• Zajęcia na uczelni

        • DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI 2022

          Festiwalowy wrzesień

          Wrzesień rozpoczął się dla naszej społeczności szkolnej niezwykle aktywnie. Z ogromnym zapałem uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez uczelnie wyższe w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W piątek 16. 09. 2022 r. gościliśmy, wraz z opiekunem panią Adrianą Wyrwińską-Kunz na warsztatach w laboratorium chemicznym na Politechnice Wrocławskiej. Było nam niezmiernie miło, przygotowane zostały doświadczenia, które mogliśmy samodzielnie wykonać. Inna grupa w tym czasie, wraz z panem Przemysławem Olszewskim poszerzała swoją wiedzę z dziedziny leków, a także odkryć chemicznych, które zrewolucjonizowały świat, kończąc swą wędrówkę na warsztatach z komunikacji w języku angielskim. Uśmiechnięte buzie na fotorelacji, są jednoznacznym dowodem tego, jak bardzo podobało nam się na zajęciach. Kolejny dzień- 19.09 to kolejna wyprawa, tym razem do Instytutu Niskich Temperatur Państwowej Akademii Nauk. Opiekunowie- pani Adriana Wyrwińska-Kunz i pani Wioletta Pilarska wraz z klasą I a uczestniczyły w pokazach doświadczeń przygotowanych przez pracowników instytutu. Było gorąco, czasem bardzo zimno, ale zdecydowanie nie nudziło nam się:) We wtorek 20.09 grupa z klasy 3a wraz z panią Adrianą Wyrwińską- Kunz uczestniczyła w warsztatach chemicznych przygotowanych, tym razem przez Uniwersytet Medyczny Wydział Farmaceutyczny we Wrocławiu. Podczas zajęć mogliśmy zbadać twardość wody, a także przyjrzeć się banknotom z zupełnie innej perspektywy. Ostatni dzień Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, to także ostatni dzień naszych wycieczek. W środę zagościliśmy w murach Politechniki Wrocławskiej na bardzo interesującym wykładzie z zakresu inżynierii biologicznej, by ostatecznie pojawić się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i przyjrzeć się z bliska pracy detektywa. W laboratorium wykonywaliśmy różne doświadczenia, mające na celu wytypowanie sprawcy przestępstwa, które było oczywiście fikcyjne i zostało przygotowane przez pracowników uniwersytetu, jednak dało nam przedsmak tego, co może nas czekać w prawdziwym laboratorium kryminalistycznym. Druga grupa wraz z panią Jolantą Krajewską udała się na warsztaty zorganizowane przez Politechnikę Wrocławską w języku angielskim. Czas nieubłaganie pomyka, więc z nadzieją czekamy na następne warsztaty i zajęcia, by móc poszerzać naszą wiedzę i szlifować umiejętności i nabywać nowych.

          Adriana Wyrwińska-Kunz


          DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI 2019

          Jak co roku we wrześniu uczniowie naszego LO uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. 23 września 2019 r., pod opieką nauczycieli Zespołu Przyrodniczego i pedagoga szkolnego klasy 1a i 1c poszerzały swoją wiedzę podczas wykładów prowadzonych prez pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego. W wykładzie "Co po nas zostanie" swoją wiedzą podzielili się: dr Marta Prell (geolog, Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, UWr), mgr Piotr Słomski, mgr Maria Kochel. Wykładowcy uświadmili słuchaczom, że człowiek i jego działalność w środowisku są przyczyną kolejnego wielkiego wymierania gatunków. Natomiast Robert Niedźwiedzki (geolog, paleontolog, Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, UWr) w trakcie wykładu „Fascynujący świat kredy. Cieplarniany klimat, zatopione kontynenty i zagłada tyranozaurów w kosmicznym kataklizmie” przybliżał odległe dzieje naszej planety. Obu wykładów uczniowie wysłuchali z dużym zainteresowaniem.

