• AKCJA WSPARCIA 2022

          • Grudzień jak co roku to dla Szkolnego Koła Wolontariatu gorący czas.To już po raz trzynasty nasze liceum przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej organizuje Akcję Wsparcia najuboższych mieszkańców naszej gminy. Od 5-7 grudnia 2022 r. wolontariusze zbierali dary, z których przygotowano paczki dla wskazanych przez GOPS rodzin. W naszej gminie bieda dotyka wielu osób, ale my w tym szczególnym okresie Świąt Bożego Narodzenia staramy się otworzyć nasze serca na potrzeby innych i krzewić ideę wolontariatu. Dobry gest każdego z Ofiarodawców i Wolontariuszy stał się nie tylko świadectwem życia we wspólnocie, lecz także znakiem kierunkowym dla kolejnych roczników. Za ofiarność i hojność w tegorocznej edycji Akcji Wsparcia z całego serca dziękują: Dyrekcja Szkoły, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Wolontariusze. 

          • Stypendia Wójta Gminy Długołęka

          • 27 października odbyła się Gala Stypendystów. Uroczystość była efektem współpracy Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Długołęce oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce. Wydarzenie miało na celu uhonorować najlepszych uczniów na terenie gminy Długołęka, którzy wykazali się bardzo dobrymi wynikami w nauce oraz godną pochwały postawą i w związku z tym otrzymali gminne stypendium. Gościem honorowym był wójt gminy Długołęka, pan Wojciech Błoński, który osobiście pogratulował wybranym. Uroczystość swoją obecnością uświetnił także kierownik Zespołu Obsługi Ekonomiczno - Administracyjnej Jednostek Oświatowych w Długołęce, pan Artur Sajnóg. Część oficjalną dopełniły artystyczne występy, podczas których LO reprezentowała Maja Olejnik, uczennica kl. 4b. Do grona najlepszych uczniów liceum, którzy otrzymali Stypendium Wójta w tym roku należą: Maria Kwiek, Jagoda Gładysz- Koper, Julia Kanclerska, Gabriela Wesołowska, Emilia Kluczyńska, Emilia Mrozek. Rodzice prymusów otrzymali listy gratulacyjne. Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz życzymy motywacji do dalszej pracy.

          • Żeby Polska była Polską!

          •   10 listopada w LO odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowania do niej trwały jednak od września i obejmowały szereg działań. Uczniowie pod opieką nauczycielki języka polskiego Karoliny Żarnowskiej i nauczycielki historii Joanny Gotowczyc przygotowywali m.in. kotyliony dla całej szkolnej społeczności, okolicznościowe dekoracje, wystawę historyczną poświęconą ojcom niepodległości i najistotniejszym faktom, które doprowadziły do  wydarzeń z 1918 roku.

              Zwieńczeniem był występ szkolnych artystów. Po wielu godzinach prób, dali zachwycający popis umiejętności recytatorskich i wokalnych. W związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, nie zabrakło utworów jej autorstwa- deklamacji "Pieśni o domu" oraz wykonanej a capella "Roty". Z nowszego repertuaru pojawiły się takie utwory jak "Ojczyzna" M. Grechuty, piosenki Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską" i "Taki kraj". Utwór Jacka Wójcickiego do słów Adama Asnyka "Miejcie nadzieję" wykonał uczeń pochodzący z Ukrainy, a aranżacja była symbolicznym nawiązaniem do wydarzeń za naszą wschodnią granicą i miała wlać w serca zebranych otuchę, pobudzić do działania, wymusić odrzucenie martyrologicznych tendencji. Partie mówione i śpiewane skłoniły zebranych do refleksji. Wspólne zaśpiewanie przez wszystkich nauczycieli i uczniów liceum "Niepodległej, niepokornej" na zakończenie spotkania było natomiast wyrazem solidarności i patriotycznej siły.

              W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Gminy Długołęka, Zespołu Obsługi Ekonomiczno- Administracyjnej Jednostek Oświatowych w Długołęce oraz dyrektorzy Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Kultury, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Długołęce. Serdecznie dziękujemy gościom za przybycie. Naszej młodzieży gratulujemy zapału i imponującego talentu.

