- 2012 Otrzęsiny uczniów Gimnazjum
- Piknik u Hrabiego
- Piknik w Borowej
- POWIEŚĆ
- Reporterzy donoszą...
- NIECODZIENNA LEKCJA
- Wrażenia z kastingu do serialu
- Pożegnanie
- Markiz de Sade
- Uwaga!
- Kronika Rodzinna Dolnoślązaka
- Wspomnienie z boskiej Japonii Karolny Perliceusz.
- Lekcja klasy 2c
- Mikołajki 2009
- Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza.
- 2010_10_28_Moje czasy szkolne- Marta Wróbel
- 20 lat wspólnie
- Lekcje klasy 1c 2011/2012
Piknik u Hrabiego
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
13 września 2008 roku odbył się w Borowie Oleśnickiej „Piknik u dziedzica”, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Długołęce. Impreza miała miejsce z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wśród wielu atrakcji pikniku było, m.in. zwiedzanie pałacu. Na początku jednak goście mieli możliwość wysłuchać historii Dolnego Śląska oraz Borowej, którą przedstawił pan Zdzisław Nowakowski. W wypowiedzi pana Nowakowskiego nie zabrakło wzmianek o wojnach na Dolnym Śląsku czy historii Księstwa Oleśnickiego. W swojej wypowiedzi opisał także postać Schwerina, jednego z najważniejszych właścicieli pałacu. Wypowiedź pana Nowakowskiego uzupełniły uczennice z gimnazjum w Długołęce pod przewodnictwem pani Hanny Banaszczyk. By ściśle nawiązać do epoki, gimnazjalistki miały na sobie stroje dworskie. Były to piękne, zwiewne suknie. Rodzice dziewczyn upiekły także schwerinki – ciasteczka z makiem lub marmoladą. W swojej pracy wykorzystały wywiady przeprowadzone z mieszkańcami Borowej o jej historii, np. o skrytkach G.Grundmanna, reliefie upamiętniającym śmierć feldmarszałka K. CH. Schwerina, obecnie znajdującym się w Muzeum Narodowym.
Ciekawym punktem programu były wypowiedzi mieszkańców, między innymi Jana Znamirowski, który zainteresował słuchaczy opowieścią o naprawie zegara z wieży pałacowej. Mogła ona kosztować pana Znamirowskiego nawet zdrowie, ponieważ linki, na których były zawieszone stukilogramowe odważniki, urwały się. Wystąpienie przedstawicielek szkoły świadczy o dużym zaangażowaniu szkoły w życie gminy Długołęka. Po wysłuchaniu wykładów część gości udała się w stronę pałacu, gdzie mieli rozpocząć zwiedzanie. Podczas zwiedzania pałacu trzeba było założyć kaski, ponieważ pałac podlega remontowi. Reszta natomiast oglądała stoiska Stowarzyszenia Krzewienia Wiedzy O Księstwie Oleśnickim oraz stoisko młodzieży z Długołęki.
Odbyły się również warsztaty malarskie dla zainteresowanych. Można było również zrobić sobie zdjęcie przy portrecie Schwerina. Na zakończenie pikniku odbył się koncert kwartetu smyczkowego Continuo – w składzie Andrzej Musiał, Urszula Maćkowska, Marianna Piecha oraz Robert Stencel. Koncert wywarł niepowtarzalne wrażenie na mieszkańcach gminy. Wszyscy z ogromnym przejęciem słuchali pięknych utworów.
Piknik był niepowtarzalnym wydarzeniem kulturowym. Wszyscy przybyli goście mieli szansę zapoznać się z historią pałacu i terenu, który jest im tak bliski. Jako obserwatorzy i goście zorganizowanego pikniku, przekonałyśmy się, że takie właśnie imprezy mogą zachęcić do współpracy nie tylko osoby starsze, ale także młodzież i wszystkich mieszkańców gminy. Osobiście uważamy, że najciekawszą częścią były wykłady zarówno pana Nowakowskiego, jak i uczennic gimnazjum w Długołęce.
Małgorzata Gałdzińska, Aleksandra Bogda – uczennice II a LO