• Uczestnicy wymiany w Wilnie
          • Vilnius mobility: 21-27.04.2024

          • Ostatni tydzień kwietnia, Kaja, Maks i Damian - uczniowie naszego liceum, spędzili w Wilnie, na Litwie, realizując kolejny etap uczestnictwa w projekcie Erasmus+, p.t."Being Human the European Union". Ten, bardzo intensywnie spędzony czas pozostawił w nas wiele wzruszeń, przeżyć, doznań i wspomnień. wczesna dorosłość, bo tym etapem życia człowieka zajmowaliśmy się, to okres bardzo intensywnych poszukiwań własnej drogi do osiągnięcia życiowych celów. To także czas podejmowania trudnych decyzji, które mogą mieć wpływ na całe nasze życie. Pobyt w Wilnie stworzył nam okazję do obserwacji kilku ważnych aspektów dorosłego życia. Zajęcia, wykłady i warsztaty z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Wileńskiego, wizyta w siedzibie Parlamentu Litewskiego oraz spotkanie z jego przedstawicielem, wizyta w siedzibie powszechnie znanej firmy "Vinted", " Swedbanku" oraz Katolickim Centrum Rodziny, pozwoliły nam na chwilę przenieść się w czasie i poczuć zbliżającą się dorosłość. Nasze przeżycia utrwaliliśmy w blogach, bo tym razem ta forma dokumentacji wybrana została na nasz produkt końcowy.  Wszystkie bieżące i wcześniejsze przygody związane z projektem, zobaczyć można także na Facebooku, wpisując w wyszukiwarkę jego nazwę, do czego serdecznie zapraszamy. Już nie możemy doczekać się wyjazdu do kolejnego kraju, Portugalii, gdzie w pięknym mieście Aveiro, badać będziemy kolejny etap życia - wiek średni, ale na tę chwilę poczekać musimy aż do września.

          • Kulturalnie i po angielsku

          • 19 kwietnia 2024 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Długołęce wzięli udział w przedstawieniu teatralnym w języku angielskim „Rok 1984” na podstawie powieści Georga Orwella. W przedstawieniu wystąpili aktorzy The American Drama Group. 

        • Warsztaty antystresowe dla maturzystów
          • „Czas bez stresu”- warsztaty dla młodych dorosłych

          • 9 kwietnia 2024 r. nasi maturzyści mogli pozwolić sobie na chwilę relaksu i poświecić czas na zadbanie o swój dobrostan podczas warsztatów terapeutyczno-rozwojowych "Czas bez stresu". Warsztaty realizowane są w ramach projektu "Mój czas" - cykl warsztatów terapeutyczno-rozwojowych przez Stowarzyszenie Dobra Łąka, a finansowane z budżetu Powiatu Wrocławskiego. Młodzież miała możliwość porozmawiać na temat stresu. Prowadząca, pani Ewa Karuga – Kuźniewska przedstawiła możliwości radzenia sobie ze stresem długotrwałym. Zaproponowała także różne techniki radzenia sobie z nim, w tym przede techniki relaksacyjne.

            Więcej informacji tutaj: Stowarzyszenie Dobra Łąka

        • Samorząd Uczniowski
          • Świadomie wybieram

          • Przedstawiciele Samorząd Uczniowskiego - Gosia Musialska, Olek Smoliński i Kacper Kulik- z opiekunem Karoliną Żarnowską 26 marca 2024 r. mieli okazję wziąć udział w spotkaniu Samorządów Uczniowskich szkół średnich we Wrocławiu przygotowanym przez Zespół Szkół nr 1 przy ulicy Słubickiej.

            Dzięki prowadzącym spotkanie uczniom tej placówki, zebrani dowiedzieli się jak promować szkołę oraz jak efektywnie przeprowadzać ankiety, by miały one szczególny wpływ na życie szkolne. Wiele uwagi poświęcono ważności wyboru szkół w życiu młodego człowieka. A to wszystko za sprawą projektu „Świadomie wybieram”, dzięki któremu można wyświetlić ranking szkół według własnych zasad, uwzględniając oprócz wyników matury także atmosferę w szkole oraz przyjemność płynącą z nauki.

