• Dania 13-17.09.2021

• W dniach 13.09.2021 r. - 17.09.2021 r. w Kopenhadze odbyła się krótkoterminowa wymiana młodzieży w ramach projektu Erasmus Plus „Off the Beaten Path”. Udział wzięło dwóch nauczycieli i dwie uczennice z naszego liceum.

Dzień 1

Nastąpiło oficjalne otwarcie spotkania oraz zapoznanie nauczycieli i uczniów z krajów partnerskich.  Rozpoczęliśmy zajęcia od sesji Team Building, mającej na celu zbudować nić porozumienia w poszczególnych drużynach realizujących temat projektu. Oprowadzono nas po szkole i zapoznaliśmy się z duńskim systemem nauczania. Następnie krótkie zwiedzanie miasta i wspólna obiadokolacja.

Dzień 2

Popłynęliśmy w rejs statkiem wraz z przewodnikiem i mieliśmy okazję poznać część miasta od strony przepływającej przez Kopenhagę rzeki. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Robotników w Romersgade. Po lunchu zostaliśmy podzieleni na grupy i zwiedzaliśmy dzielnice Orestad i Vesterbro, które zostały wybrane przez duńskich koordynatorów do realizacji projektu. Każda grupa była oprowadzana przez przewodników i młodzież zbierała informacje na temat dzielnic pod względem architektonicznym, historycznym i społecznym.

Dzień 3

Dzisiaj duński nauczyciel Karsten oprowadził nas po starszej części Kopenhagi, opowiedział historię parlamentu duńskiego. Nastepnie udaliśmy się do muzeum, w którym poznaliśmy Kopenhagę od epoki lodowcowej po czasy nowoczesne. Po lunchu każda grupa zwiedzała z przewodnikiem wybrane dzielnice, aby zbierać informacje do prezentacji.

Dzień 4

Udaliśmy się do szkoły, gdzie uczestniliśmy w wykładzie  „Kopenhaga miasto do życia”, przygotowanego przez reprezentanta ”Wspaniała Kopenhaga”. Nauczycielka duńskiego wygłosiła prelekcję na temat jak dotrzec do odbiorców, gdy przygotowujesz prezentację. Po lunchu uczniowie w grupach pracowali nad swoimi prezentacjami. W tym czasie nauczyciele z uczestniczących szkół dzielili się spostrzeżeniami na temat  systemu nauczania w Danii i własnych krajach. Wieczorem udaliśmy się na uroczystą kolację, gdzie wręczono wszystkim uczestnikom certyfikaty.

Dzień 5

Wszyscy uczestnicy projektu spotkali się w szkole, uczniowie w swoich grupach dopracowywali ostatnie szczegóły do prezentacji. Następnie grupy zaprezentowały przed oficjalnym audytorium wyniki swojej pracy i podzieliły się wiedzą na temat wybranych dzielnic Orestad i Vesterbro.

Główny koordynator z Węgier Adam podsumował pobyt w Kopenhadze, inni uczestnicy również wyrazili swoje zdanie co do organizacji spotkania. Nastepnie z żalem pożegnaliśmy się z uczestnikami oraz Kopenhagą i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.