Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii wolontariat.
wolontariat
Dzień Integracji
W poniedziałek 18 czerwca, tradycyjnie, jak co roku, odbywa się Dzień Integracji!
Startujemy o 9:00 w auli szkoły. W programie:
1. Koncert Zespołu Pieśni i Tańca
2. Piosenki z lat 80-tych
3. Spotkanie z panią prof. Chybicką
4. Mecz siatkówki w sali gimnastycznej
5. Występ nauczycieli - Bajkowy ambarans.Koniec imprezy przewidujemy ok. godz. 13. W ten dzień nie ma lekcji.
Szkolny Festiwal
8 czerwca w piątek odbędzie się szkolny festiwal. W tym roku w stylu POP ART, pod hasłem Mona Liza i trampki. W ramach festiwalu będziemy uczestniczyć w pokazach aerobiku.
Nagrodą dla najbardziej aktywnej klasy, która jednocześnie zdobędzie największą liczbę punktów w zaplanowanych konkurencjach będzie jeden dzień wolny od zajęć dydaktycznych z możliwością przeznaczenia go na dowolne wyjście klasowe - do kina, kręgielni, go jump itp.
Start- godz. 8:30. Zakończenie - ok godz. 12:30.
W tym dniu realizujemy swoje fantazje związane z szeroko rozumianą sztuką masową. Klasy 2 gimnazjum - przygotowują stroje, fryzury oraz makijaż w stylu lat 80 -tych; klasy 3 gimnazjum - w stylu lat 70- tych; LO- w stylu lat 90-tych.
Zadania dla klas:
1. przygotowanie utworu muzycznego będącego wizytówką danego okresu- kareoke :) w występie uczestniczą całe klasy (wokal, chórki itp.)
2. Prezentacja znanej osoby ze świata sztuki - zadaniem pozostałych będzie odgadnięcie kim jest ta osoba.
Każda klasa otrzyma zadania do wykonania już podczas imprezy. Nie ma potrzeby, ani konieczności aby przygotowywać się do nich wcześniej.
Ok godz. 10:30 rozpoczną się pokazy aerobiku.
ok 12:30 - zakończenie imprezy. Każda klasa sprząta po swoim występie!!!!!
Dzień Dziecka
Wszystkim naszym Uczniom, tym mniejszym, i tym większym, tym obecnym, i tym przyszłym, życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta. Dużo radości, wielu pięknych marzeń i siły do ich spełniania, dobrych i mądrych ludzi wokół, miłości i dobroci!
Pozostańcie na zawsze po jasnej stronie mocy ;-)
Grono pedagogiczne ZLG w Długołęce
Gminny Dzień Rodziny w parku w Szczodrem 3 czerwca
Impreza rozpocznie się o godzinie 14. Na dobry początek warto wziąć udział w grze terenowej. To niepowtarzalna okazja do wypełniania "tajnej misji"! Każdy z uczestników może samodzielnie przeprowadzić śledztwo i za pomocą przygotowanych wskazówek wziąć udział w poszukiwaniach "Tajemniczego Gościa". Tego dnia stworzymy prawdziwy obóz legionów Piłsudskiego z ogniskiem i kuchnią polową. Za pomocą rekonstrukcji wojskowej pokażemy Wam pole bitwy. Nie zabraknie pokazów sprzętu wojskowego, toru przeszkód, strzelania z łuku. Miłośnicy zwierząt będą mogli skorzystać z przejażdżki na kucykach, a na najmłodszych czekać będą dmuchańce, kącik malucha i nauka robienia baniek. Nauczymy Was gry w "zośkę", którą będziecie mogli tego dnia samodzielnie uszyć. O godz. 18 na świeżym powietrzu odbędzie się kino plenerowe z najlepszymi bajkami. Będzie popcorn i dużo śmiechu! Przygotowaliśmy również stoiska rękodzielnicze, a na chętnych czekają warsztaty z tworzenia biżuterii artystycznej. Na scenie będą królować dzieci prezentując swoje różnorodne talenty. Zachęcamy do ubrania się na styl wojskowy, założenie barw moro, albo biało- czerwonych. Chemy uczcić tegoroczny jubileusz i uczyć się poprzez zabawę. Do zobaczenia!
Zakończenie szkoły przez maturzystów
w piątek 27 kwietnia 2018r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolengo i szkoły klas maturalnych. Jak zwykle, młodsi koledzy nie zawiedli i przygotowali artystyczne pożegnanie.
Obejrzeliśmy spektakl pod wiele znaczącym tytułem: ,, Tyle było dni...".
Na wielce interesujące przedstawienie składało się wiele poruszających scen, np. szczegółowy, naukowo podbudowany, „przepis na ucznia”, skecz o dyrektorze szkoły, a raczej o uczniu mającym pragnienie zostania owym dyrektorem, nie mogło zabraknąć sceny przedstawiającej w sposób analityczny zachowania uczniów na lekcjach, a wszystko to okraszone przebojami ze szlgwortami : ‘Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły…" czy ,, Ale to już było…" .
