• Uczniowie liceum w Hiszpanii
          • Nie słonecznie, ale ciepło w Santiago de Comopstela

          • Chociaż wspomnienia z wyjazdu do Budapesztu wciąż wydają się nam świeże, to mamy już za sobą kolejny wyjazd w ramach uczestnictwa w projekcie Erasmus+ pt. "Being human in European Union". Tym razem od 2 do 9 marca 2024 r. gościliśmy w Hiszpanii, w przepięknym mieście Santiago de Comopstela, którego wizytówką jest sanktuarium św. Jakuba Apostoła, a zespół zabytków tego miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Pomimo deszczowej pogody, gospodarze tamtejszego liceum - "IES Rosalia de Castro" przywitali nas bardzo ciepło i serdecznie. Dzięki tej przyjaznej atmosferze, bardzo szybko wszyscy się zintegrowaliśmy. Program wyjazdu był bardzo napięty, więc całe dnie spędzaliśmy razem i braliśmy udział w wielu projektowych aktywnościach. Ta część projektu, bardzo nam się podobała, dotyczyła ona bowiem nas, nastolatków i różnych aspektów naszego życia. Razem z uczestnikami krajów partnerskich przyglądaliśmy się właśnie naszemu - nastoletniemu życiu, wymienialiśmy się naszymi problemami, doświadczeniami szkolnymi,  opowiadaliśmy o naszych zainteresowaniach i pasjach, przedstawialiśmy pomysły na aktywne i pożyteczne sposoby spędzania wolnego czasu, braliśmy także udział  w wykładach i warsztatach. Ciekawym wspomnieniem jest wyjazd nad ocean. Nie był to tylko zwykły spacer. Mogliśmy pokazać, że ochrona przyrody i dbanie o środowisko jest dla nas ważne, spacerując zbieraliśmy śmieci znajdujące się na plaży. Co ciekawe i smutne jednocześnie, podczas godzinnego spaceru udało się nam zebrać prawie sto kilogramów różnego rodzaju odpadów...Czas w Santiago de Compostela płynął bardzo szybko. Ze wzruszeniem wspominamy także pokaz talentów artystycznych i pożegnalny obiad. Ostatni dzień projektu uwieńczyliśmy pokazem produktu końcowego, czyli naszych prezentacji. Pokazaliśmy w nich sześć aspektów naszego - nastoletniego życia a naszą myślą przewodnią były: szkoła, wolontariat, ekologia, spędzanie wolnego czasu i rozrywka. Trudno było się pożegnać. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyjazd do Wilna. Nasze wspomnienia utrwaliliśmy pięknymi zdjęciami, zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

          • Kulturalnie i po angielsku

          • 19 kwietnia 2024 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Długołęce wzięli udział w przedstawieniu teatralnym w języku angielskim „Rok 1984” na podstawie powieści Georga Orwella. W przedstawieniu wystąpili aktorzy The American Drama Group. 

        • Warsztaty antystresowe dla maturzystów
          • „Czas bez stresu”- warsztaty dla młodych dorosłych

          • 9 kwietnia 2024 r. nasi maturzyści mogli pozwolić sobie na chwilę relaksu i poświecić czas na zadbanie o swój dobrostan podczas warsztatów terapeutyczno-rozwojowych "Czas bez stresu". Warsztaty realizowane są w ramach projektu "Mój czas" - cykl warsztatów terapeutyczno-rozwojowych przez Stowarzyszenie Dobra Łąka, a finansowane z budżetu Powiatu Wrocławskiego. Młodzież miała możliwość porozmawiać na temat stresu. Prowadząca, pani Ewa Karuga – Kuźniewska przedstawiła możliwości radzenia sobie ze stresem długotrwałym. Zaproponowała także różne techniki radzenia sobie z nim, w tym przede techniki relaksacyjne.

            Więcej informacji tutaj: Stowarzyszenie Dobra Łąka

        • Samorząd Uczniowski
          • Świadomie wybieram

          • Przedstawiciele Samorząd Uczniowskiego - Gosia Musialska, Olek Smoliński i Kacper Kulik- z opiekunem Karoliną Żarnowską 26 marca 2024 r. mieli okazję wziąć udział w spotkaniu Samorządów Uczniowskich szkół średnich we Wrocławiu przygotowanym przez Zespół Szkół nr 1 przy ulicy Słubickiej.