          Jolanta Korcik


          24 września 2019 r. uczniowie klasy II LO uczestniczyli w warsztatach chemicznych i wykładzie przygotowanym przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Warsztaty przygotowali dla nas Katarzyna Wiglusz (chemik, Wydział Farmaceutyczny z o. Analityki Medycznej, UMW), wraz z zespołem Igor Mucha, Urszula Śliwińska-Hill, Marta Krawczyk, Sebastian Szymański, Anna Kwiecień, Olimpia Gładysz, Małgorzata Polesiak, Tomasz Błaśkiewicz, Przemysław Skibiński, Adam Sroka, Anna Wójcicka. Doskonała organizacja i przystępna forma zaproponowana przez zespół pozwoliła uczniom naszej szkoły zgłębić wiedzę z zakresu krystalografii, chemii organicznej, chemii nieorganicznej, spektroskopii mas oraz fluorescencji. Przedstawione zostały szczegółowo metody analizy wykorzystywane we współczesnych laboratoriach. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób znakowane są współczesne dokumenty i banknoty. Pełną  wrażeń wizytę na wydziale farmaceutycznym zakończyliśmy wykładem "Medycyna laboratoryjna oparta na analizach z wykorzystaniem różnych rodzajów ludzkiego materiału biologicznego", dzięki któremu dowiedzieliśmy się w jaki sposób pobierać do analiz własny materiał biologiczny, co jak się okazało, nie jest jednoznaczne. W niezwykle zajmującej wycieczce towarzyszyły nam pani Katarzyna Włażewska- nauczyciel biologii i pani Adriana Wyrwińska-Kunz -nauczyciel chemii. 
          Adriana Wyrwińska-Kunz
           
             

          18 września 2019 r. nasi przyszli maturzyści uczestniczyli w specjalnie dla nich zorganizowanym "Salonie". Jest to stały punkt programu w szkolnym harmonogramie już od wielu lat. Miesięcznik "Perspektywy" zaprasza wyższe uczelnie, aby zaprezentowały uczniom swoją ofertę edukacyjną. W wydarzeniu biorą udział również eksperci z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, którzy dają wskazówki, jak dobrze przygotować się do egzaminów. Z pewnością uczniowie zrozumieli, że mają twardy orzech do zgryzienia i już biorą się na poważnie do pracy ;)

          Marta Młot

           


          13 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dniach otwartych Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapoznali się z ofertą uczelni oraz warunkami rekrutacji, a także mieli okazję porozmawiać ze studentami i doktorantami, którzy w bardzo profesjonalny sposób przedstawili zalety uczelni. Licealiści wzięli udział w wykładzie poświęconym tematyce białek w komórkach, po którym zwiedzili uniwersyteckie laboratoria i pracownie. Miłym akcentem było  spotkanie z dobrze znaną w naszym liceum panią doktor Marią Stasiuk.

          Uczniowie skorzystali z zaproszenia na kolejne wykłady i już 18 maja 2019 r. ,korzystając z uprzejmości władz uczelni, zgłębiali wiedzę na temat budowy i funkcji DNA i RNA oraz rybosomów. Następnie ubrani w białe fartuchy ruszyliśmy do laboratorium na zajęcia praktyczne. Przez cztery godziny oglądaliśmy na własne oczy procesy biologiczne i chemiczne. Mieliśmy możliwość pracy z maszynami laboratoryjnymi, ktore dotąd widzieliśmy tylko na obrazkach podręczników.

           

          Maksymilian i Klaudiusz  - 2LO


          Studia w pigułce

          13 kwietania 2018 r. grupa licealistów z klasy 1A oraz 2A udała się na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

          Nasza młodzież miała możliwość poznania i porozmawiania z najwyższymi władzami uczelni. Uczestniczyli w wykładach pt. "Dolny Śląsk - Zielona Dolina" oraz "Rośliny w kosmosie". Oglądali prezentacje Studenckich Kół Naukowych.

          Przy jednym ze stanowisk nasi uczniowie zostali pochwaleni przez samą opiekunkę koła za ogrom wiedzy i olbrzymią pasję. Zwiedzali Centrum Naukowo - Dydaktyczne Uniwersytetu Przyrodniczego. Uczestniczyli w warsztatach m.in "W poszukiwanii witaminy C", "Izolacja barwników roślinnych". Na koniec każdy z naszych uczniów otrzymał imienny certyfikat ukończenia "Studiów w pigułce".

          K. Włażewska

           


          Licealiści i żaby

          10 kwietnia 2018 r. licealiści z klasy 2A, uczęszczający na zajęcia z rozszerzonej biologii, mieli lekcję terenową w parku w Szczodrem. Zajęcia były przeprowadzone przez doktoranta Uniwersytetu Wrocławskiego, pana Krzysztofa Kolendę.