          • Gra terenowa z "American Corner"

          • "Friendship is the only cement that will ever hold the world together" - "Przyjaźń jest jedynym spoiwem, które może łączyć świat." (T. Woodrow Wilson, 1856 - 1924)

            Mało kto z nas wie, że autor tych słów - Thomas Woodrow Wilson, 28 prezydent Stanów Zjednoczonych za wybuch I wojny światowej obwiniał nie tylko państwa centralne, ale również mocarstwa Ententy – Wielką Brytanię i Francję. Prezydent ten był autorem ambitnego, zawierającego 14 punktów programu pokojowego, który miał za zadanie wyeliminowanie imperialistycznego charakteru konfliktów zbrojnych. W tym celu postulował utworzenie Ligi Narodów, która miała stać się gwarantem niepodległości oraz integralności terytorialnej wszystkich państw. W programie tym zawarte były także punkty dotyczące jawności w dyplomacji i rezygnacji z zawierania porozumień tajnych, a także wolności żeglugi, zniesienia barier ograniczających rozwój gospodarczy i handlowy oraz redukcją zbrojeń. Za swoje działania i wkład w budowę nowego porządku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

            Dla sprawy polskiej znaczenie miał przed wszystkim trzynasty punkt orędzia Wilsona: "Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie, które powinno obejmować terytoria zamieszkane przez ludność bezsprzecznie polską, któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza i którego niezawisłość polityczną i gospodarczą oraz integralność terytorialną należy zagwarantować paktem międzynarodowym." Moment ten zapoczątkował trwającą już 100 lat przyjaźń pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

            Z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości uczniowie naszego liceum wraz z "American Corner" (Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej) świętowali przyjaźń polsko - amerykańską podczas gry terenowej "Amerykanie i Polacy - 100 lat razem". Uczniowie zmagali się z zadaniami w plenerze oraz w siedzibie centrum - tu - pracowali z mapą Stanów Zjednoczonych, oryginalną, bo w formie puzzli. Na koniec każda grupa miała wypowiedzieć się na temat stanu w którym chciałaby zamieszkać i wybór ten uzasadnić. Ten dzień bardzo nam się podobał i na pewno jeszcze "American Corner" odwiedzimy.

          • Uczeń klasy 2a laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Romantyczność w Photoshopie”!

          • Jan Pieleszek, uczeń klasy 2a, zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Romantyczność w Photoshopie” organizowanym w ramach projektu „Ballady i romanse słowem i obrazem malowane” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ballady i romanse”. Organizatorem konkursu była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi, a szkolnym koordynatorem polonistka, Karolina Żarnowska. Celem przedsięwzięcia było upamiętnienie wydania ballad i romansów w pierwszym tomie „Poezyj” Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę tego wydarzenia, a także przypomnienie treści, wymowy ideologicznej poszczególnych utworów oraz ich popularyzacja. Konkurs ponadto zachęcał uczestników do rozwijania i prezentowania własnych pomysłów artystycznych. Zadaniem było stworzenie cyklu fotografii będących ilustracjami do wybranej ballady lub romansu z jubileuszowego tomiku. Licealista wykazał się inwencją, przygotowując cykl pięciu zdjęć do „Powrotu taty”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Złota jesień w stolicy

          • Piękną mamy jesień tego roku. Zazwyczaj ta pora nie sprzyja podróżowaniu, ale tym razem jest zupełnie inaczej.  Klasy pierwsze, drugie i trzecie właśnie powróciły z Warszawy. Uczniowie spędzili w stolicy trzy dni. Program wycieczki był bardzo napięty, a całe dnie wypełnione intensywnymi wędrówkami w ciekawe miejsca. Młodzież zwiedziła: Starówkę, Łazienki i park w okolicy Pałacu Saskiego, a także odbudowany po wojnie Zamek Królewski. Nie można było pominąć wizyty w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej i Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Stadionie Narodowym. Obowiązkowym punktem wyjazdu była chwila zadumy pod pomnikiem Małego Powstańca, następnie spacer pod pomnik Warszawskiej Syrenki i Kolumnę Zygmunta. Udało się również zobaczyć zmianę warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza, a to wszystko w przepięknych barwach złotej polskiej jesieni, skąpanej w promieniach słonecznych. Warszawa da się lubić. Zobaczcie naszą fotorelację.  

