• Uczniowie LO w Batumi
          • Erasmus w słonecznej Gruzji

          • Wakacje już za nami, ale rok szkolny LO w Długołęce nie rozpoczął się tak zwyczajnie. Urozmaicił go udział w kolejnym projekcie Erasmus+. Ponownie pojechaliśmy do Gruzji, tym razem do Gonio nad Morzem Czarnym, blisko granicy z Turcją. Pracowaliśmy z młodzieżą z Armenii, Turcji, Grecji, Holandii, Rumunii, Hiszpanii i oczywiście z Gruzji. Choć zajęcia wypełniały nam całe dni, był też czas na zabawę i odpoczynek. Zwiedzaliśmy okolicę, robiliśmy wypady do pobliskich miast, kąpaliśmy się w basenie i obowiązkowo także w Morzu Czarnym. W Gruzji to subtropik, tak więc i o tej porze roku woda w morzu jest cieplutka. Atrakcje, to jednak niewielka część projektu. Czas spędzamy głównie na realizowaniu zadań związanych z projektem. Tak więc przez ponad tydzień skupialiśmy się nad wieloma zagadnieniami związanymi z zachowaniem własnej tożsamości i zachowaniem pamięci o tym, skąd pochodzimy, zrozumieniem znaczenia różnorodności w etyce, religii i filozofii obszarów miejskich i wiejskich, opracowywaniem pomysłów na poprawę bytu lokalnych społeczności i własnego życia, zrozumieniem korzyści oraz defektów płynących z urbanizacji, dostarczaniem i wymianą informacji pomiędzy młodzieżą miejską i wiejską na temat etyki, różnych religii i filozofii oraz omawianiem, w jaki sposób te trzy tematy wpływają na styl życia i dziedzictwo kulturowe. Ponad to pogłębialiśmy swoją wiedzę na temat innych krajów Unii Europejskiej w kontekście urbanizacji tamtejszych obszarów wiejskich przy jednoczesnym zachowaniu tradycji, zwyczajów oraz cech ich wyróżniających. Co ciekawe, poprzez bezpośredni kontakt z uczestnikami projektu oraz mieszkańcami Gonio uświadomiliśmy sobie, jak głęboko żyjemy w świecie stereotypów na temat różnych etyk, religii i filozofii... niektóre z nich były dla nas inspiracją do wielu dyskusji oraz odkrycia innego sposobu myślenia i pracy nad naszym. Zastanawialiśmy się także jak polepszyć życie mieszkańców na wsiach europejskich, jak zwiększyć modernizację tych obszarów oraz dostęp do narzędzi kulturalnych i kreatywnych. Pomysłów i poglądów było chyba po równo a każdy dzień - bardzo owocny. Były dyskusje, panele, różnego warsztaty, wykłady oraz zajęcia informatyczne. 

            Nawiązaliśmy serdeczne kontakty z uczestnikami projektu i miejscową ludnością. A wspaniałym zakończeniem każdego dnia były wieczory kulturowe, podczas których, nie brakowało poczęstunków, śpiewu piosenek i tańców charakterystycznych dla każdego kraju biorącego udział w projekcie. Będziemy tęsknić za Gonio, Batumi, ciepłym wrześniem w subtropikalnej Gruzji...Mamy nadzieję, że poniższa fotorelacja choć w części odda wszystko to, czym żyliśmy przez ostatni tydzień.

        • Znak Polski Walczącej
          • BohaterOn: Akcja "Burza" w Centrum Historii Zajezdnia

          • W ramach projektu BohaterOn, do którego przystąpiło nasze liceum podejmujemy wiele działań mających na celu upamiętnienie wyjątkowego pod wieloma względami zrywu narodowego jakim było Powstanie Warszawskie.   Wystawa w Centrum Historii Zajezdnia próbuje ocalić od zapomnienia także tamto wydarzenie, przygotowując - dosłownie i metaforycznie- kanał w przeszłość.

            Fragment wystawy, którą zwiedzaliśmy w miniony czwartek 26 października poświęcony został akcji "Burza" i stał się pretekstem,  by zapoznać uczniów z historią walk powstańczych. W rolę przewodnika chwilowo wcieliła się Pani Joanna Gotowczyc, nasza nauczycielka historii.  Świadomość historyczna jest nieodłącznym elementem człowieczeństwa, dlatego nigdy nie należy zapomnieć o przeszłości, która jest warunkiem dobrej przyszłości. Cieszy fakt, że Wrocław upamiętnia Powstanie Warszawskie, zwłaszcza, że to tu - poza stolicą - mieszkało po upadku tych wyjątkowych działań zbrojnych najwięcej ich uczestników.

            Karolina Żarnowska

        • Uczniowie na miejsce dojechali zabytkowym ogórkiem
          • Podróż w czasie

          • W czwartek 26 października klasy maturalne odwiedziły Centrum Historii Zajezdnia. Wycieczka objęła zróżnicowane formy, które miały na celu odbycie podróży w czasie - od przedwojennego Lwowa, z którego wielu rodaków przyjechało ze względu na wojenną zawieruchę na ziemie zachodnie, przez powojenne losy Wrocławia, działania Solidarności, aż do miasta, jakie znamy dziś.