            Miło nam, że zostaniemy ambasadorami  tego projektu na terenie Gminy Długołęka. Wszystkich ósmoklasistów, którzy stoją przed wyborem szkoły zachęcamy do wejścia na stronę świadomiewybieram.pl i oczywiście zapraszamy do Liceum Ogólnokształcącego im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce. Serdecznie dziękujemy organizatorce przedsięwzięcia, Pani Agnieszce Ratajczak- Mucharskiej, za zaproszenie do współpracy i docenienie potencjału drzemiącego w naszej placówce. Cieszymy się, że jesteśmy coraz bardziej widoczni na mapie powiatu wrocławskiego.

             

        • Uczniowie liceum w Hiszpanii
          • Santiago de Comopstela mobility: 2-9.03.2024

          • Chociaż wspomnienia z wyjazdu do Budapesztu wciąż wydają się nam świeże, to mamy już za sobą kolejny wyjazd w ramach uczestnictwa w projekcie Erasmus+ pt. "Being human in European Union". Tym razem od 2 do 9 marca 2024 r. gościliśmy w Hiszpanii, w przepięknym mieście Santiago de Comopstela, którego wizytówką jest sanktuarium św. Jakuba Apostoła, a zespół zabytków tego miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Pomimo deszczowej pogody, gospodarze tamtejszego liceum - "IES Rosalia de Castro" przywitali nas bardzo ciepło i serdecznie. Dzięki tej przyjaznej atmosferze, bardzo szybko wszyscy się zintegrowaliśmy. Program wyjazdu był bardzo napięty, więc całe dnie spędzaliśmy razem i braliśmy udział w wielu projektowych aktywnościach. Ta część projektu, bardzo nam się podobała, dotyczyła ona bowiem nas, nastolatków i różnych aspektów naszego życia. Razem z uczestnikami krajów partnerskich przyglądaliśmy się właśnie naszemu - nastoletniemu życiu, wymienialiśmy się naszymi problemami, doświadczeniami szkolnymi,  opowiadaliśmy o naszych zainteresowaniach i pasjach, przedstawialiśmy pomysły na aktywne i pożyteczne sposoby spędzania wolnego czasu, braliśmy także udział  w wykładach i warsztatach. Ciekawym wspomnieniem jest wyjazd nad ocean. Nie był to tylko zwykły spacer. Mogliśmy pokazać, że ochrona przyrody i dbanie o środowisko jest dla nas ważne, spacerując zbieraliśmy śmieci znajdujące się na plaży. Co ciekawe i smutne jednocześnie, podczas godzinnego spaceru udało się nam zebrać prawie sto kilogramów różnego rodzaju odpadów...Czas w Santiago de Compostela płynął bardzo szybko. Ze wzruszeniem wspominamy także pokaz talentów artystycznych i pożegnalny obiad. Ostatni dzień projektu uwieńczyliśmy pokazem produktu końcowego, czyli naszych prezentacji. Pokazaliśmy w nich sześć aspektów naszego - nastoletniego życia a naszą myślą przewodnią były: szkoła, wolontariat, ekologia, spędzanie wolnego czasu i rozrywka. Trudno było się pożegnać. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyjazd do Wilna. Nasze wspomnienia utrwaliliśmy pięknymi zdjęciami, zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

        • Wykład na Uniwersytecie SWPS
          • Dzień z Psychologią na Uniwersytecie SWPS

          • 4 marca 2024 r. klasa 3b mimo niesprzyjającej aury pod opieką pani Marty Młot i pani Pauliny Matejko wybrała się do Uniwersytetu SWPS na warsztaty w ramach Dnia z Psychologią. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat wpływu społecznego, który w sposób niezwykle ciekawy wygłosił dr hab Tomasz Grzyb. Następnie  już bardziej aktywnie uczestniczyli w warsztatach dot. poczucia własnej wartości oraz kreatywności.

        • Logo projektu „Powstańcy ’44 – pamiętamy!”
          • „Powstańcy ’44 – pamiętamy!”

