• Patriota i Patriotka XXI wieku

•

Prawdziwym patriotą jest ten, który nie ze wszystkiego jest zadowolony w swej ojczyźnie, to człowiek, który pragnie i walczy o to, by w niej było lepiej.

Charles Dickens

6-14 września 2018 r. - „Ojcowie niepodległości”                                                                                                                              Działanie: wystrój korytarza szkolnego. Szukanie przez młodzież materiałów, tworzenie gazetek.                                                    Cel - przybliżenie młodzieży twórców, działaczy polskich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.

19 -21 września 2018 r. - „Patriotyzm na żywo”                                                                                                                              Działanie: „Co komu w duszy gra". Tezy:                                                                                                                                                     - Jestem patriotą ponieważ…                                                                                                                                                                              - Ojczyzna to...                                                                                                                                                                                                       - Kocham Polskę ponieważ…                                                                                                                                                                           Cel - refleksje nad patriotyzmem. Indywidualne, inne  spojrzenie na kwestie patriotyzmu nie tylko przez pryzmat martyrologii naszego narodu.

13, 20 września 2018 r. - "Polski patriotyzm na przestrzeni wieków"                                                                                         Działanie: Lekcje dotyczące postrzegania patriotyzmu w epokach historycznych i współcześnie.
          -Patriotyzm dziś i dawniej.                                                                                                                                                                         -Debata - czym jest patriotyzm dla mnie.                                                                                                                                                     Cel - zdefiniowanie pojęcia patriotyzm. Określenie różnic w postrzeganiu patriotyzmu dawniej i dziś.

27 września 2018 r. - „Dywizjon 303 – Historia Prawdziwa”.                                                                                                           Działanie: wyjście szkoły w ramach edukacji patriotycznej do kina.                                                                                                         Cel - przypomnienie losów ważnych dla Polski, ludzi, wydarzeń, bohaterstwa, odwagi – tego co nie pozwoliło o Polakach zapomnieć w Europie podczas II wojny światowej. Przybliżenie  postaw, zachowań Polaków, które nie prowadziły do natychmiastowych sukcesów ale powodowały, że możemy być dumni z własnej historii.

1 – 9 października 2018 r. - „Jak doszliśmy do niepodległości”                                                                                                    Działanie: wykłady w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach współpracy Gminną Biblioteką w Długołęce, prowadzone przez P. Olgę Kowalczyk – historyka, doktoranta  Uniwersytetu Wrocławskiego.                 Cel - przybliżenie historii naszego państwa od utraty niepodległości przez powstania narodowowyzwoleńcze po jej odzyskanie. Pokazanie historii jako wielkiego procesu przyczynowo-skutkowego. Współpraca z innymi instytucjami oświaty.

1 – 31 października 2018 r.  - "Selfie  z ojcem  niepodległości"                                                                                                            Działanie: szukanie śladów po ludziach, czasach, wydarzeniach na ulicach i skwerach miast np. przez wykonanie fotografii z nazwą ulicy, pomnikiem.                                                                                                                                                                                 Cel - „Historia inaczej” cz.1 - poznawanie historii Polski.

1 – 9 listopada 2018 r. - "Hymn Polski"
          Działanie: ćwiczenie umiejętności śpiewania polskiego hymnu zakończone wspólnym wykonaniem 9 listopada 2018 r.                 Cel - włączenie się w ogólnopolski nurt budowania patriotyzmu młodych Polaków.

8 /15 listopada 2018 r. - "Historyczna gra korytarzowa"                                                                                                                      Działanie: gry o tematyce niepodległościowej, wcielanie się w role postaci historycznych, puzzle historyczne, o historii na sportowo.                                                                                                                                                                                                          Cel - „Historia inaczej” cz.2 - poznawanie historii Polski.