W załącznikach znajdują się listy podręczników do klas: 1a, 1b i 1c.
Podręcznik do podstaw przedsiębiorczości dla kl. 2 - "Krok w przedsiębiorczość".
Pozostałe podręczniki w klasach 2, 3, 4 to kontynuacja obecnych.
Podreczniki_1a_LO_2023-2028.pdf
W załącznikach znajdują się listy podręczników do klas: 1a, 1b i 1c.
Podręcznik do podstaw przedsiębiorczości dla kl. 2 - "Krok w przedsiębiorczość".
Pozostałe podręczniki w klasach 2, 3, 4 to kontynuacja obecnych.
Podreczniki_1a_LO_2023-2028.pdf
MATEMATYKA - 24.08.2023 r. (czwartek) godz. 8:00
BIOLOGIA - 24.08.2023 r. (czwartek) godz. 8:00
CHEMIA - 25.08.2023 r. (piątek) godz. 8:00
JĘZYK POLSKI - 28.08.2023 r. (poniedziałek) godz. 8:00
WYCHOWANIE FIZYCZNE - 28.08.2023 r. (poniedziałek) godz. 8:00
Zachęcamy do obejrzenia efektów warsztatów dziennikarskich "Rozmowy, które łączą", o których pisaliśmy ostatnio. Podane linki odsyłają do wywiadów z Wójtem Gminy Długołęka, Panem Wojciechem Błońskim, oraz z Opiekunem Młodzieżowej Rady Gminy, Panem Emilem Sozańskim. Jeszcze raz dziękujemy za spotkanie i poświęcony czas.
Licealiści w środę 7 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Długołęce byli uczestnikami spotkania z Lucyną Leśnika, podróżniczką, i Abdulem, pseudonim Kamil Turbo- Grosik, przewodnikiem na Zanzibarze.
Podróżniczka prezentowała zwyczaje na wyspie, uatrakcyjniając wypowiedź o filmy i zdjęcia. Kamil odkrył przed zebranymi inne oblicze Afryki, odmienne niż to prezentowane w turystycznych katalogach. Opowiadał o skromnym życiu lokalnych mieszkańców, którzy potrafią cieszyć się życiem w myśl zasady tak obcej Europejczykom „Pole, pole”, czyli „powoli, powoli”. Uczniów szczególnie urzekła opowieść o Safari, malownicze fotografie oraz muzyka regionalna w tle. Chłopcom szczególnie kusząca wydała się wizja posiadania za niewielką opłatą czterech żon. Okazało się, że z Zanzibarczykiem łączy młodzież hasło „hakuna matata” i… miłość do McDonalda.
To kolejne z cyklu inspirujących spotkań, w których dzięki uprzejmości GOK-u bierzemy udział. Dziękujemy za zaproszenie.
W ramach współpracy Liceum Ogólnokształcącego im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce ze Szkołą Podstawową im. Wandy Chotomskiej w Kiełczowie, gościliśmy dziś w Urzędzie Gminy Długołęka. Wizyta miała na celu ćwiczenie warsztatu dziennikarskiego w ramach projektu "Rozmowy, które łączą".
Drugoklasiści, ósmoklasiści i licealiści zadawali pytania Wójtowi Gminy Długołęka, Panu Wojciechowi Błońskiemu, oraz Opiekunowi Młodzieżowej Rady Gminy, Panu Emilowi Sozańskiemu. Na tym się nie skończyło. Dzięki uprzejmości Pełnomocnika Wójta ds. społecznych, Pana Piotra Duszeńki, uczniowie mieli okazję poznać od kuchni pracę w urzędzie- zostali oprowadzeni po budynku i odwiedzili pracowników, poznając szeroki wachlarz ich obowiązków. Wójt ugościł uczestników nawet w swoim gabinecie, dzieląc się prywatnymi zdjęciami, anegdotami i zbiorami związanymi ze sportowymi pasjami. Licealiści opowiedzieli młodszym kolegom i koleżankom na czym polega działalność w Młodzieżowej Radzie Gminy, do której należą.
Wierzymy, że spotkanie zainspirowało uczestników do podejmowania nowych działań na rzecz lokalnej społeczności i nie tylko. Serdecznie dziękujemy Panu Wojciechowi Błońskiemu, Panu Emilowi Sozańskiemu oraz Panu Piotrowi Duszeńko za umożliwienie wizyty, poświęcony czas i życzliwość. Wkrótce na Facebooku naszej szkoły będzie można zobaczyć nagranie z wywiadów, do obejrzenia których zachęcamy.
1 czerwca w ramach obchodów Dnia Dziecka, licealiści wraz z nauczycielami spędzili czas w parku w Szczodrem. Jak w ubiegłym roku, wyjście stawiało przed uczestnikami wydarzenia wyzwania – sprawdzano umiejętność orientacji w terenie oraz logicznego myślenia.