          • Nasze liceum, we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym brało udział w 4 edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Powstańcy ’44 – pamiętamy!”, która w roku szkolnym 2023/2024 ponownie została objęta patronatem kampanii BohaterON, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

            Tym samym razem z 14,4 tys. innych uczniów uczestniczyliśmy w rozmaitych zajęciach, a do projektowej skarbonki wspierającej działania kampanii BohaterON (niosącej bezpośrednią pomoc bohaterom wojennym) dołożyliśmy swoje grosze.

             

        • Powstaniec Stanisław Wołczaski, dyrektor szkoły Grażyna Pilarska i polonistka Irena Bartusiak.
          • BohaterON - włącz historię!

          • W piątek 23 lutego 2024 r. nasza szkoła gościła wyjątkowego człowieka. Odwiedził nas pan Stanisław Wołczaski, uczestnik Powstania Warszawskiego. Wizyta, zainicjowana przez Panią Irenę Bartusiak, przy współpracy Samorządu Uczniowskiego i innych uczniów, miała miejsce w ramach projektu BohaterOn, w którym nasza szkoła wzięła wcześniej udział – czyli ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Kampanię BohaterOn reprezentowała towarzysząca naszemu czcigodnemu gościowi Pani Agnieszka Przepiórska-Kotkowska.

            Stanisław Wołczaski, rocznik 1930, jako czternastoletni chłopak był kolporterem w Wydziale VI Biura Informacji i Propagandy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Kolportował podziemną prasę, rozlepiał propagandowe antyhitlerowskie plakaty. Z racji wieku nie walczył z bronią w ręku, ale niejednokrotnie ocierał się o śmierć, mierząc się z wyzwaniami, które przerastały niejednego dorosłego: pod ostrzałem przemieszczał się po mieście, pomagał wychodzącym z kanałów, grzebał ciała poległych. Doświadczał bólu i głodu. Jego ojciec, Stanisław Wołczaski, ps. Kazimierz, zginął w Powstaniu 3 października 1944 roku. Nasz gość długo opowiadał o Powstaniu, o życiu podczas okupacji, o terrorze, o głodzie, racjach żywnościowych, o walce, o nadziei, jaką przyniósł wybuch Powstania. Opowieść Pana Stanisława, snuta potoczyście przed zasłuchanymi uczniami, skrzyła się bogactwem anegdot, humorem a nawet przyśpiewkami. Bo też i humor był sposobem na oswajanie okupacyjnego terroru i grozy walki na śmierć i życie podczas Powstania. Usłyszeliśmy okupacyjne wierszyki („Chcesz chorować na suchoty? Jedź do Niemiec na roboty!”), dowcipy („Mięsa nie ma, bo ostatnia świnia zapisała się na volkslistę”, „Dlaczego nie będzie w tym roku jasełek dla dzieci? Bo Pan Jezus w getcie, Matka Boska w Nazarecie, osioł w Rzymie, diabeł w Berlinie, a trzej królowie w Londynie”) i okupacyjną kolędę na melodię „Dzisiaj w Betlejem”, którą Pan Stanisław z werwą zaśpiewał. Na pamiątkę zostawił nam kserokopie powstańczych plakatów i teksty piosenek.

            Słuchacze z fascynacją słuchali opowieści, zauroczeni wigorem, dowcipem, rześkością i świetną pamięcią 94-letniego gościa.Staraliśmy się także uhonorować należycie jego osobę. Julia Czubakowska, Natalia Gliga, Blanka Chudzia i Mikołaj Markowski zaśpiewali „Dziś idę walczyć, mamo”, a Małgorzata Musialska – „Warszawo ma”. Na twarzy pana Stanisława widać było wzruszenie. Kilka lat temu Stanisław Wołczaski gościł już w Długołęce. Wtedy otrzymał z rąk Kamili Cieśli ze szkoły podstawowej wykonaną przez nią laurkę. W piątek Kamila, dzisiaj uczennica XIV LO, wręczyła gościowi nową laurkę. Pan Stanisław pamiętał laurkę sprzed paru lat. Widać, że lubi dzielić się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami z młodzieżą. Do naszej szkoły przyjechał w szaliku, który, wykonany przez naszych uczniów, przesłaliśmy mu jesienią w ramach BohaterOna. Pod koniec spotkania nie zabrakło pytań pod adresem naszego gościa. Pytano, co zrobić, gdy nadejdzie zagrożenie wojenne? W odpowiedzi padły fachowe porady dotyczące zabezpieczenia się przed nalotem. Pytano o to, czego nasz bohater bał się najbardziej? Z właściwym sobie humorem Pan Stanisław odparł, że najbardziej bał się, że go nie dopuszczą do matury, bo słabo mu szły francuski i łacina. Jakkolwiek banalnie i sztampowo zabrzmi fraza, że to była niezapomniana i wyjątkowa lekcja historii, która zapadnie na długo w naszej pamięci, to jednak jest to niewątpliwa prawda - Pan Stanisław Wołczaski na dobre zamieszkał w naszych sercach.

