• Stypendia

          • Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania m.in. stypendiów za bardzo dobre wyniki w nauce oraz innych znajdziecie Państwo tutaj: Uchwała nr XXXI/366/21

            Przypominamy, że w przypadku stypendium za dobre wyniki w nauce, ocena dostateczna na koniec roku uniemożliwia uzyskanie stypendium, nawet jeśli uczeń osiągnie wymaganą średnią. Ocena z zachowania nie jest brana pod uwagę.

        • Finał działalności Bajarzy
          • Finał działalności Bajarzy

          • W piątek 26 maja Grupa Artystyczna Bajarze miała finałowy w tym roku szkolnym występ. Tym razem licealiści propagowali czytelnictwo w terenie, opowiadając drugoklasistom ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Kiełczowie legendy wrocławskie.

              Uczestnicy przeszli przy wtórze ukulele malowniczą trasę prowadzącą przez Ostrów Tumski i wrocławski rynek. Zadbali o tematyczne przebrania i słodki poczęstunek dla dzieci, a pod Kluskową Bramą nie zabrakło nawet ciepłych klusek śląskich. Dzieci otrzymały mapki autorskiego pomysłu z zaznaczonymi punktami wycieczki, do których - po rozwiązaniu quizów dotyczących opowiadanych historii - otrzymywali naklejki- nagrody.

              Ta podróż w czasie była znakomitą okazją do rozbudzenia poczucia tożsamości regionalnej, ale także pretekstem do integracji oraz ćwiczenia umiejętności organizacyjnych.

          • Inspirujące spotkanie z podróżnikiem

          • W dniu 11.05.2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Długołęce zorganizowała spotkanie z podróżnikiem i dziennikarzem Panem Marcinem Kostrzyńskim. Uczniowie klasy 1a mieli okazję wysłuchać opowieści o życiu dzikich zwierząt i poznać ich zwyczaje dzięki nakręconym przez podróżnika filmom. Prowadzący ciekawie mówił o swoich przygodach ze zwierzętami w różnych rejonach świata oraz w swojej leśniczówce. Dzięki nagraniom uczniowie zobaczyli wiele gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku. To była niezwykle inspirująca wędrówka przez świat dzikiej przyrody.

        • Batumi ech Batumi, Herbaciane pola Batumi....
          • Batumi ech Batumi, Herbaciane pola Batumi....

          • Co młodzież liceum w Długołęce lubi robić najbardziej? Najczęściej udzielana odpowiedź to… „Brać udział w projektach Erasmus”. Tak, uczestnictwo w Erasmusach sprawia nam ogromną radość, przysparza niezapomnianych wrażeń oraz pomaga nam doskonalić różnego rodzaju umiejętności językowe i społeczne. Pod sztandarem „Erasmus +” udało się nam zwiedzić już wiele krajów. Tym razem w dniach 19-26 kwietnia byliśmy w Gruzji i rezydowaliśmy w malowniczym miasteczku Kobuleti. Harmonogram naszych tygodniowych zajęć związany był głównie z tematem projektu – „Fair play”. Warsztaty, wykłady, dyskusje, konkursy oraz wszelkie zadania do wykonania dotyczyły zatem nierówności społecznej, dyskryminacji, wykluczenia i rasizmu w sporcie oraz innych aspektach życia młodych ludzi w różnych krajach. Wspólnie z młodzieżą z Gruzji, Armenii, Turcji, Litwy i Ukrainy zastanawialiśmy się czy możemy tym problemom przeciwdziałać, przeciwstawić się im, zmniejszyć ich skalę lub całkowicie wyeliminować. Poruszyliśmy także  temat motywacji do działań sportowych, promowania idei sportowego stylu życia oraz pielęgnacji kondycji fizycznej, wspierania młodzieży w procesie trenowania sportu zarówno profesjonalnie jak i amatorsko, a także omówiliśmy czynniki mające wpływ na rozwój aktywności sportowej wśród młodzieży. Było sportowo nie tylko w zakresie teoretycznym. Udział z zawodach sprawnościowo – zręcznościowych oraz rozgrywkach zespołowych gier pomógł nam wprowadzić w życie wszystko to, o czym rozmawialiśmy i przede wszystkim zastanowić się jakim jestem zawodnikiem, graczem. Czy potrafię być elementem drużyny, zespołu i czy umiem grać fair. Ważną częścią projektu jest jego podsumowanie. Na koniec wszyscy dzieliliśmy się swoimi przemyśleniami i staraliśmy się określić w jakim stopniu udział w projekcie pomoże nam w przyszłości, czy w ogóle, może chociaż trochę? Czy naprawdę mamy w sobie ducha „Fair Play” ? Jesteśmy przekonani, że tematyka projektu bardzo nas dotyczy i jego hasło będzie nam przyświecać. Przed powrotem do domu udało nam się także zwiedzić słynny gruziński resort - Batumi. Zwiedzanie tego przepięknie położonego miasta sprawiło nam wiele przyjemności, a wszystkie nasze wspomnienia uwieczniliśmy na zdjęciach.

