• Węgry 2-5.12.2019

• SPRAWOZDANIE Z KRÓTKOTERMINOWEJ WYMIANY MŁODZIEŻY W PROJEKCIE  NR 2019-1-HU01-KA229-060907_5 REALIZOWANYM W RAMACH  PROGRAMU ERASMUS+ EDUKACJA SZKOLNA – AKCJA 2 „Off the Beaten Path” W DNIACH 02.12-06.12.2019r. BUDAPESZT, WĘGRY

ZREALIZOWANO ZADANIA PROJEKTOWE:

organizacyjne:

· oficjalne otwarcie spotkania;

· stworzenie pięciu grup uczniów do pracy w sesjach warsztatowych;

· podsumowanie spotkania w Budapeszcie;

· przedstawienie przez grupy uczniów prezentacji dotyczących zwiedzanych dzielnic  pod względem historycznym, architektonicznymi społecznym;

· ustalenie terminów kolejnych spotkań, oraz zadań na kolejne miesiące;

edukacyjne:

· wykład Richard Ongjerth – przedstawienie historii Budapesztu na przestrzeni wieków;

· zwiedzanie  dzielnicy Istvanmezo zorganizowany i prowadzony  przez Centrum Architektury Współczesnej (architektura dzielnicy w stylu Art. Nouveau;

· zwiedzanie dzielnicy Tisztviselotelepi Ganz Colony organizowany i prowadzony  przez Centrum Architektury Współczesnej (historia i społeczeństwo dzielnicy);

· wizyta w synagodze w Zuglo;

· wykład dziennikarza Davida Zubreczki na temat znaczenia zachowania lokalnego dziedzictwa kulturowego;

· wykład blogera Daniela O`Neilla na temat znaczenia pokazywania i prezentowania lokalnego dziedzictwa kulturowego w mediach społecznościowych;

kulturowe i integracyjne:

· wystawa „Nasza secesja” w Willi Rath Gyorgy;

· zwiedzanie budynku Parlamentu;

· zwiedzanie Bazyliki Św. Stefana;

· zwiedzanie Zamku Królewskiego w Budapeszcie;

· zwiedzanie Gmachu Węgierskiej Opery Państwowej;

· spacer Mostem Łańcuchowym na Dunaju;

· wspólny obiad i kolacja pożegnalna, z degustacją typowych potraw regionu.

Dzień 1

Ekipa Erasmus+ melduje się w pierwszym dniu pobytu na Węgrzech. Rozpoczęliśmy zajęcia od sesji Team Building, mającej na celu zbudować nić porozumienia w poszczególnych drużynach realizujących temat projektu. Uczestniczyliśmy również w wykładach na temat historii i aglomeracji Budapesztu oraz zmian powierzchni miasta na przestrzeni wieków. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Zamku (pozostałym po dynastii Habsburgów) oraz okolicznych zabytków.
          M.S.

Dzień 2

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od podziału na grupy. Zaplanowano nam zwiedzanie ciekawych miejsc w Budapeszcie, nie ograniczono się tylko do atrakcji turystach.
          Moja grupa wybrała się do dzielnicy Istvánmezõ, gdzie widzieliśmy wiele monumentalnych i ciekawych budynków, które skrywają w sobie wiele ciekawych historii .
          Przewodnik świetnie sprawował swoją rolę i przekazał nam mnóstwo interesujących informacji, które bardzo nam się przydadzą, ponieważ będziemy musieli odpowiedzieć o nich w formie prezentacji w piątek.
          Następnie uczestniczyliśmy w wykładzie na temat skutecznego wyszukiwania informacji w Internecie. Nasze dzisiejsze zajęcia zakończyliśmy również w grupach -rozpoczęliśmy pracę nad naszymi piątkowymi wystąpieniami.
          Martyna

Dzień 3

W dzisiejszym dniu naszą grupą poszliśmy do Remembrance Church, Józsefváros, Usłyszeliśmy o historii powstania kościoła, o pierwszych osobach, które zamieszkały w jego dzielnicy. Następnie udaliśmy się do Fairy Palace, tam także wysłuchaliśmy interesujących historii dotyczących miejsca, mieszkańców.
          Na koniec wycieczki poszliśmy do Izraelita Egyház Zuglói Körzet Imaháza (synagoga), gdzie wysłuchaliśmy opowieści o architekturze synagogi, społeczności żydowskiej na Węgrzech, poznaliśmy podstawowe założenia i zasady religii .
          Kamila

Dzień 4

Za nami przedostatni dzień wyjazdu. Mieliśmy okazję odwiedzić uniwersytet, kolekcje sztuki , zyskaliśmy wiedzę o arte neuveau. Po całym tygodniu ciężkiej pracy, skompletowaliśmy całą wiedzę w naszych prezentacjach, które jutro ujrzą światło dzienne przed oficjalnym audytorium. Pięknym podsumowaniem wyjazdu była oficjalna kolacja w historycznej restauracji.
          Maks