• Batumi ech Batumi, Herbaciane pola Batumi

• Co młodzież liceum w Długołęce lubi robić najbardziej? Najczęściej udzielana odpowiedź to… „Brać udział w projektach Erasmus”. Tak, uczestnictwo w Erasmusach sprawia nam ogromną radość, przysparza niezapomnianych wrażeń oraz pomaga nam doskonalić różnego rodzaju umiejętności językowe i społeczne. Pod sztandarem „Erasmus +” udało się nam zwiedzić już wiele krajów. Tym razem w dniach 19-26 kwietnia 2023 r. byliśmy w Gruzji i rezydowaliśmy w malowniczym miasteczku Kobuleti. Harmonogram naszych tygodniowych zajęć związany był głównie z tematem projektu – „Fair play”. Warsztaty, wykłady, dyskusje, konkursy oraz wszelkie zadania do wykonania dotyczyły zatem nierówności społecznej, dyskryminacji, wykluczenia i rasizmu w sporcie oraz innych aspektach życia młodych ludzi w różnych krajach. Wspólnie z młodzieżą z Gruzji, Armenii, Turcji, Litwy i Ukrainy zastanawialiśmy się czy możemy tym problemom przeciwdziałać, przeciwstawić się im, zmniejszyć ich skalę lub całkowicie wyeliminować. Poruszyliśmy także  temat motywacji do działań sportowych, promowania idei sportowego stylu życia oraz pielęgnacji kondycji fizycznej, wspierania młodzieży w procesie trenowania sportu zarówno profesjonalnie jak i amatorsko, a także omówiliśmy czynniki mające wpływ na rozwój aktywności sportowej wśród młodzieży. Było sportowo nie tylko w zakresie teoretycznym. Udział z zawodach sprawnościowo – zręcznościowych oraz rozgrywkach zespołowych gier pomógł nam wprowadzić w życie wszystko to, o czym rozmawialiśmy i przede wszystkim zastanowić się jakim jestem zawodnikiem, graczem. Czy potrafię być elementem drużyny, zespołu i czy umiem grać fair. Ważną częścią projektu jest jego podsumowanie. Na koniec wszyscy dzieliliśmy się swoimi przemyśleniami i staraliśmy się określić w jakim stopniu udział w projekcie pomoże nam w przyszłości, czy w ogóle, może chociaż trochę? Czy naprawdę mamy w sobie ducha „Fair Play” ? Jesteśmy przekonani, że tematyka projektu bardzo nas dotyczy i jego hasło będzie nam przyświecać. Przed powrotem do domu udało nam się także zwiedzić słynny gruziński resort - Batumi. Zwiedzanie tego przepięknie położonego miasta sprawiło nam wiele przyjemności, a wszystkie nasze wspomnienia uwieczniliśmy na zdjęciach.

• Goście z Turcji

• Ostatnio w naszym liceum sporo się działo. Od 6 do 9 marca gościliśmy delegację z Turcji. W ramach projektu Erasmus odwiedzili nas nauczyciele i uczniowie ze średniej szkoły w miejscowości Kirikkale, z regionu Anatolia. Spędziliśmy razem bardzo intensywne cztery dni. Było wzajemne zapoznanie, zwiedzanie budynku naszego liceum, prezentacje i opowieści o krajach które zamieszkujemy, gra terenowa po Długołęce, spotkanie z Młodzieżową Radą Gminy pod czujną i życzliwą opieką jej opiekuna, P. Emila Sozańskiego, zajęcia dotyczące ekologii, warsztaty językowo - kulturoznawcze w naszym liceum oraz codzienne wycieczki do Wrocławia. Zarówno nasi goście jak i my - gospodarze jesteśmy zgodni, że był to czas wyjątkowy. Nauczyliśmy się o sobie i od siebie bardzo dużo, świetnie się przy okazji bawiąc. Nawiązaliśmy nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Udział w projekcie był także dla nas doskonałą okazją  by 'szlifować' nasz angielski, bo tym właśnie językiem komunikowaliśmy się z naszymi sympatycznymi gośćmi. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. W czwartkową noc nasi gości zakończyli swój pobyt w Polsce. Pożegnaniu towarzyszyły łzy wzruszenia i emocjonujące podziękowania. Naszych gości będziemy bardzo miło i ciepło wspominać mając jednocześnie nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy.

• Nagłówek