          • Co wiesz o straży pożarnej?

          • W piątek 14 kwietnia nasi uczniowie: Nikola Trojanowska i Wojciech Pasierb otrzymali nagrody za 1. miejsce w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Pożarnictwie. Wójt gminy, Wojciech Błoński pogratulował zwycięzcom i życzył powodzenia w kolejnym – powiatowym etapie konkursu. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

          • Stypendia dla maturzystów

          • Rusza rekrutacja do 16. edycji programu Indeks Start2Star. Jest to program stypendialny dla najzdolniejszych i najbardziej aktywnych maturzystów, pochodzących z niezamożnych rodzin i zaczynających studia.

            Jak co roku, wyłonionych zostanie 14-stu finalistów, którzy otrzymają stypendium w wysokości 1600 zł brutto miesięcznie, wypłacane przez cały okres studiów (I i II stopnia).Kwota ta pozwoli pokryć koszty kształcenia i zakwaterowania, ale także umożliwi rozwój zainteresowań.

            Więcej informacji o programie znajdziecie Państwo na stronie:  https://fundacjajlc.pl/start2star/ oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/IndeksStart2Star.

          • Zajęcia w Planetarium Uniwersytetu Wrocławskiego

          • W dniu 23 marca 2023 uczniowie klasy pierwszej A, wraz z panią Adrianną Wyrwińską-Kunz - nauczycielem chemii i panem Robertem Stankowskim - nauczycielem fizyki, wybrali się do Planetarium Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu. Uczniowie uczestniczyli w lekcji: "Ruch obrotowy i obiegowy Ziemi i ich następstwa". Zajęcia poprowadziła pani profesor Barbara Cedar-Sroka.

            Robert Stankowski

          • World Water Day

          • W środę 22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.

            W tym roku pod hasłem „Be the change you want to see in the world” (Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie). Dzień ten miał na celu przypomnieć o ogromnym znaczeniu WODY w naszym codziennym życiu. Każde nawet najmniejsze działanie chroniące wodę  ma sens.

            Uczniowie przygotowali plakat promujący tegoroczne hasło, wyszukali aż 100 faktów o wodzie oraz mieli możliwość dokonania  wpisu, odpowiadając na pytanie „Why do you need water”?

            Projekt przygotowany przez uczniów klas licealnych przyciągnął uwagę także uczniów szkoły podstawowej. Integracja międzyszkolna to świetny sposób promowania tego, co w życiu najistotniejsze. Tym razem była to WODA.

            Agnieszka Raczkowska, nauczyciel języka angielskiego

          • Ze szkolnej rzeczywistości w świat iluzji

          • 20 marca klasa 1a wybrała się do Muzeum Iluzji. Muzea bywają nudne, ale nie to! Licealiści nie tylko dobrze się bawili, ale też dociekali "jak to możliwe"? Jak to możliwe, że widzimy coś czego nie ma lub nie widzimy tego, co naprawdę jest...

          • Kurs samoobrony dla kobiet

          • SABUM-Klub-Sztuk-Walki zaprasza młodzież z naszego liceum na kurs samoobrony dla kobiet oraz bezpłatne treningi taekwon-do w ramach projektu dofinansowanego przez Gminę Długołęka.