          Nasi uczniowie mieli możliwość przez krótką chwilę na własnej skórze zobaczyć, na czym polega praca biologa środowiskowego - herpetologa. Samodzielnie łapali ropuchy szare oraz żaby zielone, mierzyli je oraz ważyli. Uczyli się rozpoznawać samca od samic płazów. Dowiedzieli wiele ciekawostek dotyczących zachowań godowych płazów. Mieli możliwość zobaczyć traszkę zwyczajną i traszkę grzebieniastą oraz żaby trawne. Uratowali też życie jednej samicy ropuchy szarej :-).

          Zajęcia były bardzo udane, licealiści byli zachwyceni. Bardzo dziękujemy panu mgr Krzysztofowi Kolendzie, że zechciał nas odwiedzić i podzielić się ogromną wiedzą, oraz dziękujemy pani profesor Marii Ogielskiej (Uniwersytet Wrocławski), która zorganizowała nam dzisiejszą przygodę.

          Katarzyna Włażewska


          Dzień z biotechnologią

          W piątek 23 marca 2018 r. do naszej szkoły przyjechała pani Maria Stasiuk, doktor  z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Odbył się szereg wykładów z biotechnologii, z których uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi, jak powstają leki, jakie są rodzaje leków, jak to jest, że lek trafia tam, gdzie powinien itp. 

          Zajęcia były bardzo ciekawe i pewnie niejeden licealista pomyslał o biotechnologii jako kierunku swoich studiów.


          „Przyrodnicza Jesień 2017”

          W ramach pozalekcyjnej j edukacji przyrodniczej „Przyrodnicza Jesień 2017” , uczniowie Zespołu Licealno-Gimnazjalnego w Długołęce uczestniczyli kolejno w: 
          - wykładach DFN o cholesterolu i ewolucji, 
          - warsztatach o drzewach w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Miliczu 
          - zajęciach biochemicznych na Uniwersytecie Medycznym, 
          - warsztatach o zwierzętach dziko żyjących w Polsce w Ośrodku Uniwersytetu Przyrodniczego w Złotówku,

          - spotkaniu z przyrodnikiem Leszkiem Szczasnym.

             

          Kilka słów na ten temat…

          1) O ewolucji i cholesterolu, czyli dzień gimnazjalisty w ławce studenta 

          25.09.2017r. klasy 3 gimnazjum uczestniczyły w dwóch wykładach naukowych. 

          Pierwsze zajęcia pt.: "Czy Darwin pobłądził? Pasjonujący spór kreacjonistów z ewolucjonistami okiem geologa" prowadzone przez dr Roberta Niedźwiedzkiego odbyły się w Instytucie Nauk Geologicznych. Półtoragodzinne warsztaty dotyczyły głównie ewolucji, zmiany składu atmosfery oraz układu kontynentów na przełomie wielu lat. Gimnazjaliści poznali również nowe dla nich zagadnienia - kreacjonizm, darwinizm czy dobór naturalny. 

          Po krótkiej przerwie na obiad, ruszyli na drugie wykłady na Wydziale Biotechnologii pt.:" Czy cholesterol może być dobry czy zły?" Oprócz o tytułowym bohaterze, dr Maria Stasiuk opowiadała także o glukozie, miażdżycy i antyoksydantach.

          Jak widać na zdjęciu- niektórych przerosła ilość wykładów jednego dnia, ale mimo to z uśmiechem na twarzy wracali zatłoczonym autobusem do domów.

          2) Warsztaty w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej:

          Co dają nam drzewa? Są miłe dla oka, oczyszczają powietrze, dają materiał na budowę domu i smaczne owoce. To wiemy wszyscy, ale warto zagłębiać wiedzę na temat tych niezwykle ważnych roślin. 

          26.09.2017r. uczniowie klas 3 gimnazjum odwiedzili Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Miliczu. Jest to adaptacja zabytkowej wyłuszczarni szyszek, więc zajęcia rozpoczęto od zwiedzania budynku. Następnie prowadząca, pani Magda Wieczorek, rozpoznawała z uczniami gatunki drzew i zwierząt znajdujących się w lesie, gdzie Marcin Kozak wykazał się dużą wiedzą i otrzymał nagrodę. 

          Wykonano także eksperyment pokazujący, że mech jest jak gąbka- potrafi wchłonąć wodę w bardzo krótkim czasie. Zajęcia dopełniały filmiki o zastosowaniu drzew w życiu codziennym. 

          Po tak szczegółowych warsztatach jesteśmy pewni, że uczniowie uzupełnili braki z przespanych lekcji biologii.