            Przygoda z historią rozpoczęła się od przejazdu na miejsce docelowe zabytkowym ogórkiem - jedynym oryginalnym autobusem wrocławskim tej serii jaki zachował się z lat 80. Po zapoznaniu się z wystawą główną miały miejsce zajęcia aktywizujące. Zabawa "Za czym ta kolejka?" uzmysłowiła młodzieży, że w czasach PRL-u nabycie produktów pierwszej potrzeby graniczyło z cudem, a bardziej niż pieniądze liczył się... urok osobisty i umiejętności strategiczne. Warsztaty z sitodruku stanowiły pretekst do zapoznania się z techniką, po którą sięgali opozycjoniści, by rozpowszechnić treści sprzeczne z ideami panującej ówcześnie władzy.
            Wyjazd miał za zadanie w przystępny dla młodzieży i ciekawy sposób realizować treści podstawy programowej z języka polskiego i historii. Proponowane przez organizatorów elementy audiowizualne oraz możliwość dotknięcia rekwizytów uwiarygodniły przekaz. Do współczesności uczestników wycieczki odwiózł ponownie ogórek, pozostawiając poczucie niedosytu, bo Centrum Historii Zajezdnia zdecydowanie warto odwiedzić ponownie- to wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia.

            Karolina Żarnowska

          • “Can we live without bees?”

          • Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac uczniów naszego liceum.

            Zadaniem uczniów było samodzielne wykonanie zdjęcia pszczoły (WRZESIEN?:) oraz udzielenie odpowiedzi na zadane w konkursie pytania. Celem konkursu i rozpoczętego w ten sposób projektu długoterminowego jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na wyzwania współczesnego świata. Wiemy o tym iż pszczoły giną, a różnica pomiędzy pszczołami miododajnymi a dzikimi jest znaczna. Jak młodzi ludzie mogą pomagać i wdrażać świadomie rozwiązania? Odpowiedzi wypracujemy wspólnie.

            Agnieszka Raczkowska, Nauczyciel Języka Angielskiego

          • Międzynarodowy Dzień Języków Obcych

          • W ostatnim tygodniu września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języków Obcych.

            Język jest podstawą komunikacjiJ

            W tym roku szkolnym uczniowie przygotowali prezentacje krajów Afryki i Azji Wschodniej.

            Licealiści zaprezentowali różnorodność języków w innych częściach świata, poznali tradycje, ekonomie oraz wiele zaskakujących ciekawostek. To prawdziwa skarbnica wiedzy. Zapraszamy do czytania oczywiście w języku angielskim.

            Agnieszka Raczkowska, Nauczyciel Języka Angielskiego

          • Doradztwo zawodowe na zajęciach przedmiotowych

          • W połowie września po raz kolejny jedna z sal lekcyjnych liceum zamieniła się w salę sądową, na której odbyła się rozprawa Rodiona Romanowicza Raskolnikowa, słynnego mordercy ze "Zbrodni i kary" F. Dostojewskiego. Uczniowie klasy 3a pod opieką polonistki Karoliny Żarnowskiej wykazali się kreatywnością, układając zeznania świadków, a także mowy prokuratora, obrońcy czy oskarżonego. Przygotowali także scenografię i stroje pasujące do odgrywanych ról. Tego typu zajęcia są doskonałym pretekstem do wprowadzenia doradztwa zawodowego w szkole średniej: uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy organów ścigania i władzy sądowniczej. Podczas lekcji wykorzystano także metodę aktywnego słuchania muzyki według Batti Strauss.

          • Narodowe Czytanie 2023

          •   Licealiści w pierwszej połowie września zakończyli kilkudniowy maraton czytania "Nad Niemnem"  Elizy Orzeszkowej w ramach corocznej akcji Narodowego Czytania.

              Na zajęciach języka polskiego wykorzystano m. in. dramę oraz recytację. W przygotowania zaangażowali się nie tylko uczniowie, ale także nauczycielki przedmiotu.Wydarzenie było pretekstem do debiutu artystycznego nowatorskiej klasy medialno- społecznej. Zespół wyjście integracyjne połączył z teatralnym przedsięwzięciem, wykorzystując walory przyrodnicze Gminy Długołęka: staw i drzewa w Parku w Szczodrem imitowały nadniemeńską puszczę.  Atmosferę budowała ścieżka dźwiękowa do ekranizacji książki, a jedna z uczennic zaśpiewała nawet piosenkę z kart powieści – „Ty pójdziesz górą, a ja doliną”.

              Cieszy fakt, że tego typu akcje ukazują uniwersalny charakter lektur szkolnych, sprzyjają zacieśnianiu więzi rówieśniczych oraz są pretekstem do ćwiczenia umiejętności organizacyjnych młodzieży.

      • Kontakty

        • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
        • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
        • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
        • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
        • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
        • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
      • Logowanie