Przedstawiciele każdej z klas musieli zmierzyć się z ćwiczeniami na spostrzegawczość na wyznaczonej trasie. W przypadku niewykonania zadań w określonym czasie, musieli wykazać się kondycją fizyczną. Szczęśliwie wszyscy dotarli do mety. Zwyciężyła klasa Ia, drugie miejsce przypadło przedstawicielom z II b, trzecie natomiast zajęła I b. Klasy spoza podium pozostały z poczuciem satysfakcji i dobrze spędzonego czasu.
Wyjście miało charakter nie tylko rekreacyjny, ale także integracyjny i stanowiło przedsmak letnich atrakcji, które nadchodzą wielkimi krokami.
26 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach pt. Indie, zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Długołęce.
Podczas spotkania uczniowie poznali historię Wandy Nowackiej, babci Apekshy, historie polskich dzieci z sierocińca w Indiach oraz spotkali się z Indyjką z polskimi korzeniami – Apekshą Urdangi, utytułowaną tancerką klasycznego tańca indyjskiego Bharatanatyam.
Uczestnicy obejrzeli piękny pokaz tańców i wysłuchali opowiadań z nimi związanych. Dodatkowym atutem edukacyjnym spotkania była komunikacja w języku angielskim z naszym gościem.
Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w spotkaniu.
Agnieszka Raczkowska, nauczyciel języka angielskiego
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka organizujemy piknik w parku w Szczodrem. W związku z tym następuje zmiana organizacji planu zajęć. Uczniowie przychodzą do szkoły na godzinę 8:50, skąd udadzą się wraz z nauczycielami do Szczodrego. Piknik potrwa do godziny 12:00.
25 maja 2023 r. grupa uczniów klasy 2a wzięła udział w warsztatach dla młodzieży „Mother’s Day” American English Club. Warsztaty odbyły się w American Corner we Wrocławiu (przedstawicielstwo Ambasady Amerykańskiej w Polsce). Uczniowie spotkali się z Native Speakerem Caitlyn Marsolek, która opowiedziała o początkach święta, przedstawiła prezentacje, poprowadziła konwersację oraz przygotowała quiz tematyczny. Uczestnicy aktywnie brali udział w spotkaniu doskonaląc nie tylko wszystkie umiejętności języka angielskiego, ale także wzbogacając wiedzę dotyczącą świata i zmian w nim zachodzących.
Agnieszka Raczkowska, nauczyciel języka angielskiego
Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania m.in. stypendiów za bardzo dobre wyniki w nauce oraz innych znajdziecie Państwo tutaj: Uchwała nr XXXI/366/21
Przypominamy, że w przypadku stypendium za dobre wyniki w nauce, ocena dostateczna na koniec roku uniemożliwia uzyskanie stypendium, nawet jeśli uczeń osiągnie wymaganą średnią. Ocena z zachowania nie jest brana pod uwagę.
W piątek 26 maja Grupa Artystyczna Bajarze miała finałowy w tym roku szkolnym występ. Tym razem licealiści propagowali czytelnictwo w terenie, opowiadając drugoklasistom ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Kiełczowie legendy wrocławskie.
Uczestnicy przeszli przy wtórze ukulele malowniczą trasę prowadzącą przez Ostrów Tumski i wrocławski rynek. Zadbali o tematyczne przebrania i słodki poczęstunek dla dzieci, a pod Kluskową Bramą nie zabrakło nawet ciepłych klusek śląskich. Dzieci otrzymały mapki autorskiego pomysłu z zaznaczonymi punktami wycieczki, do których - po rozwiązaniu quizów dotyczących opowiadanych historii - otrzymywali naklejki- nagrody.
Ta podróż w czasie była znakomitą okazją do rozbudzenia poczucia tożsamości regionalnej, ale także pretekstem do integracji oraz ćwiczenia umiejętności organizacyjnych.
Szanowni Rodzice! Zapraszamy na konsultacje z nauczycielami 23 maja (wtorek) w godzinach 17-18.
W dniu 11.05.2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Długołęce zorganizowała spotkanie z podróżnikiem i dziennikarzem Panem Marcinem Kostrzyńskim. Uczniowie klasy 1a mieli okazję wysłuchać opowieści o życiu dzikich zwierząt i poznać ich zwyczaje dzięki nakręconym przez podróżnika filmom. Prowadzący ciekawie mówił o swoich przygodach ze zwierzętami w różnych rejonach świata oraz w swojej leśniczówce. Dzięki nagraniom uczniowie zobaczyli wiele gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku. To była niezwykle inspirująca wędrówka przez świat dzikiej przyrody.