          • Erasmus+ nad polskim morzem

          • „Erasmus+” to program wymiany studenckiej, w ramach którego młodzi ludzie mogą poznawać inne kultury, zdobywać umiejętności komunikacyjne i społeczne, z rówieśnikami różnych narodowości. W dniach 22 – 30 września uczniowie naszej szkoły wyjechali do Gdyni, aby w takim projekcie wziąć udział. Tym razem tematem był wpływ pandemii Covid-19 na rynek pracy oraz na inne aspekty życia młodych ludzi. Poruszyliśmy także problem bezrobocia. Szukaliśmy pomysłów, jak  moglibyśmy rozwiązać ten problem i czy w ogóle mamy na niego wpływ. Nasze kolejne działania dotyczyły problemów z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych i dyskryminacją takich osób na rynku pracy. Podjęliśmy także temat mobbingu i seksizmu w miejscu pracy, nierówności społecznej, oraz wszechobecnej biedy. Wspólnie zastanawialiśmy się nad działaniami mogącymi problemy te redukować. Z projektu oprócz wspaniałych wspomnień przywieźliśmy jeszcze nowe umiejętności. Nauczyliśmy się jak tworzyć ankiety online i jak na ich podstawie tworzyć statystyki. Opanowaliśmy także umiejętność autoprezentacji oraz tworzenia biznesplanu. Oprócz różnego typu zajęć i warsztatów, mieliśmy także dużo czasu na integrację. Były wieczory narodowe, podczas których mogliśmy dowiedzieć się wielu nowych rzeczy związanych z krajami naszych „Erasmusowych” przyjaciół, nauczyć się tańców narodowych, a także spróbować narodowych potraw. Odbyły się dyskoteki, scenki teatralne, mecze siatkówki i tenisa stołowego, flanki. Pozostały niesamowite wspomnienia i chęć uczestnictwa w kolejnym projekcie.

          • Debiut Grupy Artystycznej "Bajarze"

          •   25 października br.  licealiści tworzący Grupę Artystyczną "Bajarze" pod opieką nauczycielki j. polskiego, p. Karoliny Żarnowskiej, odwiedzili pierwszoklasistów z SP w Długołęce. Podczas spotkania czytali "Wścibskich" D. Gellner.

              Celem założonej grupy jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Uczniowie Liceum czytają dzieciom lektury szkolne, zgodne z podstawą programową dla określonej grupy wiekowej. W urokliwej scenografii nawiązującej do recytowanego tekstu i strojach pobudzających wyobraźnię, młodzież licealna przenosi dzieci w świat lubianych przez nich historii. Dodatkowym atutem projektu jest wykorzystanie muzyki - autorska piosenka na wprowadzenie i zakończenie, wykonana przy wtórze ukulele przypadła do gustu słuchaczom. Relaksacji służyły dźwięki kalimby. Na zakończenie spotkania pierwszaki otrzymały pamiątkowe zakładki do książek, którą zaprojektowała nasza uczennica. Co ważne, kilka rozdziałów utworu D. Gellner zostało odczytanych w języku ukraińskim - to miły akcent dla obcokrajowców, których w ostatnim czasie jest w szkole wielu.

              Spotkanie było pierwszym z planowanych w cyklu. Bajarze planują odwiedzić pozostałe gminne szkoły podstawowe oraz przedszkola.

              Opiekunem grupy artystycznej jest Pani Karolina Żarnowska - nauczyciel języka polskiego.

