• Stypendia Wójta Gminy Długołęka

          • 27 października odbyła się Gala Stypendystów. Uroczystość była efektem współpracy Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Długołęce oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce. Wydarzenie miało na celu uhonorować najlepszych uczniów na terenie gminy Długołęka, którzy wykazali się bardzo dobrymi wynikami w nauce oraz godną pochwały postawą i w związku z tym otrzymali gminne stypendium. Gościem honorowym był wójt gminy Długołęka, pan Wojciech Błoński, który osobiście pogratulował wybranym. Uroczystość swoją obecnością uświetnił także kierownik Zespołu Obsługi Ekonomiczno - Administracyjnej Jednostek Oświatowych w Długołęce, pan Artur Sajnóg. Część oficjalną dopełniły artystyczne występy, podczas których LO reprezentowała Maja Olejnik, uczennica kl. 4b. Do grona najlepszych uczniów liceum, którzy otrzymali Stypendium Wójta w tym roku należą: Maria Kwiek, Jagoda Gładysz- Koper, Julia Kanclerska, Gabriela Wesołowska, Emilia Kluczyńska, Emilia Mrozek. Rodzice prymusów otrzymali listy gratulacyjne. Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy motywacji do dalszej pracy.

          • Żeby Polska była Polską!

          •   10 listopada w LO odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowania do niej trwały jednak od września i obejmowały szereg działań. Uczniowie pod opieką nauczycielki języka polskiego Karoliny Żarnowskiej i nauczycielki historii Joanny Gotowczyc przygotowywali m.in. kotyliony dla całej szkolnej społeczności, okolicznościowe dekoracje, wystawę historyczną poświęconą ojcom niepodległości i najistotniejszym faktom, które doprowadziły do  wydarzeń z 1918 roku.

              Zwieńczeniem był występ szkolnych artystów. Po wielu godzinach prób, dali zachwycający popis umiejętności recytatorskich i wokalnych. W związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, nie zabrakło utworów jej autorstwa- deklamacji "Pieśni o domu" oraz wykonanej a capella "Roty". Z nowszego repertuaru pojawiły się takie utwory jak "Ojczyzna" M. Grechuty, piosenki Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską" i "Taki kraj". Utwór Jacka Wójcickiego do słów Adama Asnyka "Miejcie nadzieję" wykonał uczeń pochodzący z Ukrainy, a aranżacja była symbolicznym nawiązaniem do wydarzeń za naszą wschodnią granicą i miała wlać w serca zebranych otuchę, pobudzić do działania, wymusić odrzucenie martyrologicznych tendencji. Partie mówione i śpiewane skłoniły zebranych do refleksji. Wspólne zaśpiewanie przez wszystkich nauczycieli i uczniów liceum "Niepodległej, niepokornej" na zakończenie spotkania było natomiast wyrazem solidarności i patriotycznej siły.

              W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Gminy Długołęka, Zespołu Obsługi Ekonomiczno- Administracyjnej Jednostek Oświatowych w Długołęce oraz dyrektorzy Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Kultury, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Długołęce. Serdecznie dziękujemy gościom za przybycie. Naszej młodzieży gratulujemy zapału i imponującego talentu.

          • Gra terenowa z "American Corner"

          • "Friendship is the only cement that will ever hold the world together" - "Przyjaźń jest jedynym spoiwem, które może łączyć świat." (T. Woodrow Wilson, 1856 - 1924)

            Mało kto z nas wie, że autor tych słów - Thomas Woodrow Wilson, 28 prezydent Stanów Zjednoczonych za wybuch I wojny światowej obwiniał nie tylko państwa centralne, ale również mocarstwa Ententy – Wielką Brytanię i Francję. Prezydent ten był autorem ambitnego, zawierającego 14 punktów programu pokojowego, który miał za zadanie wyeliminowanie imperialistycznego charakteru konfliktów zbrojnych. W tym celu postulował utworzenie Ligi Narodów, która miała stać się gwarantem niepodległości oraz integralności terytorialnej wszystkich państw. W programie tym zawarte były także punkty dotyczące jawności w dyplomacji i rezygnacji z zawierania porozumień tajnych, a także wolności żeglugi, zniesienia barier ograniczających rozwój gospodarczy i handlowy oraz redukcją zbrojeń. Za swoje działania i wkład w budowę nowego porządku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

            Dla sprawy polskiej znaczenie miał przed wszystkim trzynasty punkt orędzia Wilsona: "Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie, które powinno obejmować terytoria zamieszkane przez ludność bezsprzecznie polską, któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza i którego niezawisłość polityczną i gospodarczą oraz integralność terytorialną należy zagwarantować paktem międzynarodowym." Moment ten zapoczątkował trwającą już 100 lat przyjaźń pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

            Z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości uczniowie naszego liceum wraz z "American Corner" (Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej) świętowali przyjaźń polsko - amerykańską podczas gry terenowej "Amerykanie i Polacy - 100 lat razem". Uczniowie zmagali się z zadaniami w plenerze oraz w siedzibie centrum - tu - pracowali z mapą Stanów Zjednoczonych, oryginalną, bo w formie puzzli. Na koniec każda grupa miała wypowiedzieć się na temat stanu w którym chciałaby zamieszkać i wybór ten uzasadnić. Ten dzień bardzo nam się podobał i na pewno jeszcze "American Corner" odwiedzimy.

          • Uczeń klasy 2a laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Romantyczność w Photoshopie”!

          • Jan Pieleszek, uczeń klasy 2a, zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Romantyczność w Photoshopie” organizowanym w ramach projektu „Ballady i romanse słowem i obrazem malowane” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ballady i romanse”. Organizatorem konkursu była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi, a szkolnym koordynatorem polonistka, Karolina Żarnowska. Celem przedsięwzięcia było upamiętnienie wydania ballad i romansów w pierwszym tomie „Poezyj” Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę tego wydarzenia, a także przypomnienie treści, wymowy ideologicznej poszczególnych utworów oraz ich popularyzacja. Konkurs ponadto zachęcał uczestników do rozwijania i prezentowania własnych pomysłów artystycznych. Zadaniem było stworzenie cyklu fotografii będących ilustracjami do wybranej ballady lub romansu z jubileuszowego tomiku. Licealista wykazał się inwencją, przygotowując cykl pięciu zdjęć do „Powrotu taty”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Złota jesień w stolicy

          • Piękną mamy jesień tego roku. Zazwyczaj ta pora nie sprzyja podróżowaniu, ale tym razem jest zupełnie inaczej.  Klasy pierwsze, drugie i trzecie właśnie powróciły z Warszawy. Uczniowie spędzili w stolicy trzy dni. Program wycieczki był bardzo napięty, a całe dnie wypełnione intensywnymi wędrówkami w ciekawe miejsca. Młodzież zwiedziła: Starówkę, Łazienki i park w okolicy Pałacu Saskiego, a także odbudowany po wojnie Zamek Królewski. Nie można było pominąć wizyty w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej i Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Stadionie Narodowym. Obowiązkowym punktem wyjazdu była chwila zadumy pod pomnikiem Małego Powstańca, następnie spacer pod pomnik Warszawskiej Syrenki i Kolumnę Zygmunta. Udało się również zobaczyć zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza, a to wszystko w przepięknych barwach złotej polskiej jesieni, skąpanej w promieniach słonecznych. Warszawa da się lubić. Zobaczcie naszą fotorelację.  

      • Kontakty

        • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
        • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
        • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
        • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
        • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
        • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
      • Logowanie