Co młodzież liceum w Długołęce lubi robić najbardziej? Najczęściej udzielana odpowiedź to… „Brać udział w projektach Erasmus”. Tak, uczestnictwo w Erasmusach sprawia nam ogromną radość, przysparza niezapomnianych wrażeń oraz pomaga nam doskonalić różnego rodzaju umiejętności językowe i społeczne. Pod sztandarem „Erasmus +” udało się nam zwiedzić już wiele krajów. Tym razem w dniach 19-26 kwietnia byliśmy w Gruzji i rezydowaliśmy w malowniczym miasteczku Kobuleti. Harmonogram naszych tygodniowych zajęć związany był głównie z tematem projektu – „Fair play”. Warsztaty, wykłady, dyskusje, konkursy oraz wszelkie zadania do wykonania dotyczyły zatem nierówności społecznej, dyskryminacji, wykluczenia i rasizmu w sporcie oraz innych aspektach życia młodych ludzi w różnych krajach. Wspólnie z młodzieżą z Gruzji, Armenii, Turcji, Litwy i Ukrainy zastanawialiśmy się czy możemy tym problemom przeciwdziałać, przeciwstawić się im, zmniejszyć ich skalę lub całkowicie wyeliminować. Poruszyliśmy także temat motywacji do działań sportowych, promowania idei sportowego stylu życia oraz pielęgnacji kondycji fizycznej, wspierania młodzieży w procesie trenowania sportu zarówno profesjonalnie jak i amatorsko, a także omówiliśmy czynniki mające wpływ na rozwój aktywności sportowej wśród młodzieży. Było sportowo nie tylko w zakresie teoretycznym. Udział z zawodach sprawnościowo – zręcznościowych oraz rozgrywkach zespołowych gier pomógł nam wprowadzić w życie wszystko to, o czym rozmawialiśmy i przede wszystkim zastanowić się jakim jestem zawodnikiem, graczem. Czy potrafię być elementem drużyny, zespołu i czy umiem grać fair. Ważną częścią projektu jest jego podsumowanie. Na koniec wszyscy dzieliliśmy się swoimi przemyśleniami i staraliśmy się określić w jakim stopniu udział w projekcie pomoże nam w przyszłości, czy w ogóle, może chociaż trochę? Czy naprawdę mamy w sobie ducha „Fair Play” ? Jesteśmy przekonani, że tematyka projektu bardzo nas dotyczy i jego hasło będzie nam przyświecać. Przed powrotem do domu udało nam się także zwiedzić słynny gruziński resort - Batumi. Zwiedzanie tego przepięknie położonego miasta sprawiło nam wiele przyjemności, a wszystkie nasze wspomnienia uwieczniliśmy na zdjęciach.
Maturzysto! Zapoznaj się z niezbędnymi informacjami zanim przystąpisz do egzaminów - link poniżej:
W piątek 14 kwietnia nasi uczniowie: Nikola Trojanowska i Wojciech Pasierb otrzymali nagrody za 1. miejsce w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Pożarnictwie. Wójt gminy, Wojciech Błoński pogratulował zwycięzcom i życzył powodzenia w kolejnym – powiatowym etapie konkursu. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Rusza rekrutacja do 16. edycji programu Indeks Start2Star. Jest to program stypendialny dla najzdolniejszych i najbardziej aktywnych maturzystów, pochodzących z niezamożnych rodzin i zaczynających studia.
Jak co roku, wyłonionych zostanie 14-stu finalistów, którzy otrzymają stypendium w wysokości 1600 zł brutto miesięcznie, wypłacane przez cały okres studiów (I i II stopnia).Kwota ta pozwoli pokryć koszty kształcenia i zakwaterowania, ale także umożliwi rozwój zainteresowań.
Więcej informacji o programie znajdziecie Państwo na stronie: https://fundacjajlc.pl/start2star/ oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/IndeksStart2Star.
W dniu 23 marca 2023 uczniowie klasy pierwszej A, wraz z panią Adrianną Wyrwińską-Kunz - nauczycielem chemii i panem Robertem Stankowskim - nauczycielem fizyki, wybrali się do Planetarium Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu. Uczniowie uczestniczyli w lekcji: "Ruch obrotowy i obiegowy Ziemi i ich następstwa". Zajęcia poprowadziła pani profesor Barbara Cedar-Sroka.
Robert Stankowski
W środę 22 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.
W tym roku pod hasłem „Be the change you want to see in the world” (Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie). Dzień ten miał na celu przypomnieć o ogromnym znaczeniu WODY w naszym codziennym życiu. Każde nawet najmniejsze działanie chroniące wodę ma sens.
Uczniowie przygotowali plakat promujący tegoroczne hasło, wyszukali aż 100 faktów o wodzie oraz mieli możliwość dokonania wpisu, odpowiadając na pytanie „Why do you need water”?
Projekt przygotowany przez uczniów klas licealnych przyciągnął uwagę także uczniów szkoły podstawowej. Integracja międzyszkolna to świetny sposób promowania tego, co w życiu najistotniejsze. Tym razem była to WODA.
Agnieszka Raczkowska, nauczyciel języka angielskiego
Powered by aSc EduPage