        • Goście z Turcji w naszym LO
          • Goście z Turcji w naszym LO

          • Ostatnio w naszym liceum sporo się działo. Od 6 do 9 marca gościliśmy delegację z Turcji. W ramach projektu Erasmus odwiedzili nas nauczyciele i uczniowie ze średniej szkoły w miejscowości Kirikkale, z regionu Anatolia. Spędziliśmy razem bardzo intensywne cztery dni. Było wzajemne zapoznanie, zwiedzanie budynku naszego liceum, prezentacje i opowieści o krajach które zamieszkujemy, gra terenowa po Długołęce, spotkanie z Młodzieżową Radą Gminy pod czujną i życzliwą opieką jej opiekuna, P. Emila Sozańskiego, zajęcia dotyczące ekologii, warsztaty językowo - kulturoznawcze w naszym liceum oraz codzienne wycieczki do Wrocławia. Zarówno nasi goście jak i my - gospodarze jesteśmy zgodni, że był to czas wyjątkowy. Nauczyliśmy się o sobie i od siebie bardzo dużo, świetnie się przy okazji bawiąc. Nawiązaliśmy nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Udział w projekcie był także dla nas doskonałą okazją  by 'szlifować' nasz angielski, bo tym właśnie językiem komunikowaliśmy się z naszymi sympatycznymi gośćmi. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. W czwartkową noc nasi gości zakończyli swój pobyt w Polsce. Pożegnaniu towarzyszyły łzy wzruszenia i emocjonujące podziękowania. Naszych gości będziemy bardzo miło i ciepło wspominać mając jednocześnie nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy.

          • Finał międzyprzedmiotowego projektu

          •      W minionym tygodniu zakończył się trwający od września międzyprzedmiotowy projekt "Romantyzm w czasie i przestrzeni", autorski pomysł polonistki Karoliny Żarnowskiej dedykowany dla klas drugich.

               W ramach przedsięwzięcia podejmowane były różnorodne zajęcia, które miały na celu uskazanie interdyscyplinarnego charakteru edukacji licealnej. Poza lekcjami dotyczącymi literatury i sztuki romantycznej, na pozostałych przedmiotach odbyły się zajęcia korespondujące z romantyzmem. Podczas historii uczniowie pogłębili wiedzę na temat zrywów narodowowyzwoleńczych, które ukształtowały charakter epoki. Na lekcji biologii pochylili się nad owadami i pajęczakami z IV części "Dziadów" Adama Mickiewicza oraz dyskutowali o  hormonach powiązanych z miłością. Zajęcia z geografii służyły do prezentacji tras podróży romantycznych wieszczów narodowych. W grudniu miał miejsce wernisaż prac licealistów - przedstawili oni malarską interpretację pejzaży z omawianych tekstów literackich, o czym informowaliśmy na naszej stronie.
                Finalnie w piątek na lekcjach języka polskiego odbył się pokaz mody oraz festiwal muzyki inspirowanych romantyzmem.  Uczniowie od stycznia pracowali nad projektami strojów oraz dobierali repertuar muzyczny. Celem podjętych działań było podkreślenie ciągłości historycznej i aktualności niektórych XIX- wiecznych postaw oraz trendów. Uczniowie dostrzegli zaskakujące podobieństwa: okazało się, że bohaterka z piosenki Eneja "Kamień z napisem LOVE" przypomina im Wiolettę z "Kordiana", a w nuconym przez licealistów utworze Patty "Nie ma nas" padają słowa, które mogłaby wypowiedzieć Maria z "Nie- Boskiej komedii". Stwierdzili także, że modne ostatnio dziury w ubraniach stanowią metaforę rozdartej duszy romantycznej. W ramach współpracy dydaktycznej, pani Jolanta Krajewska przeprowadziła aktywizującą lekcję, dotyczącą twórczości Artura Grottgera, która stanowiła wprowadzenie i wskazówkę interpretacyjną do kolejnej epoki - pozytywizmu.
              Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się ukazać młodzieży prawidłowość historyczną jaką jest funkcjonowanie świata według czasu cyklicznego. 2022 został ustanowiony przez rząd  Rokiem Romantyzmu Polskiego, nasz szkolny projekt stanowił odpowiedź na tę inicjatywę i jednocześnie dowiódł, że pewne wartości nigdy się nie dezaktualizują.