            Dzięki prowadzącym spotkanie uczniom tej placówki, zebrani dowiedzieli się jak promować szkołę oraz jak efektywnie przeprowadzać ankiety, by miały one szczególny wpływ na życie szkolne. Wiele uwagi poświęcono ważności wyboru szkół w życiu młodego człowieka. A to wszystko za sprawą projektu „Świadomie wybieram”, dzięki któremu można wyświetlić ranking szkół według własnych zasad, uwzględniając oprócz wyników matury także atmosferę w szkole oraz przyjemność płynącą z nauki.

            Miło nam, że zostaniemy ambasadorami  tego projektu na terenie Gminy Długołęka. Wszystkich ósmoklasistów, którzy stoją przed wyborem szkoły zachęcamy do wejścia na stronę świadomiewybieram.pl i oczywiście zapraszamy do Liceum Ogólnokształcącego im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce. Serdecznie dziękujemy organizatorce przedsięwzięcia, Pani Agnieszce Ratajczak- Mucharskiej, za zaproszenie do współpracy i docenienie potencjału drzemiącego w naszej placówce. Cieszymy się, że jesteśmy coraz bardziej widoczni na mapie powiatu wrocławskiego.

             

        • Wykład na Uniwersytecie SWPS
          • Dzień z Psychologią na Uniwersytecie SWPS

          • 4 marca 2024 r. klasa 3b mimo niesprzyjającej aury pod opieką pani Marty Młot i pani Pauliny Matejko wybrała się do Uniwersytetu SWPS na warsztaty w ramach Dnia z Psychologią. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat wpływu społecznego, który w sposób niezwykle ciekawy wygłosił dr hab Tomasz Grzyb. Następnie  już bardziej aktywnie uczestniczyli w warsztatach dot. poczucia własnej wartości oraz kreatywności.

        • Logo projektu „Powstańcy ’44 – pamiętamy!”
          • „Powstańcy ’44 – pamiętamy!”

          • Nasze liceum, we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym brało udział w 4 edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Powstańcy ’44 – pamiętamy!”, która w roku szkolnym 2023/2024 ponownie została objęta patronatem kampanii BohaterON, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

            Tym samym razem z 14,4 tys. innych uczniów uczestniczyliśmy w rozmaitych zajęciach, a do projektowej skarbonki wspierającej działania kampanii BohaterON (niosącej bezpośrednią pomoc bohaterom wojennym) dołożyliśmy swoje grosze.

             

        • Powstaniec Stanisław Wołczaski, dyrektor szkoły Grażyna Pilarska i polonistka Irena Bartusiak.
          • BohaterON - włącz historię!

          • W piątek 23 lutego 2024 r. nasza szkoła gościła wyjątkowego człowieka. Odwiedził nas pan Stanisław Wołczaski, uczestnik Powstania Warszawskiego. Wizyta, zainicjowana przez Panią Irenę Bartusiak, przy współpracy Samorządu Uczniowskiego i innych uczniów, miała miejsce w ramach projektu BohaterOn, w którym nasza szkoła wzięła wcześniej udział – czyli ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Kampanię BohaterOn reprezentowała towarzysząca naszemu czcigodnemu gościowi Pani Agnieszka Przepiórska-Kotkowska.