Słuchając ballady maturzyści odpalili zapalniczki oraz latarki w telefonie.
Potem były życzenia, kwiaty, łzy i świadectwa rozdane przez wychowawców.
Egzaminy gimnazjalne
Od środy 18.04 do piątku 20.04 odbywają się egzaminy gimnazjalne: w środę język polski i humanistyczne, w czwartek matematyka i przyrodnicze, w piątek - język angielski.
W tych dniach pozostali uczniowie, oprócz maturzystów, nie mają lekcji.
Za trzecioklasistów z gimnazjum trzymamy kciuki!
Licealiści i żaby
10 kwietnia 2018 r. licealiści z klasy 2A, uczęszczający na zajęcia z rozszerzonej biologii, mieli lekcję terenową w parku w Szczodrem. Zajęcia były przeprowadzone przez doktoranta Uniwersytetu Wrocławskiego, pana Krzysztofa Kolendę.
Nasi uczniowie mieli możliwość przez krótką chwilę na własnej skórze zobaczyć, na czym polega praca biologa środowiskowego - herpetologa. Samodzielnie łapali ropuchy szare oraz żaby zielone, mierzyli je oraz ważyli. Uczyli się rozpoznawać samca od samic płazów. Dowiedzieli wiele ciekawostek dotyczących zachowań godowych płazów. Mieli możliwość zobaczyć traszkę zwyczajną i traszkę grzebieniastą oraz żaby trawne. Uratowali też życie jednej samicy ropuchy szarej :-).
Zajęcia były bardzo udane, licealiści byli zachwyceni. Bardzo dziękujemy panu mgr Krzysztofowi Kolendzie, że zechciał nas odwiedzić i podzielić się ogromną wiedzą, oraz dziękujemy pani profesor Marii Ogielskiej (Uniwersytet Wrocławski), która zorganizowała nam dzisiejszą przygodę.
Katarzyna Włażewska
Dzień z biotechnologią
W piątek 23 marca 2018 do naszej szkoły przyjechała pani Maria Stasiuk, doktor z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Odbył się szereg wykładów z biotechnologii, z których uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi, jak powstają leki, jakie są rodzaje leków, jak to jest, że lek trafia tam, gdzie powinien itp.
Zajęcia były bardzo ciekawe i pewnie niejeden licealista pomyslał o biotechnologii jako kierunku swoich studiów.
Gminny konkurs Naukowy Czar Par
W czwartek 22 marca w naszej szkole odbył się organizowany przez LO w Długołęce II Gminny Konkurs dla gimnazjalistów Naukowy Czar Par.
Uczniowie ze szkół w Łozinie, Siedlcu, Brzeziej Łące i Długołęce zmagali się z zadaniami z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych oraz języków obcych.
Walka była zacięta. Zadania trudne, zwłaszcza uzupełnianie teksu piosenki Michaela Jacksona - Earth Song.
Drużyna naszych gimnazjalistów: Dorota, Roksana, Piotrek i Mateusz, zajęła I miejsce! To wielki sukces, zważywszy na to, że to uczniowie drugiej klasy, a przeciwnicy głównie z trzeciej.
Gratulujemy i cieszymy się!
Bieg na 1 dzień wiosny
Już w środę w Pierwszy Dzień Wiosny biegniemy dla dzieciaków, podopiecznych Wrocławskiego Hospicjum.
Jeśli ktoś może i chce być "Sponsorem" biegacza tzn. przeznaczyć na pomoc niewielkie nawet pieniądze np. 10 zł, jest proszony o zgłoszenie się do pedagoga w gabinecie nr 3.
Grupa biegaczy wyrusza z Długołęki o 8:20. Dlatego spotykamy się o 8:00 w szkole. Planowany powrót około godz. 13:30.
Biegacze mają mieć ze sobą pieniądze na bilet autobusowy oraz 2 bilety ulgowe na tramwaj.
Jest to początek wiosny więc zachęcamy do przebrania się, udekorowania kwiatami i kreatywnego podejścia do tego wydarzenia!!!Plan imprezy
9.00-9.45 odbiór kart kontrolnych
Czekamy w niebieskich namiotach. Namioty będą oznaczone: przedszkola/szkoły podstawowe/gimnazja/szkoły ponadgimnazjalne/dorośli
Prosimy, aby do stolika podchodziła jedna osoba z placówki, która poda nazwę placówki i liczbę startujących w biegu.