          3) Zajęcia na Uniwersytecie Medycznym:

          27 września uczniowie klasy pierwszej liceum miały okazje uczestniczyć w wykładach na Uniwersytecie Medycyny. Dr Anna Tumińska wyjaśniła uczniom co to takiego jest organizacja WHO, rozszerzyła pojęcie starości i przedstawiła jej etapy. Następnie uczniowie udali się do prosektorium, gdzie podszkolili się z wiedzy stomatologicznej. Zobaczyli jak psuje się ząb, jak wkręca się implanty i jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Licealiści przekonali się również, ile kosztują dane sprzęty medyczne, z czego się składają i co dokładnie można dzięki nim zbadać. A na samym końcu prawdziwy horror dla osób o wrażliwych nerwach. Porównywanie żywych, zdrowych ludzkich narządów, a tych martwych i zniszczonych. 

          Jak mówią uczniowie, wykłady bardzo im przypadły do gustu, ponieważ mieli okazję zobaczyć jak wygląda medycyna "od kuchni", a przyszli biochemicy z pewnością byli wniebowzięci.

          4) Warsztaty w Złotówku

          13 października uczniowie klas 2a,b,c mieli możliwość obserwacji dziko żyjących zwierząt w ich naturalnym środowisku pod opieką pracownika Uniwersytetu Przyrodniczego. Zajęcia odbyły się w ramach współpracy nawiązanej z Uniwersytetem Przyrodniczym. Zadowoleni uczniowie wyrażali nadzieję na następne takie zajęcia w przyszłości.

          5) Spotkanie z podróżnikiem

          W piątek 1 grudnia klasa 2B miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu ze znanym podróżnikiem - Panem Leszkiem Szczasnym..Na warsztatach uczniowie przysłuchiwali się opowieściom i oglądali prezentację pt.: Mauretania- czyli muchy groźniejsze od Al - Kaidy.. Jego historie były bardzo ciekawe i emocjonujące, dlatego też uczestnicy spotkania słuchali z dużym zainteresowaniem, oby więcej takich dni.


          Zajęcia na Uniwersytecie Medycznym

          To już kolejny rok kiedy to uczniowie realizują zajęcia na uczelni wrocławskiej.

          W dniu 08.06.2017r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, realizujący biologię w zakresie rozszerzonym uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Lekarskim w Katedrze i Zakładzie Biologii i Parazytologii Lekarskiej - Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

          Uczniowie wysłuchali wykładu prowadzonego przez Panią dr hab. Dorotę Wojnicz. Wykład dotyczył pasożytów człowieka oraz zasad profilaktyki, które należy stosować w codziennym życiu. Pani doktor dokonała przeglądu pasożytów poczynając od pierwotniaków, poprzez nicienie, obleńce i stawonogi, zwróciła uwagę na charakterystyczne cechy budowy, sposoby zakażenia i zasady profilaktyki.

          W części warsztatowej licealiści obejrzeli pod mikroskopem pasożyty zagrażające człowiekowi np. motylicę wątrobową, człony tasiemca wypełnione jajami, lamblie, zarodźca malarii, kleszcza oraz zakonserwowane okazy tasiemców i glisty ludzkiej.

          Zajęcia były doskonałą okazją do przypomnienia i zweryfikowania własnej wiedzy dotyczącej pasożytów oraz umiejętności ich rozpoznawania.

               

           

           

           

          Zajęcia na Uniwersytecie Przyrodniczym

          26 maja uczniowie klas 2AB LO wzięli udział w zajęciach „Studia w pigułce” na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Program dnia był bardzo bogaty i różnorodny. Licealiści uczestniczyli w wykładach: „Czy lekarz roślin jest potrzebny?” oraz „Biotechnologia i medycyna roślin wyznacznikiem współczesnego rolnictwa”.

          W trakcie i po wykładzie mieli możliwość porozmawiania z najwyższymi władzami uczelni, pracownikami naukowymi oraz studentami. Na warsztatach mogli zajrzeć w środek komórki roślinnej – na zajęciach mikroskopowych wykonywali samodzielnie preparaty, które następnie oglądali i analizowali. Studenci należący do kół naukowych opowiadali nam jak sklonować rośliny, pokazywali też efekty swojej pracy.

          Ciekawe były warsztaty gdzie nasi uczniowie rozdzielali cząsteczki DNA przy wykorzystaniu techniki zwanej elektroforezą.