            Stanisław Wołczaski, rocznik 1930, jako czternastoletni chłopak był kolporterem w Wydziale VI Biura Informacji i Propagandy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Kolportował podziemną prasę, rozlepiał propagandowe antyhitlerowskie plakaty. Z racji wieku nie walczył z bronią w ręku, ale niejednokrotnie ocierał się o śmierć, mierząc się z wyzwaniami, które przerastały niejednego dorosłego: pod ostrzałem przemieszczał się po mieście, pomagał wychodzącym z kanałów, grzebał ciała poległych. Doświadczał bólu i głodu. Jego ojciec, Stanisław Wołczaski, ps. Kazimierz, zginął w Powstaniu 3 października 1944 roku. Nasz gość długo opowiadał o Powstaniu, o życiu podczas okupacji, o terrorze, o głodzie, racjach żywnościowych, o walce, o nadziei, jaką przyniósł wybuch Powstania. Opowieść Pana Stanisława, snuta potoczyście przed zasłuchanymi uczniami, skrzyła się bogactwem anegdot, humorem a nawet przyśpiewkami. Bo też i humor był sposobem na oswajanie okupacyjnego terroru i grozy walki na śmierć i życie podczas Powstania. Usłyszeliśmy okupacyjne wierszyki („Chcesz chorować na suchoty? Jedź do Niemiec na roboty!”), dowcipy („Mięsa nie ma, bo ostatnia świnia zapisała się na volkslistę”, „Dlaczego nie będzie w tym roku jasełek dla dzieci? Bo Pan Jezus w getcie, Matka Boska w Nazarecie, osioł w Rzymie, diabeł w Berlinie, a trzej królowie w Londynie”) i okupacyjną kolędę na melodię „Dzisiaj w Betlejem”, którą Pan Stanisław z werwą zaśpiewał. Na pamiątkę zostawił nam kserokopie powstańczych plakatów i teksty piosenek.

            Słuchacze z fascynacją słuchali opowieści, zauroczeni wigorem, dowcipem, rześkością i świetną pamięcią 94-letniego gościa.Staraliśmy się także uhonorować należycie jego osobę. Julia Czubakowska, Natalia Gliga, Blanka Chudzia i Mikołaj Markowski zaśpiewali „Dziś idę walczyć, mamo”, a Małgorzata Musialska – „Warszawo ma”. Na twarzy pana Stanisława widać było wzruszenie. Kilka lat temu Stanisław Wołczaski gościł już w Długołęce. Wtedy otrzymał z rąk Kamili Cieśli ze szkoły podstawowej wykonaną przez nią laurkę. W piątek Kamila, dzisiaj uczennica XIV LO, wręczyła gościowi nową laurkę. Pan Stanisław pamiętał laurkę sprzed paru lat. Widać, że lubi dzielić się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami z młodzieżą. Do naszej szkoły przyjechał w szaliku, który, wykonany przez naszych uczniów, przesłaliśmy mu jesienią w ramach BohaterOna. Pod koniec spotkania nie zabrakło pytań pod adresem naszego gościa. Pytano, co zrobić, gdy nadejdzie zagrożenie wojenne? W odpowiedzi padły fachowe porady dotyczące zabezpieczenia się przed nalotem. Pytano o to, czego nasz bohater bał się najbardziej? Z właściwym sobie humorem Pan Stanisław odparł, że najbardziej bał się, że go nie dopuszczą do matury, bo słabo mu szły francuski i łacina. Jakkolwiek banalnie i sztampowo zabrzmi fraza, że to była niezapomniana i wyjątkowa lekcja historii, która zapadnie na długo w naszej pamięci, to jednak jest to niewątpliwa prawda - Pan Stanisław Wołczaski na dobre zamieszkał w naszych sercach.

        • Łukasz Dembiński-Handpans Drums
          • Dzięki za dzwięki

          • 20 lutego 2024 r. klasy: 1a,1b,1c wraz z opiekunami: Panią Anną Głowacką, Panią Danutą Łobos-Pulnik, Panem Robertem Stankowskim, Panią Ireną Bartusiak uczestniczyły w spotkaniu Łukasz Dembiński-Handpans  Drums. Podczas Spotkania z Afryką jak zatytułował warsztaty prowadzący, uczniowie poznali oryginalne instrumenty charakterystyczne dla tej części świata, takie jak handpan, calabashu, bębny afrykańskie. Pan Łukasz Dembiński opowiedział o swojej muzycznej pasji, podróżach do Afryki, o codziennym życiu mieszkańców kontynentu oraz procesie powstawania instrumentów. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, co chętnie czynili, a nawet próby gry na wyjątkowych instrumentach. Kilkuosobowa grupa uczniów nauczyła się kilku dźwięków na bębnach afrykańskich i wspólnie zagrali wraz z prowadzącym spontaniczną muzykę. Spotkanie zakończyło się wyjątkową, piękną, wysublimowaną aranżacją muzyczną wykonaną przez Pana Łukasza Dembińskiego przy użyciu wszystkich prezentowanych instrumentów. Prowadzący w piękny sposób dziękuje swoim kompanom wspólnego muzykowania mówiąc:,, Dzięki za dźwięki". Myślę, że te słowa w pełni wyrażają również naszą wdzięczność za spotkanie pełne niesamowitych brzmień, a więc Panie Łukaszu: ,,Dzięki za dźwięki".