9.45-10.00 rozgrzewka dla dzieci w wieku 5-10 lat
10.00 powitanie i rozpoczęcie biegu
10.05-10.30 bieg dzieci w wieku 5-10 lat
10.15-10.30 rozgrzewka dla biegaczy 10+
10.30-12.30 bieg biegaczy 10+
12.30 zakończenie.
Przez cały czas trwania imprezy będziemy bezpłatnie malować buzie, pleść kolorowe warkoczyki, robić wiosenne gaiki, prowadzić sklepik z koszulkami BO CHCĘ (cena 30 zł).
Bakcyl
W klasach drugich gimnazjum będzie realizowany program "Bakcyl", którego celem jest zwrócenie uwagi młodzieży na kwestie ekonomiczne-mądre inwestowanie oraz pożyczanie. Zajęcia będą prowadzone przez pracowników banku.
kl. 2b- 28.02- środa- 6 i 7 godzina lekcyjna s. 38
kl. 2a- 2.03. - piątek- 4 i 5 godz. lekcyjna
kl. 2c- 15.03.- czwartek- 4 i 5 godz. lekcyjna
„Przyszłość można wybierać, zarówno opierając się na przeszłości, jak i odwracając się od niej plecami”
Uczniowie I LO mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu (organizatorem był Klub Jagieloński) dotyczących najmniejszej struktury administracyjnej, czyli gminy. Warsztaty dotyczyły samorządów i życia w gminie. Uczniowie mieli za zadanie wymyśleć zmiany, jakie mogliby wprowadzić w gminie tak, by realizowały zasadę dobra i pożytku publicznego.
Odgrywali rolę wójta i radnych, głosując nad swoimi propozycjami. Całe warsztaty miały zabawny kontekst, jednak dały licealistom dużo do myślenia. Przekonali się, jak trudna rolę ma wójt i jaka odpowiedzialność spoczywa na ramionach radnych. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, jakiego patriotyzmu potrzebujemy, nie tylko w naszej gminie ?A ty znasz odpowiedź?
Spotkanie w Bibliotece
W ubiegłym tygodniu z inicjatywy Gminnej Biblioteki odbył się cykl spotkań na temat Ireny Sendlerowej i jej działalności podczas okupacji. W trakcie spotkań podejmowano trudne tematy natury etycznej – wśród nich: co to jest bohaterstwo? Czy można samodzielnie zostać bohaterem? Kto zasługuje na naszą pomoc i czy w ogóle taka zasługa musi mieć miejsce? Kim jest bohater i czy może mieć wady?Próbowaliśmy ustalić, jakie cechy najlepiej definiują bohaterów i czy w dzisiejszych czasach są nam oni potrzebni. Obejrzeliśmy też kilka filmów na temat Ireny Sendlerowej.
Podziękowania dla p. Agnieszki Mazur z biblioteki za przygotowanie spotkań.
Ewa K.
Młody Chemik Eksperymentuje
Młodzi chemicy eksperymentowali na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej w sobotę, 3 marca 2018r. Konkurs zakończył się sukcesem Marcina Kozaka z klasy 3b Gimnazjum. Marcin jest w gronie finalistów konkursu. Opiekunem Marcina jest p.Joanna Naplocha, nauczyciel chemii w Zespole Licealno-Gimnazjalnym.
Serdecznie gratulujemy, Marcin.
Odyseja umysłu
Odyseja Umysłu jest to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Młodzież ma szansę uczyć się kreatywnego i krytycznego myślenia, poprzez zaangażowanie w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.
W sobotę 24 lutego nasi uczniowie Ania i Bartek wcielili się w rolę „Szeryfów” i jako wolontariusze wspomagali organizatorów projektu „Odyseja Umysłu”. Dbali o bezpieczeństwo uczestników oraz wsparcie dla nich. Z ich relacji wynika, że było to niesamowite doświadczenie. Jednak w przyszłym roku chcieliby wziąć w nim udział i zaangażować innych, ale jako jeden z zespołów, walczących o finał.
Język angielski w praktyce
Nauka języka wcale nie musi ograniczać się do ćwiczeń pisemnych! 15 lutego uczniowie (nie wszyscy, lecz znający angielski) klas gimnazjalnych i licealnych mieli okazję zobaczyć anglojęzyczny musical "Oliver Twist" (oparty oczywiście na słynnej powieści Charlesa Dickensa) w Centrum Kultury Wrocław-Zachód. Podczas barwnego spektaklu dało się poczuć klimat XIX-wiecznego Londynu, a nastrój komedii nieustannie przeplatał się z nastrojem tajemnicy i przygody. Młodzież z zaintrygowaniem obserwowała poczynania aktorów na scenie, uważnie wsłuchując się w angielskie dialogi. Sądząc po końcowej reakcji, sztuka bardzo spodobała się młodej publiczności. Z pewnością nie tylko ja uważam, że uczniowie powinni częściej uczyć się języka w takiej formie!
Julka M.
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie