzień projektu uwieńczyliśmy pokazem produktu końcowego, czyli naszych prezentacji. Pokazaliśmy w nich sześć aspektów naszego - nastoletniego życia a naszą myślą przewodnią były: szkoła, wolontariat, ekologia, spędzanie wolnego czasu i rozrywka. Trudno było się pożegnać. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyjazd do Wilna. Nasze wspomnienia utrwaliliśmy pięknymi zdjęciami, zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

        • Vilnius mobility: 21-27.04.2024
        • Ostatni tydzień kwietnia, Kaja, Maks i Damian - uczniowie naszego liceum, spędzili w Wilnie, na Litwie, realizując kolejny etap uczestnictwa w projekcie Erasmus+, p.t."Being Human the European Union". Ten, bardzo intensywnie spędzony czas pozostawił w nas wiele wzruszeń, przeżyć, doznań i wspomnień. wczesna dorosłość, bo tym etapem życia człowieka zajmowaliśmy się, to okres bardzo intensywnych poszukiwań własnej drogi do osiągnięcia życiowych celów. To także czas podejmowania trudnych decyzji, które mogą mieć wpływ na całe nasze życie. Pobyt w Wilnie stworzył nam okazję do obserwacji kilku ważnych aspektów dorosłego życia. Zajęcia, wykłady i warsztaty z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Wileńskiego, wizyta w siedzibie Parlamentu Litewskiego oraz spotkanie z jego przedstawicielem, wizyta w siedzibie powszechnie znanej firmy "Vinted", " Swedbanku" oraz Katolickim Centrum Rodziny, pozwoliły nam na chwilę przenieść się w czasie i poczuć zbliżającą się dorosłość. Nasze przeżycia utrwaliliśmy w blogach, bo tym razem ta forma dokumentacji wybrana została na nasz produkt końcowy.  Wszystkie bieżące i wcześniejsze przygody związane z projektem, zobaczyć można także na Facebooku, wpisując w wyszukiwarkę jego nazwę, do czego serdecznie zapraszamy. Już nie możemy doczekać się wyjazdu do kolejnego kraju, Portugalii, gdzie w pięknym mieście Aveiro, badać będziemy kolejny etap życia - wiek średni, ale na tę chwilę poczekać musimy aż do września.


    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
      • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
      • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
      • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
      • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
      • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
    • Logowanie