        • Jedna z fotografii przedstawiająca Bruno Schulza
          • Nieukończone życia

          • Mobilna wystawa-projekt Fundacji Bente Kahan pt. "Nieukończone życia" zawitała do naszej szkoły w dniach 29 stycznia – 9 lutego 2024 r.

            To ekspozycja prezentująca sylwetki żydowskich artystów zamordowanych podczas Holokaustu. Na korytarzu szkolnym stanęły plansze z biogramami poetów, pisarzy, muzyków, malarzy, którzy zginęli dlatego, że byli Żydami. Ich twórczość, powstała podczas najokrutniejszych czasów, jest śladem człowieczeństwa w świecie upadłych wartości.

            W projekt oprócz licealistów włączyliśmy uczniów szkoły podstawowej uczęszczających na lekcje etyki. Poznaniu sylwetek artystów towarzyszyły dyskusje. Rozmawialiśmy o antysemityzmie, ksenofobii, przemocy, nienawiści. 

            Młodzi uczniowie z Ukrainy mocno przeżywali kontekst historyczny wystawy, bo wojna jest dla nich cały czas osobiście odczuwanym ciężarem. Oglądane biogramy skomentowali rysunkami, z których wypływa wspólna myśl – gdyby ci wszyscy piękni i wartościowi ludzie przeżyli, świat byłby o wiele lepszy.

            Na lekcji etyki uczniowie przygotowywali „serduszka pamięci”, by nanieść je na plansze prezentujących bohaterów wystawy; rozmawiali także o tragicznych wydarzeniach, które są kontekstem wystawy Fundacji Bente Kahan. O czasie Zagłady, antysemityzmie, o przyczynach, dla których prześladowano Żydów, zastanawiano się także, co powodowało, że niektórzy z narażeniem życia nieśli pomoc innym. 

            Na wystawie uczniowie (wraz z licealistkami z 1b) przyklejali serduszka przy tych bohaterach, których sylwetki wydały im się najbardziej wzruszające i pociągające, o twórczości których już słyszeli. Niektórych zaintrygowała plansza bez portretu, to stało się pretekstem do rozmowy o getcie warszawskim i Archiwum Ringelbluma, w którym odkryto pięć rysunków bohatera tej planszy, Beniamina Rozenfelda, malarza i rzeźbiarza. 

            Na lekcjach polskiego uczniowie 1a, 1c i 2b pod kierunkiem polonistki, Ireny Bartusiak, omawiali życie i twórczość Zuzanny Ginczanki. Jej fascynująca postać, piękna poezja i tragiczne losy przywołane zostały przy ekranie z jej biogramem. Przygotowano plakat, prezentacje postaci poetki i recytowano jej wiersze. W klasie 3 b uczennice przygotowały prezentację na temat Holokaustu i zastanawiały się nad obliczami współczesnego antysemityzmu.

            Antysemityzm był także tematem lekcji hit-u, na której pan Rafał Rybus omawiał to zjawisko – nie tylko w aspekcie historycznym. Była mowa o antysemityzmie w przestrzeni publicznej, jego źródłach, stosunkach polsko-żydowskich w XX wieku. Zapoznawano się z historią Izraela i ruchu syjonistycznego. Wskazywano na szkodliwe stereotypy i dramatyczne skutki antysemityzmu, jakie przyniosła historia.

            Iwona Olejnik ze swoją klasą pod hasłem „utopia u władzy” rozważali dramatyczne oblicza XX-wiecznych totalitaryzmów.