        • Jedna z fotografii przedstawiająca Bruno Schulza
          • Nieukończone życia

          • Mobilna wystawa-projekt Fundacji Bente Kahan pt. "Nieukończone życia" zawitała do naszej szkoły w dniach 29 stycznia – 9 lutego 2024 r.

            To ekspozycja prezentująca sylwetki żydowskich artystów zamordowanych podczas Holokaustu. Na korytarzu szkolnym stanęły plansze z biogramami poetów, pisarzy, muzyków, malarzy, którzy zginęli dlatego, że byli Żydami. Ich twórczość, powstała podczas najokrutniejszych czasów, jest śladem człowieczeństwa w świecie upadłych wartości.

            W projekt oprócz licealistów włączyliśmy uczniów szkoły podstawowej uczęszczających na lekcje etyki. Poznaniu sylwetek artystów towarzyszyły dyskusje. Rozmawialiśmy o antysemityzmie, ksenofobii, przemocy, nienawiści. 

            Młodzi uczniowie z Ukrainy mocno przeżywali kontekst historyczny wystawy, bo wojna jest dla nich cały czas osobiście odczuwanym ciężarem. Oglądane biogramy skomentowali rysunkami, z których wypływa wspólna myśl – gdyby ci wszyscy piękni i wartościowi ludzie przeżyli, świat byłby o wiele lepszy.

            Na lekcji etyki uczniowie przygotowywali „serduszka pamięci”, by nanieść je na plansze prezentujących bohaterów wystawy; rozmawiali także o tragicznych wydarzeniach, które są kontekstem wystawy Fundacji Bente Kahan. O czasie Zagłady, antysemityzmie, o przyczynach, dla których prześladowano Żydów, zastanawiano się także, co powodowało, że niektórzy z narażeniem życia nieśli pomoc innym. 

            Na wystawie uczniowie (wraz z licealistkami z 1b) przyklejali serduszka przy tych bohaterach, których sylwetki wydały im się najbardziej wzruszające i pociągające, o twórczości których już słyszeli. Niektórych zaintrygowała plansza bez portretu, to stało się pretekstem do rozmowy o getcie warszawskim i Archiwum Ringelbluma, w którym odkryto pięć rysunków bohatera tej planszy, Beniamina Rozenfelda, malarza i rzeźbiarza. 

            Na lekcjach polskiego uczniowie 1a, 1c i 2b pod kierunkiem polonistki, Ireny Bartusiak, omawiali życie i twórczość Zuzanny Ginczanki. Jej fascynująca postać, piękna poezja i tragiczne losy przywołane zostały przy ekranie z jej biogramem. Przygotowano plakat, prezentacje postaci poetki i recytowano jej wiersze. W klasie 3 b uczennice przygotowały prezentację na temat Holokaustu i zastanawiały się nad obliczami współczesnego antysemityzmu.

            Antysemityzm był także tematem lekcji hit-u, na której pan Rafał Rybus omawiał to zjawisko – nie tylko w aspekcie historycznym. Była mowa o antysemityzmie w przestrzeni publicznej, jego źródłach, stosunkach polsko-żydowskich w XX wieku. Zapoznawano się z historią Izraela i ruchu syjonistycznego. Wskazywano na szkodliwe stereotypy i dramatyczne skutki antysemityzmu, jakie przyniosła historia.

            Iwona Olejnik ze swoją klasą pod hasłem „utopia u władzy” rozważali dramatyczne oblicza XX-wiecznych totalitaryzmów.

      • Kontakty

        • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
        • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
        • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
        • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
        • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
        • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
      • Logowanie