        • Festiwalowy wrzesień
          • Festiwalowy wrzesień

          • Wrzesień rozpoczął się dla naszej społeczności szkolnej niezwykle aktywnie. Z ogromnym zapałem uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez uczelnie wyższe w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W piątek 16. 09. 2022 r. gościliśmy, wraz z opiekunem panią Adrianą Wyrwińską-Kunz na warsztatach w laboratorium chemicznym na Politechnice Wrocławskiej. Było nam niezmiernie miło, przygotowane zostały doświadczenia, które mogliśmy samodzielnie wykonać. Inna grupa w tym czasie, wraz z panem Przemysławem Olszewskim poszerzała swoją wiedzę z dziedziny leków, a także odkryć chemicznych, które zrewolucjonizowały świat, kończąc swą wędrówkę na warsztatach z komunikacji w języku angielskim. Uśmiechnięte buzie na fotorelacji, są jednoznacznym dowodem tego, jak bardzo podobało nam się na zajęciach. Kolejny dzień- 19.09 to kolejna wyprawa, tym razem do Instytutu Niskich Temperatur Państwowej Akademii Nauk. Opiekunowie- pani Adriana Wyrwińska-Kunz i pani Wioletta Pilarska wraz z klasą Ia uczestniczyły w pokazach doświadczeń przygotowanych przez pracowników instytutu. Było gorąco, czasem bardzo zimno, ale zdecydowanie nie nudziło nam się:) We wtorek 20.09 grupa z klasy 3a wraz z panią Adrianą Wyrwińską- Kunz uczestniczyła w warsztatach chemicznych przygotowanych, tym razem przez Uniwersytet Medyczny Wydział Farmaceutyczny we Wrocławiu. Podczas zajęć mogliśmy zbadać twardość wody, a także przyjrzeć się banknotom z zupełnie innej perspektywy. Ostatni dzień Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, to także ostatni dzień naszych wycieczek. W środę zagościliśmy w murach Politechniki Wrocławskiej na bardzo interesującym wykładzie z zakresu inżynierii biologicznej, by ostatecznie pojawić się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i przyjrzeć się z bliska pracy detektywa. W laboratorium wykonywaliśmy różne doświadczenia, mające na celu wytypowanie sprawcy przestępstwa, które było oczywiście fikcyjne i zostało przygotowane przez pracowników uniwersytetu, jednak dało nam przedsmak tego, co może nas czekać w prawdziwym laboratorium kryminalistycznym. Druga grupa wraz z panią Jolantą Krajewską udała się na warsztaty zorganizowane przez Politechnikę Wrocławską w języku angielskim. Czas nieubłaganie pomyka, więc z nadzieją czekamy na następne warsztaty i zajęcia, by móc poszerzać naszą wiedzę i szlifować umiejętności i nabywać nowych.

            Adriana Wyrwińska-Kunz

            Obszerna fotorelacja z wydarzenia dostępna w galerii zdjęć.

        • III EDYCJA PROJEKTU "MITOLOGIA"
          • III EDYCJA PROJEKTU "MITOLOGIA"

          • Po raz kolejny w październiku w liceum przeprowadzany jest projekt polonistyczny, w który tym razem zaangażowali się uczniowie klasy 1 a pod opieką p. Żarnowskiej. Celem przedsięwzięcia jest sięganie do  dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, poprzez poznawanie antycznego kanonu lektur. Podczas zajęć uczniowie odgrywają mitologiczne sceny oraz kreują się na starożytne postacie. Zajęcia kształtują umiejętność korzystania z technologii informatycznych- jednym z wymagań jest przygotowanie prezentacji multimedialnej w wybranym przez siebie programie komputerowym. Licealiści pracują nad projektem w grupach, przez trzy tygodnie, dzieląc między sobą zróżnicowane zadania. W celu ewaluacji przygotowują quizy, sprawdzające zdobytą wiedzę o antycznych bogach. W tym roku jedna z grup zaszyfrowała zagadki...alfabetem Morsa. Cieszy fakt, że projekt cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodzieży, która wykazuje się kreatywnością oraz dociekliwością.

          • Piłkarski quiz

          • Szanowni Państwo,

            serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o piłce nożnej - „Poznaj Polskę na sportowo”. Konkurs adresowany jest do uczniów w wieku od 6 do 19 lat. Do wygrania ciekawe nagrody m.in. zaproszenia na mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej na PGE Narodowym w Warszawie.