        • Pałac Zwinger w Dreźnie
          • Florencja Północy zimową porą

          • We wtorek 5 grudnia 2023 r., wczesnym rankiem, 48 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Drezna. Celem naszej wyprawy było zwiedzenie miasta, a także wizyta w muzeach. Wszystko to mieliśmy sfinalizować pobytem na tradycyjnym jarmarku świątecznym. Po około 4 godzinach podróży rozpoczęliśmy zwiedzanie z przewodnikiem starego miasta w tym: Pałacu Zwinger, Opery, Katedry, Tarasów Brüla, Albertinum, barokowego protestanckiego kościoła Frauenkirche oraz Porcelanowego Pochodu Książąt. Po krótkiej przerwie na lekki posiłek ponownie ruszyliśmy podziwiać skarby „Alte Stadt”, tym razem komnat barokowego Pałacu Zwinger, w którym znajduję się światowej sławy Galeria Obrazów Starych Mistrzów, bogate zbiory dzieł malarstwa europejskiego z okresu od XV do XVIII wieku, oczom naszym ukazały się arcydzieła takich malarzy jak RembrandtRubens czy Canaletto. Mieliśmy również okazję podziwiać kolekcję historycznych wyrobów porcelanowych, w tym wyroby chińskie, japońskie czy koreańskie. Ostatnim punktem programu była wizyta na jarmarku świątecznym, a właściwie zwiedzanie wielu stoisk, znajdujących się w różnych punktach starego miasta. Wtedy też przyszedł czas na posiłek w postaci tradycyjnego „bratwursta”, a dla szukających pamiątek i prezentów czas poszukiwań i zakupów.

            Opiekunowie: Przemysław Olszewski, Danuta Łobos-Pulnik

        • Logo programu Erasmus+
          • Budapest mobility

          • Czy zastanawialiście się kiedyś jak żyje się naszym rówieśnikom w krajach Unii Europejskiej? Czy interesowało Was, który z tych krajów jest w czołówce pod względem warunków edukacyjnych dla absolwentów szkół średnich? Gdzie najlepiej jest mieszkać, pracować, rozwijać się? Gdzie spędzić starość by była spokojna, wesoła i godna? Te i inne pytania zadawaliśmy sobie podczas pobytu w Budapeszcie, w trakcie pierwszego spotkania młodzieży w ramach projektu Erasmus+ p.t."Being Human in European Union". W trakcie realizacji projektu będziemy porównywać różne etapy w życiu mieszkańców sześciu krajów Unii Europejskiej: Węgier, Litwy, Hiszpanii, Portugalii, Danii i Polski, od momentu przyjścia na świat do chwili śmierci. Przez ostatni tydzień (30.10.2023-03.11.2023) przebywaliśmy w Budapeszcie, na Węgrzech. To przepiękne miasto pomimo listopadowego chłodu przywitało nas bardzo gorąco. Na lotnisku czekali na nas zaangażowani w projekt uczniowie i nauczyciele. Zintegrowaliśmy się bardzo szybko, a cały tydzień  wypełniony był przeróżnymi aktywnościami związanymi z tematyką projektu. W tej części skupiliśmy się na życiu dzieci od momentu ich przyjścia na świat do lat dwunastu. Uczestniczyliśmy w wykładach, warsztatach, dyskusjach i spotkaniach. Miłym akcentem była wizyta w muzeum zabawek, budapesztańskim przedszkolu i szkole podstawowej. Miło było na chwilę cofnąć się  w czasie i powspominać beztroski czas dzieciństwa. Poza zajęciami czas wypełniały nam wędrówki po Budapeszcie oraz inne atrakcje proponowane przez naszych węgierskich kolegów. Tydzień minął bardzo szybko. Choć chwila pożegnania była smutna, to już czekamy na następny przystanek projektu. Już w marcu kolejny wyjazd. Tym razem będzie to Hiszpania. Zachęcamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

          • Konsultacje

          • Szanowni Państwo, zapraszamy na konsultacje z nauczycielami, które odbędą się 5 grudnia w godzinach: 17:00-18:00.