          • Dzień Kobiet

          • 8 marca panowie z klasy 1a stawili się ma matematyce z pięknym bukietem róż dla swoich koleżanek. Co za porządni mężczyźni :) Było bardzo miło, ale i tak potem pisali sprawdzian z matmy - mam nadzieję, że oceny będą tak piękne jak róże, które otrzymały młode kobietki (i trochę starsza kobietka też). Dziękujemy panowie! 

            Katarzyna Korczak, wychowawczyni 1a

          • Zawody w halowej piłce nożnej

          • 6 marca reprezentacja LO w Długołęce brała udział w zawodach strefy wrocławskiej w halowej piłce nożnej chłopców. Zawody odbyły się w Brzegu Dolnym. Zaprezentowaliśmy się bardzo dobrze zajmując III miejsce i napędziliśmy stracha ogólnemu faworytowi tj. SMS Junior, z którym walczyliśmy o dalszy awans. Tym razem się nie udało, ale przegrana 2:1 (bramka: Urbańczyk), gdzie straciliśmy bramkę w końcówce, jest wynikiem jak najbardziej pozytywnym. Wcześniej przegraliśmy z ZSO z Oławy 0:3, pokonaliśmy II LO z Brzegu Dolnego (bramki: Urbańczyk - 2, Wolny). Reprezentację tworzyli: Wolbiś, Żminkowski, Kłym, Golec, Kamiński, Wolny, Urbańczyk, Mirowski, Rusin, Mierzwa. Opiekunem był Mariusz Kowalski.

          • AWANS KOSZYKAREK LICEUM W DŁUGOŁECE

          • 2 lutego 2023  r dziewczęta z liceum w Długołęce wzięły udział w półfinale STREFY WROCŁAWSKIEJ LICEALIADY MŁODZIEŻY W KOSZYKÓWCE DZIEWCZĄT. Turniej przebiegał na wysokim poziomie. Dzięki walce i determinacji koszykarki awansowały do turnieju finałowego, gdzie zmierzą się z najlepszymi. Skład zespołu: Gliga Natalia, Słota Sandra, Biskup Oliwia, Puzio Melania, Mydlak Natalia, Wysmyk Martyna, Żabińska Natalia, Matoga Amelia.

          • Kolejny sukces Bajarzy

          •   Dn. 31 stycznia br. kolejny raz odbył się występ Grupy Artystycznej "Bajarze". Tym razem licealistki odwiedziły Szkołę Podstawową im. Wandy Chotomskiej w Kiełczowie, gdzie w siedmiu klasach drugich czytały "Zaczarowaną zagrodę" A. i Cz. Centkiewiczów.
              Tekst został wybrany po konsultacji z wychowawczyniami młodych słuchaczy, zgodnie z rozkładem treści programowych przewidzianych na obecny rok szkolny. Należy wspomnieć, że tak jak ostatnio, fragment lektury przeczytany został po ukraińsku, co było miłym akcentem dla dzieci zza wschodniej granicy, tęskniących za swoją ojczyzną. Drugoklasiści otrzymali upominki przygotowane przez licealistki- pingwiny origami oraz zakładki do książek.
              Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, rozwijanie kompetencji społecznych i zacieśnianie relacji między placówkami oświatowymi na terenie gminy Długołęka. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji oraz Nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Kiełczowie za ciepłe przyjęcie.

          • Tydzień Filmu Niemieckiego

          • We Wrocławiu w dniach 20.01.2023 r. - 09.02.2023 r. miał miejsce Tydzień Filmu Niemieckiego. Na zaproszenie Konsulatu Niemiec grupa licealistów pod opieką p. Natalii Kulpy pojechała do kina Nowe Horyzonty na film wyświetlany w ramach tego festiwalu. To była „Kontra” – komedia w reżyserii Sönke Wortmann opowiadająca o sztuce retoryki, argumentacji i przekonywania adwersarzy do reprezentowanego w dyskusji zdania, co w dobie mediów społecznościowych zdaje się być utraconą umiejętnością. Nasza ekipa rekrutowała się spośród tych, którzy nie boją się językowych wyznań – film wyświetlany był w oryginalnej wersji językowej. Ciekawe, jak poszło naszej delegacji rozumienie argumentów pro i kontra na ważne współczesne tematy, nad którymi debatowała bohaterka filmu?

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
      • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
      • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
      • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
      • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
      • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
    • Logowanie