            Konkurs składa się z trzech etapów:

            Etap I (online) rozgrywany jest do 5 października 2022 r. – aby wziąć w nim udział uczeń powinien rozwiązać quiz online na stronie www.laczynaspilka.pl/quiz wybierając właściwą kategorię wiekową. Po zakończeniu quizu należy podać e-mail rodzica lub opiekuna prawnego na który wysłany zostanie mail z linkiem do formularza rejestracyjnego. Quiz można wypełniać dowolną liczbę razy i rejestrować dowolną liczbę wyników. Zwycięzcami tego etapu będzie 25 chłopców i 25 dziewczynek z najlepszym wynikiem w swoim województwie w swojej kategorii wiekowej. Zwycięzców zaprosimy do finałów wojewódzkich!

            Etap II (wojewódzki) będzie rozgrywany stacjonarnie od 10 października do 7 listopada 2022 r. i wezmą w nim udział zwycięzcy etapu I. Na zwycięzców tego etapu czekają dwa zaproszenie do Warszawy na mecz reprezentacji Polski na PGE Narodowym w dniu 16 listopada 2022 r. oraz udział w wielkim finale konkursu.

            Etap III (Wielki Finał) odbędzie się 17 listopada 2022 r. w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie. Wielki Finał zostanie rozegrany w formacie Wielkiego Testu Wiedzy w programie telewizyjnym na żywo.

            Szczegóły dotyczące zasad konkursu znajdują się w Regulaminie Konkursu. Pomocne w udzieleniu prawidłowych odpowiedzi będą przygotowane materiały historyczne opublikowane w Bibliotece Piłkarstwa Polskiego

             

            Biuro Ministra

          • OH KINO!

          • 22 września licealiści wzięli udział w multimedialnej lekcji organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej w Arkadach Wrocławskich OH KINO.

            W ramach spotkania zawodowy aktor poprowadził prelekcję „Kino jako narzędzie manipulacji”,  podczas której zebrani poznali sposoby dezinformacji w środkach masowego przekazu oraz odkryli jaki wpływ na kino miała propaganda nazistowska i sowiecka. Prowadzący zademonstrował także stereotypowe przedstawianie postaw i narodów w amerykańskim filmie gatunkowym. Po wykładzie młodzież uczestniczyła w seansie filmu "Brudna gra" w reżyserii Gavina Hooda.

            Projekt "Lekcja w kinie" realizuje podstawę programową dla szkół ponadpodstawowych, przy czym przygotowany jest przez filmowców we współpracy z doradcami metodycznymi. Patronat honorowy nad spotkaniami z tego cyklu objęli: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów. Warto wspomnieć, że medialny patronat nad wydarzeniem sprawuje m.in. Filmweb, ceniony portal informacyjny i opiniotwórczy.

          • SALON MATURZYSTÓW

          • 12 oraz 13 września maturzyści pod opieką p. Marty Młot oraz p. Wioletty Pilarskiej uczestniczyli we Wrocławskim Salonie Maturzystów. Tradycyjnie w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej mieli okazję uczestniczyć w wykładach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, spotkanych z wykładowcami PWr  i przedstawicielami Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy,

            Uczniowie  dowiedzieli się więcej o możliwościach dalszej edukacji oraz o maturze, która zbliża się wielkimi krokami. Na wykładzie przedstawiono wszystkie (zmienione już kilkukrotnie) wymagania. Dr Marcin Smolik omówił główne założenia nowej matury. O prawach i obowiązkach zdających przypomniała Magdalena Czukwińska z wrocławskiej OKE.

            Spotkanie było wyjątkową okazją do zapoznania się z  ofertą uczelni wyższych z całego kraju. Rozmowy ze studentami oraz pracownikami działu rekrutacji przybliżyły im wymagania jakim muszą sprostać. Każdy zainteresowany otrzymał informator o uczelniach wydany przez miesięcznik Perspektywy.

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
      • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
      • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
      • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
      • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
      • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
    • Logowanie