        • Poczet Sztandardowy LO w Długołęce
          • Spacer dla Niepodległej

          • 10 listopada 2023 r. społeczność liceum wyszła na wspólny spacer ulicami Długołęki - dla Niepodległej. Wydarzenie miało na celu uczczenie 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
            W tej doniosłej chwili nie zabrakło niczego - ani oprawy artystycznej, ani ducha patriotyzmu. W rytm werbla i trafnych mimo upływu czasu słów polskich myślicieli oraz Ojców Niepodległości, ze śpiewem "Niepodległej, niepokornej" na ustach, uczestniczy dotarli pod Urząd Gminy Długołęka, gdzie czekał Wójt Wojciech Błoński, Opiekun Młodzieżowej Rady Gminy Emil Sozański, przedstawiciele Działu Promocji oraz Zespołu Obsługi Ekonomiczno- Administracyjnej Jednostek Oświatowych. O bezpieczeństwo zebranych zadbali funkcjonariusze Policji z Długołęki, którzy asystowali społeczności szkolnej podczas pochodu. Pod pomnikiem Orła w muzycznej wędrówce przez historię Polski oddano hołd Bohaterom poległym za Ojczyznę i tym, którzy swą młodość poświęcili służbie ku Jej chwale.
            W ramach projektu BohaterOn, niejednokrotnie już wspominanym, do której przystąpiło liceum pojawił się podczas występu repertuar nawiązujący do Powstania Warszawskiego - piosenka "Dziś idę walczyć, mamo" na podstawie tekstu Józefa Szczepańskiego, ps.Ziutek, młodzieńca poległego w walkach powstańczych. Wzruszające wykonanie przypadło Mikołajowi Markowskiemu, Jakubowi Hajdaniakowi oraz chórowi szkolnemu. Małgorzata Musialska wykonała utwór "Warszawo ma", który nawiązywał do losów obróconej w perzynę podczas wojny stolicy.

            Serdeczne gratulacje dla Artystów, a także podziękowania dla osób zaangażowanych i uczestniczących w tej wyjątkowej uroczystości.

            Organizatorzy:
            Karolina Żarnowska
            Joanna Gotowczyc
            Irena Bartusiak

        • Uczniowie LO w Batumi
          • Erasmus w słonecznej Gruzji

          • Wakacje już za nami, ale rok szkolny LO w Długołęce nie rozpoczął się tak zwyczajnie. Urozmaicił go udział w kolejnym projekcie Erasmus+. Ponownie pojechaliśmy do Gruzji, tym razem do Gonio nad Morzem Czarnym, blisko granicy z Turcją. Pracowaliśmy z młodzieżą z Armenii, Turcji, Grecji, Holandii, Rumunii, Hiszpanii i oczywiście z Gruzji. Choć zajęcia wypełniały nam całe dni, był też czas na zabawę i odpoczynek. Zwiedzaliśmy okolicę, robiliśmy wypady do pobliskich miast, kąpaliśmy się w basenie i obowiązkowo także w Morzu Czarnym. W Gruzji to subtropik, tak więc i o tej porze roku woda w morzu jest cieplutka. Atrakcje, to jednak niewielka część projektu. Czas spędzamy głównie na realizowaniu zadań związanych z projektem. Tak więc przez ponad tydzień skupialiśmy się nad wieloma zagadnieniami związanymi z zachowaniem własnej tożsamości i zachowaniem pamięci o tym, skąd pochodzimy, zrozumieniem znaczenia różnorodności w etyce, religii i filozofii obszarów miejskich i wiejskich, opracowywaniem pomysłów na poprawę bytu lokalnych społeczności i własnego życia, zrozumieniem korzyści oraz defektów płynących z urbanizacji, dostarczaniem i wymianą informacji pomiędzy młodzieżą miejską i wiejską na temat etyki, różnych religii i filozofii oraz omawianiem, w jaki sposób te trzy tematy wpływają na styl życia i dziedzictwo kulturowe. Ponad to pogłębialiśmy swoją wiedzę na temat innych krajów Unii Europejskiej w kontekście urbanizacji tamtejszych obszarów wiejskich przy jednoczesnym zachowaniu tradycji, zwyczajów oraz cech ich wyróżniających. Co ciekawe, poprzez bezpośredni kontakt z uczestnikami projektu oraz mieszkańcami Gonio uświadomiliśmy sobie, jak głęboko żyjemy w świecie stereotypów na temat różnych etyk, religii i filozofii... niektóre z nich były dla nas inspiracją do wielu dyskusji oraz odkrycia innego sposobu myślenia i pracy nad naszym. Zastanawialiśmy się także jak polepszyć życie mieszkańców na wsiach europejskich, jak zwiększyć modernizację tych obszarów oraz dostęp do narzędzi kulturalnych i kreatywnych. Pomysłów i poglądów było chyba po równo a każdy dzień - bardzo owocny. Były dyskusje, panele, różnego warsztaty, wykłady oraz zajęcia informatyczne. 