          Na zakończenie każdy uczeń otrzymał certyfikat ukończenia „Studiów w pigułce”.

            

          K. Włażewska

           

           

          NAUKOWY DZIEŃ Z WYDZIAŁM BIOTECHNOLOGII UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO

           

          Nauka może być niezwykle ciekawa i ekscytująca, co potwierdził Naukowy Dzień z Biotechnologią.

          W dniu 30 marca 2017r. przez kilka godzin lekcyjnych uczniowie Zespołu Licealno – Gimnazjalnego Długołęce uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracownika naukowego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia podzielone zostały na cztery bloki zarówno teoretyczne jak i praktyczne.

          Jako pierwsi z tematem „Planowanie eksperymentów naukowych” zmierzyli się uczniowie klasy drugiej liceum realizujący biologie i chemię w zakresie rozszerzonym. Przyszli maturzyści samodzielnie przeprowadzili przygotowane przez panią doktor eksperymenty zachowując całą procedurę ich przeprowadzenia.

          „Jesteś tym co jesz” – to był temat wykładu dla uczniów klas trzecich gimnazjum. Podczas którego dowidzieli się:

          ·         na czym polega zrównoważona dieta

          ·          jakie podstawowe błędy popełniamy w codziennym żywieniu

          ·          jaką ilość poszczególnych składników powinniśmy dziennie spożywać

          ·         jak zaplanować codzienny wysiłek fizyczny będący nieodłącznym elementem zrównoważonej diety.

          „Mechanizmy utrzymania homeostazy” to wykład dla licealistów, posiadających solidne podstawy z biologii i chemii. Uczniowie otrzymali tu informacje z pogranicza biologii, chemii i medycyny, poparte ciekawymi przykładami dotyczącymi funkcjonowania organizmu człowieka.

          Ostatnim zadaniem, w którym uczestniczyli gimnazjaliści i licealiści to „Obliczenia matematyczne w medycynie.” Uczniowie zmierzyli się tu z zadaniami, w których musieli np. przygotować lek w odpowiedniej proporcji i dostosować jego dawkę do wieku i wagi pacjenta. Zadanie należało wykonać w określonym czasie – byli tacy, którym się to udało.

          Kolejne zajęcia już od nowego roku szkolnego  2017/2018

                                                                                                                        Grażyna Pilarska –dyrektor

                                                                                                        Zespołu Licealno –Gimnazjalnego w Długołęce

          „Zajęcia były bardzo ciekawe i wartościowe. Wiemy, na co zwrócić uwagę podczas przeprowadzania eksperymentu. Dowiedzieliśmy się, że nie ma doświadczeń nieudanych, że nie można zakładać wyniku doświadczenia, bo każdy wynik jest dobry”

                                                                                                        Ania, Oliwia, Viktoria

          Pani doktor pomogła nam w lepszym zrozumieniu trudnych zagadnień związanych z prowadzeniem eksperymentu. Zaproponowała nam kolejne wykłady i zajęcia na Uniwersytecie.”

                                                                                                                                       Magda, Kasia, Kinga

          „ Bardzo fajne zajęcia, prosimy o więcej takich, Pani dyrektor dziękujemy”

                                                                                                                                       Kuba, Kinga, Ania

           


          Licealiści badają KOŚCI

          7 grudnia uczniowie klas 3AB LO, uczęszczający na biologię w zakresie rozszerzonym, mieli okazję brać udział w warsztatach na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

          Spotkanie dotyczyło antropologii fizycznej. Nasi Maturzyści mieli okazję dowiedzieć czym się zajmuje ta dziedzina nauki, mieli możliwość nauczyć się rozpoznawać płeć męską i żeńską mając do dyspozycji czaszkę oraz miednicę, zobaczyli różne deformacje układu szkieletowego. Mieli również okazję poznać atuty studiowania na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

    • Kontakty

      • Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce
      • tel. dyrektor/sekretariat: 71 315 22 89; tel. pedagog szkolny: 71 315 16 78
      • ul. Szkolna 40 55-095 Mirków Długołęka Poland
      • Na podstawie art. 37.7 RODO informuję, że Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Adam Korzuch, e-mail: korzuch@infoic.pl
      • Zdjęcia umieszczone na stronie szkoły i facebooku nie są portretami i służą wyłącznie promocji szkoły.
      • https://www.facebook.com/zlg.dlugoleka/
    • Logowanie