• DZIAŁANIA

• EPAS - to program realizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego. Ma on na celu pobudzanie świadomości młodzieży na temat Europy i demokracji europejskiej dzięki udostępnieniu jej wiedzy o Unii Europejskiej, w szczególności o Parlamencie Europejskim. Program obejmuje nie tylko przekazywanie wiedzy o faktach dotyczących UE, lecz także umożliwia doświadczenie tego, czym jest obywatelstwo europejskie. Celem programu jest zadbanie o to, żeby młodzi ludzie mieli świadomość swoich możliwości działania w kontekście integracji europejskiej oraz rozumieją znaczenie głosowania w wyborach europejskich.

EUROWYBORY 26 MAJA 2019

"Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitarzym".

22 maja 2019 r. uczniowie klasy 2A i IAB LO w ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego rozmawiali o jego kompetencjach i przedstawiali partie kandydujące do tej ważnej instytucji. Duże zainteresowanie wzbudził quiz o politykach pt. "Kto to powiedział". W ten sposób nasza szkoła realizując program EPAS zaangażowała się w kampanię na rzecz DOBREJ WSPÓLNEJ EUROPY.

Monika Janusiewicz-Moryc

"Ludzi dzieli się na dobrych i złych. Narodowość, rasa, religia nie mają żadnego znaczenia. Liczy się tylko to, jakim kto jest człowiekiem..." W ramach programu EPAS 29 marca 2019 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia z udziałem pana Mateusza Wojcieszka, koordynatora programu z warszawskiej siedziby Parlamentu Europejskiego, klas 1 i 2 liceum, niektórych uczniów gimnazjum i 8 klasy z SP w Mirkowie. W pierwszej części zajęć omówiliśmy nasze działania w programie EPAS od października 2018 r. Następnie klasy 1 liceum przedstawiły prezentację na temat różnorodności ras w Europie oraz edukacji w państwach UE. Rozmyślając o tolerancji, różnorodności, zrozumieniu dla inności wykonaliśmy w grupach prace pod tytułem: "STOP RASIZM, TAK TOLERANCJA". Naszą wytężoną pracę podsumowało jury pod przewodnictwem pana Mateusza. Spotkanie umilił nam występ Zosi, Laury, Wiktorii, Doroty i Kuby z zespołu biorącego udział w projekcie Destination Imagination.

Marta Młot, Monika Janusiewicz-Moryc

Wizyta w Europarlamencie

W dniach 20-21 września 2018 r. w ramach programu "Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego - EPAS"  Pani Marta Młot i Pani Monika Janusiewicz-Moryc uczestniczyły w szkoleniu dla nauczycieli. W czasie wizyty w Warszawie nauczycielki zgłębiały wiedzę nt. Unii Europejskiej i spotkały się z prof. Krasnodębskim, wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Panie twórczo pracowały nad stworzeniem planu działania w naszej szkole, która w najbliższym czasie stanie się platformą debaty nt. integracji europejskiej.

Marta Młot