            Nawiązaliśmy serdeczne kontakty z uczestnikami projektu i miejscową ludnością. A wspaniałym zakończeniem każdego dnia były wieczory kulturowe, podczas których, nie brakowało poczęstunków, śpiewu piosenek i tańców charakterystycznych dla każdego kraju biorącego udział w projekcie. Będziemy tęsknić za Gonio, Batumi, ciepłym wrześniem w subtropikalnej Gruzji...Mamy nadzieję, że poniższa fotorelacja choć w części odda wszystko to, czym żyliśmy przez ostatni tydzień.

        • Znak Polski Walczącej
          • BohaterOn: Akcja "Burza" w Centrum Historii Zajezdnia

          • W ramach projektu BohaterOn, do którego przystąpiło nasze liceum podejmujemy wiele działań mających na celu upamiętnienie wyjątkowego pod wieloma względami zrywu narodowego jakim było Powstanie Warszawskie.   Wystawa w Centrum Historii Zajezdnia próbuje ocalić od zapomnienia także tamto wydarzenie, przygotowując - dosłownie i metaforycznie- kanał w przeszłość.

            Fragment wystawy, którą zwiedzaliśmy w miniony czwartek 26 października poświęcony został akcji "Burza" i stał się pretekstem,  by zapoznać uczniów z historią walk powstańczych. W rolę przewodnika chwilowo wcieliła się Pani Joanna Gotowczyc, nasza nauczycielka historii.  Świadomość historyczna jest nieodłącznym elementem człowieczeństwa, dlatego nigdy nie należy zapomnieć o przeszłości, która jest warunkiem dobrej przyszłości. Cieszy fakt, że Wrocław upamiętnia Powstanie Warszawskie, zwłaszcza, że to tu - poza stolicą - mieszkało po upadku tych wyjątkowych działań zbrojnych najwięcej ich uczestników.

            Karolina Żarnowska

        • Uczniowie na miejsce dojechali zabytkowym ogórkiem
          • Podróż w czasie

          • W czwartek 26 października klasy maturalne odwiedziły Centrum Historii Zajezdnia. Wycieczka objęła zróżnicowane formy, które miały na celu odbycie podróży w czasie - od przedwojennego Lwowa, z którego wielu rodaków przyjechało ze względu na wojenną zawieruchę na ziemie zachodnie, przez powojenne losy Wrocławia, działania Solidarności, aż do miasta, jakie znamy dziś.

            Przygoda z historią rozpoczęła się od przejazdu na miejsce docelowe zabytkowym ogórkiem - jedynym oryginalnym autobusem wrocławskim tej serii jaki zachował się z lat 80. Po zapoznaniu się z wystawą główną miały miejsce zajęcia aktywizujące. Zabawa "Za czym ta kolejka?" uzmysłowiła młodzieży, że w czasach PRL-u nabycie produktów pierwszej potrzeby graniczyło z cudem, a bardziej niż pieniądze liczył się... urok osobisty i umiejętności strategiczne. Warsztaty z sitodruku stanowiły pretekst do zapoznania się z techniką, po którą sięgali opozycjoniści, by rozpowszechnić treści sprzeczne z ideami panującej ówcześnie władzy.
            Wyjazd miał za zadanie w przystępny dla młodzieży i ciekawy sposób realizować treści podstawy programowej z języka polskiego i historii. Proponowane przez organizatorów elementy audiowizualne oraz możliwość dotknięcia rekwizytów uwiarygodniły przekaz. Do współczesności uczestników wycieczki odwiózł ponownie ogórek, pozostawiając poczucie niedosytu, bo Centrum Historii Zajezdnia zdecydowanie warto odwiedzić ponownie- to wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia.

            Karolina Żarnowska

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
      • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
      • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
      • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
      • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
      • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
    • Logowanie